Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Topic ingrijirea copilului - CIC(9) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui dilaural

Buna,

puteti sa-mi spuneti si mie in ce conditii se poate sta acasa cu copilul pana la 3 ani in CIC?
Stiu ca este vorba despre copilul bolnav sau cu handicap. Unde gasesc detalierea acestor conditii, ce acte sunt necesare, unde se depun, trebuie sa te prezinti la vreo comisie, etc?

Multumesc mult!

Dilaural cu Andreea Eliza (11.06.2006) si Daria Ioana (04.08.2009)


Este clar ca trebuie sa existe acte medicale conforme deci istoric medical decizii medicale care sa ateste starea de handicap al copilului. Deci discutam clar de un copil bolnav incadrabil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:

Buna!

Am si eu o problema, poate sunteti draguti sa ma ajutati.

Am nascut pe 1 mai 2010, am dar nu am intrat in CIC eu, ci sotul, iar eu am intrat in concediu fara plata (conform Ccontractului colectiv de munca la nivel national - ART.62. - (1) In afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana
la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata.(2) Pe perioada in care salariata se afla in concediul prevazut la alin. 1, nu i se va putea desface contractul de munca, iar in postul sau nu vor putea fi angajate alte persoane,
decat cu contract de munca pe durata determinata.)

Acum doresc sa ma intorc la servici. In locul meu a fost angajata o persoana care a fost concediata la sfarsitul lunii ianuarie, din motive necunoscute mie. Eu am aflat de la colegi ca vor sa restructureze postul meu pt a nu fi obligati sa ma primeasca inapoi.

Este legala aceasta masura ? Daca da, care este aceatsa lege, unde o pot gasi ?
In cazul in care ei fac acest lucru, beneficiez de salariu compensator si perioada de preaviz platita ?
Pot actiona in vreun fel ca sa impiedic acest lucru ?
Mentionez ca nu am depus inca cererea de intoarcere la locul de munca.

Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaina spune:

Buna seara,

Am si eu o intrebare referitoare la CIC: am nascut in aprilie 2010, momentan sunt in CIC, insa din martie vrem sa intre sotul meu in CIC pentru ca isi pierde serviciul. El are 2 variante, fie alege concedierea, fie pleaca demisionand (acordul partilor). Intrebarea este daca influenteaza faptul ca demisioneaza intrarea lui in CIC (mentionez ca a lucrat in cele 12 luni dinaintea nasterii copilului).

multumesc mult!
Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanik09


Acum doresc sa ma intorc la servici. In locul meu a fost angajata o persoana care a fost concediata la sfarsitul lunii ianuarie, din motive necunoscute mie. Eu am aflat de la colegi ca vor sa restructureze postul meu pt a nu fi obligati sa ma primeasca inapoi.

1. Este legala aceasta masura ?
2. Daca da, care este aceatsa lege, unde o pot gasi ?
3. In cazul in care ei fac acest lucru, beneficiez de salariu compensator si
4. perioada de preaviz platita ?
5. Pot actiona in vreun fel ca sa impiedic acest lucru ?
Mentionez ca nu am depus inca cererea de intoarcere la locul de munca.

Va multumesc mult!

Roxana

1. Da -
2. Codul Muncii
3. Daca este prevazut in contractul de munca (colectiv sau individual) da - altfel nu.
4. Da - insa asta nu inseamna ca nu mergeti la serviciu in aceasta perioada
5. Nu

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kamy13 spune:

Buna seara,

Va rog frumos m-ati putea informa pt o prietena, in legatura cu niste aspecte despre CIC?

Ea a nascut copilul in 4 iulie 2010, a stat cele 16 saptamani in concediu de maternitate + inca 1 luna concediu personal, iar din decembrie ii este suspendat contractul de munca pentru 1 an. Mai are dreptul sa ceara CIC? De la ce data se calculeaza cele 60 de zile pt a putea depune cererea pt. CIC?

Mentionez ca ea a lucrat in Spania 3 ani anteriori nasterii si a nascut tot acolo. Stiu ca ar avea dreptul la CIC aici in Romania, pt. ca si eu am sunt in aceeasi situatie. Dar eu am nascut in septembrie anul trecut, tot in Spania, m-am reintors acasa, in noiembrie am depus cererea, mi s-a aprobat dosarul, iar in ianuarie, am primit primii bani, retroactiv, pe noiembrie si decembrie. Prietena ar avea dreptul chiar daca a depasit cele 60 de zile?

Daca are dreptul, trebuie sa depuna cererea pesonal?

Ma scuzati ca nu am reusit sa citesc detaliat Legea si va deranjez pe voi.

Multumesc anticipat!

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancush spune:

buna dimineata, am si eu o intrebare legata de urmatoarea situatie in care ma aflu: la data de 01.01.2011 am revenit la vechiul loc de munca dupa ce am stat in CIC 1 an de zile, copilul fiind nascut in octombrie 2009. pe data de 07.02 am primit hartia de disponibilizare pe motiv de reorganizare a companiei. in cazul in care sunt insarcinata dar eu nu am apucat sa notific firma asupra acestui aspect pentru ca abia am aflat, pot notifica si sa scap de disponibilizare?
stiu ca o solutie ar fi sa revin in CIC 1 si sa continui cu CIC 2. in acest caz indemnizatia care va fi?

multumesc mult pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kamy13

Buna seara,

Va rog frumos m-ati putea informa pt o prietena, in legatura cu niste aspecte despre CIC?

Ea a nascut copilul in 4 iulie 2010, a stat cele 16 saptamani in concediu de maternitate + inca 1 luna concediu personal, iar din decembrie ii este suspendat contractul de munca pentru 1 an. Mai are dreptul sa ceara CIC? De la ce data se calculeaza cele 60 de zile pt a putea depune cererea pt. CIC?

Mentionez ca ea a lucrat in Spania 3 ani anteriori nasterii si a nascut tot acolo. Stiu ca ar avea dreptul la CIC aici in Romania, pt. ca si eu am sunt in aceeasi situatie. Dar eu am nascut in septembrie anul trecut, tot in Spania, m-am reintors acasa, in noiembrie am depus cererea, mi s-a aprobat dosarul, iar in ianuarie, am primit primii bani, retroactiv, pe noiembrie si decembrie. Prietena ar avea dreptul chiar daca a depasit cele 60 de zile?

Daca are dreptul, trebuie sa depuna cererea pesonal?

Ma scuzati ca nu am reusit sa citesc detaliat Legea si va deranjez pe voi.

Multumesc anticipat!

Camelia

Trebuie citita legea - trebuie sa se adreseze serviciului specializat si acolo primeste in mod concret raspunsurile exacte in functie de situatia ei particulara. Acesta este drumul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancush

buna dimineata, am si eu o intrebare legata de urmatoarea situatie in care ma aflu: la data de 01.01.2011 am revenit la vechiul loc de munca dupa ce am stat in CIC 1 an de zile, copilul fiind nascut in octombrie 2009. pe data de 07.02 am primit hartia de disponibilizare pe motiv de reorganizare a companiei. in cazul in care sunt insarcinata dar eu nu am apucat sa notific firma asupra acestui aspect pentru ca abia am aflat, pot notifica si sa scap de disponibilizare?
stiu ca o solutie ar fi sa revin in CIC 1 si sa continui cu CIC 2. in acest caz indemnizatia care va fi?

multumesc mult pentru raspuns.

yes, I'm blonde!!

Nu aveti cum sa scapti de disponibilizare. Acestea sunt decizii de firma. Va dau dreptul fie la somaj fie din ce inteleg la revenire in CIC1 fie la momentul potrivit in CIC2. Dar atentie sa nu ramaneti pe dinafara nu salar, nu somaj, nu cic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancush spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui ancush

buna dimineata, am si eu o intrebare legata de urmatoarea situatie in care ma aflu: la data de 01.01.2011 am revenit la vechiul loc de munca dupa ce am stat in CIC 1 an de zile, copilul fiind nascut in octombrie 2009. pe data de 07.02 am primit hartia de disponibilizare pe motiv de reorganizare a companiei. in cazul in care sunt insarcinata dar eu nu am apucat sa notific firma asupra acestui aspect pentru ca abia am aflat, pot notifica si sa scap de disponibilizare?
stiu ca o solutie ar fi sa revin in CIC 1 si sa continui cu CIC 2. in acest caz indemnizatia care va fi?

multumesc mult pentru raspuns.



Nu aveti cum sa scapti de disponibilizare. Acestea sunt decizii de firma. Va dau dreptul fie la somaj fie din ce inteleg la revenire in CIC1 fie la momentul potrivit in CIC2. Dar atentie sa nu ramaneti pe dinafara nu salar, nu somaj, nu cic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


ok, multumesc mult pentru raspuns, in caz de cic2 indemnizatia cum se calculeazA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: nu stiu daca am inteles bine: daca ma intorc inainte de cele 12 luni din CIC ( chiar si doar cu o luna mai devreme) am dreptul la stimulentul de insertie de 500 lei pana cand copilul implineste 24 luni?
Tatal copilului are dreptul la un salariu daca are contract colectiv de munca?
Sau nu am inteles eu bine.
Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kamy13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Kamy13

Buna seara,

Va rog frumos m-ati putea informa pt o prietena, in legatura cu niste aspecte despre CIC?

Ea a nascut copilul in 4 iulie 2010, a stat cele 16 saptamani in concediu de maternitate + inca 1 luna concediu personal, iar din decembrie ii este suspendat contractul de munca pentru 1 an. Mai are dreptul sa ceara CIC? De la ce data se calculeaza cele 60 de zile pt a putea depune cererea pt. CIC?

Mentionez ca ea a lucrat in Spania 3 ani anteriori nasterii si a nascut tot acolo. Stiu ca ar avea dreptul la CIC aici in Romania, pt. ca si eu am sunt in aceeasi situatie. Dar eu am nascut in septembrie anul trecut, tot in Spania, m-am reintors acasa, in noiembrie am depus cererea, mi s-a aprobat dosarul, iar in ianuarie, am primit primii bani, retroactiv, pe noiembrie si decembrie. Prietena ar avea dreptul chiar daca a depasit cele 60 de zile?

Daca are dreptul, trebuie sa depuna cererea pesonal?

Ma scuzati ca nu am reusit sa citesc detaliat Legea si va deranjez pe voi.

Multumesc anticipat!

Camelia

Trebuie citita legea - trebuie sa se adreseze serviciului specializat si acolo primeste in mod concret raspunsurile exacte in functie de situatia ei particulara. Acesta este drumul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multmesc pt. raspuns.

Camelia

"Daca dragoste nu e, nimic nu e "

Mergi la inceput