Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui MIRCLAU

buna ziua
pe 15 august se incheie CIC-ul meu ,se face vre-o hartie de intoarcere la servici la aceasta data si daca da cu cat timp inainte?
multumesc


MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009

Faci o simpla notificare - cand vrei tu dar inainte totusi

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Sper ca nu postez gresit intrebarea. Sunt gravida angajata cu CIM 2h/zi (simbolic) si PFA.
1.Cum se procedeaza pt a obtine concediu pre si postnatal, cine plateste indemnizatia (am contract de plata FNUASS)? E adevarat ca banii vin cu mare intarziere?
2. Pana acum am facut deduceri maxime pentru a plati un impozit minim ca PFA. Cum se calculeaza suma corespunzatoare pt pre-postnatal (e cazul sa nu mai fac deduceri pentru a avea cat de cat un venit?)... intrebare valabila si pentru calculul indemnizatiei corespunzatoare pt CIC.
3. Pentru angajatorii privati care au angajate in pre-postnatal - inteleg ca ei platesc in aceasta perioada mama urmand sa recupereze de la stat sumele. E adevarat ca dureaza ani??? Intrebarea ma priveste pt ca angajatorul meu (la care prestez ca PFA) ezita sa revina la contract de munca si vreau sa-mi dau seama de ce.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da
2. Da
3. Da


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aryiadna spune:

Buna ziua,

Sper din suflet sa ma poata ajuta si pe mine cineva cu cateva informatii (de fapt, mai multe):
sunt PFA (numai PFA) din iulie 2009. Sunt insarcinata in 24 de saptamani si vreau sa intru in concediu pre/postnatal, precum si sa beneficiez de indemnizatie. Mentionez ca pana in momentul de fata nu am cotizat la sanatate, urmeaza sa o fac zilele acestea, daca ma lamuresc ce si cum. Ieri am fost la Sanatate, mi-au spus ca trebuie sa platesc insa pt. acest lucru imi trebuie estimatul pe 2011. Am mers si la Finante sa depun declaratiile 200 respectiv 220 pt. a obtine estimatul insa de acolo mi-au spus ca nu pot estima asa... cum vreau eu, trebuie sa merg mai intai la Asistenta Sociala sa vad ce conditii au cei de acolo (!), cu alte cuvinte, sa scape de mine. Nu mai spun ca alta duduie m-a plimbat si pe la Directia Muncii... in fine... o intreaga harababura. Ajung la Asistenta Sociala si o doamna imi spune (cu un picior afara din cladire ca deh, era ora 16:00 si la 16:30 se termina programul!) ca..."stiti ca pt. PFA nu se mai acorda indemnizatii?.... Nu fac eu legea... Vorbiti cu Luminita de la Prestatii Sociale" Cand ii spun ca de la Luminita vin, imi raspunde: "Pai sa se hotarasca odata, dau sau nu dau???"

Scuzati-mi introducerea excesiv de cuprinzatoare, insa vreau sa intelegeti pe deplin situatia mea.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Din moment ce am venit impozabil si platesc cei 0.85% pt. concediul pre/postnatal, trebuie sa primesc banii pe concediu si pe indemnizatie, nu?
2. Cele 126 de zile de concediu sunt date de medic, insa cum se calculeaza banii primiti pe acesta, pt. ca am citit zeci de variante? Venitul net pe ultimele 6 luni anterioare primei zile de intrare in concediu?
3. De asemenea, activitatea de PFA se suspenda inaintea intrarii in concediu prenatal? Presupun ca da, pentru ca ma gandesc ca vor fi necesare niste acte de la Finante in acest sens la dosar?
4. Inaintea suspendarii activitatii (daca este cazul) voi fi suspusa unui control de la Finante?
5. Daca eu intru, sa presupunem, de la jumatatea lui aprilie in concediu prenatal, pe ce perioada estimez pentru 2011? Pe tot anul sau numai pentru cele 4 luni lucrate? Sau se considera suma estimata de mine ca fiind pe tot anul apoi isi fac cei de la Finante calculele lor?

Mentionez ca nu am cheltuieli deloc pe PFA, tocmai pentru a obtine un concediu/o indemnizatie mai mari, asadar ma intereseaza foarte mult partea cu estimarea pe anul 2011.

6. Exista o institutie/autoritate unde sa pot merge (nu Luminita, nu doamna nu stiu care...) si sa pot obtine toate informatiile de care am nevoie? Mentionez ca sunt din Slatina, Olt.

Va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da si da.
2. Da - procent din aceste venituri.
3. Da - se suspenda
4. Nu cred - dar nu este imposibil.
5. Pe tot anul dar la momentul suspendarii trebuie facuta definitivarea (regularizarea) veniturilor efectiv realizate
6. Depinde de intrebarile puse dar in principiu ai fost unde trebuie insa ai dat peste cine nu trebuie (sau habar nu are desi ar trebui).


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Buna seara,

Daca cineva are cunostintele necesare sa imi raspunda la cateva intrabri, as aprecia mult ajutorul primit.

Eu am fost in concediu crestere copil timp de 1 an, apoi am revenit la serviciu. Primesc stimulentul de 100 ron/luna pt ca am revenit la birou inainte de 2 ani. Sotul meu doreste sa intre in CCC, insa nu va face cerere pt indemnizatie deoarece pe perioada CCC i se va suspenda doar contractul de munca, dar va continua niste activitati aducatoare de venituri pe care le deruleaza pe PFA.
1. In acest caz, trebuie sa mearga la DGASPC sa depuna vreun act/dosar? Daca da, ma puteti ajuta cu detalii despre ce demersuri sunt de intreprins la DGASPC?
2. In ceea ce ma priveste, banuiesc ca va trebui sa merg la DGASPC sa depun o cerere pt intreruperea acordarii stimulentului.E corect cum cred?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Dozz
1. nu are voie sa obtina nici venituri din PFA pe perioada CIC, in plus trebuie sa suspende activitatea pe PFA pe perioada CIC
2. daca tatal intra in CIC, mama nu mai primeste supliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Dozz
1. nu are voie sa obtina nici venituri din PFA pe perioada CIC, in plus trebuie sa suspende activitatea pe PFA pe perioada CIC
2. daca tatal intra in CIC, mama nu mai primeste supliment.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************


Multumesc, ariadna.
La intrebarea 1 sunt in continuare nedumerita. Eu intrebam despre ce demersuri sunt de facut in situatia in care o persoana intra in concediu de crestere copil si nu doreste sa primeasca indemnizatie (in cazul de fata pt ca nu doreste sa suspende activitatea pe PFA, iar indemnizatie + venituri pe PFA nu merge). Asadar ma intereseaza daca mai e de facut ceva la DGASPC sau nu in acest caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hmmm trebuie sa depuna cerere la angajator prin care sa solicite concediu pentru ingrijirea copilului minor fara plata indemnizatiei si sa anexeze livretul de familie si certificatul de nastere (xerox).
Insa din cate stiu acordarea acestui tip de concediu se face doar in cazul nasterii celui de-al patrulea copil (si/sau urmatorii) si tot din cate imi aduc aminte durata maxima este de 3 luni pt fiecare parinte solicitant si se acorda o singura data fiecaruia la cerere in intervalul varstei maxime de 2 ani al minorului sau 3 ani pt cazuri de handicap pt voi nu se aplica prevederile HG111/2010 copilul fiind nascut anterior date de 31.12.2010 ci se aplica HG 148.



www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da e clar... am presimitit bine.



ART. 6^1
(1) Persoanele care indeplinesc conditiile prevazute la art. 1 au dreptul la concediu fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului dupa primele 3 nasteri sau, dupa caz, dupa primii 3 copii ai persoanelor aflate in una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (2).
(2) Durata concediului prevazut la alin. (1) este de 3 luni si se acorda integral, o singura data, fiecaruia dintre parintii firesti ai copilului sau, dupa caz, persoanelor prevazute la art. 5 alin. (2), in perioada pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv a varstei de 3 ani in cazul copilului cu handicap.
(3) Cererea pentru acordarea concediului fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului se depune si se inregistreaza la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere al copilului

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput