Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Hai ca io sunt stres. Mai am o intrebare. Salariul acela mediu pe unitate, in cat timp de la nasterea copilului se poate cere? Se aplica oare si la nivel de societate privata care are sub 21 de angajati?

Multam!

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanica spune:

Buna Marius,

Angajatorul are obligatia de a te primi inapoi la lucru dupa terminarea CIC? ( pe vechiul Cod al Muncii stiu ca trebuia sa te primeasca minim 6 luni, dar acum cu toate modificarile nu am inteles)

Multumesc anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu a avut nici inainte nici acum obligatia sa tina un angajat o perioada minima (in speta 6 luni). Ceea ce este cu cele 6 luni este ca nu poate sa desfaca un contract de munca in perioada de minim 6 luni de la revenire pe criteriul necorespundere profesionala. Dar in rest este liber sa ia orice decizie legala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna

sper sa postez unde trebuie intrebarea mea pt ca ma pricep atat de putin le legislatie incat chiar am nevoie de sprijin

o ruda de a mea va naste in decembrie 2011 primul copil, si vrea sa stie ce optiuni exista legat de CIC si indemnizatie pt ea?

-de ce indemnizatia va beneficia avand in vedere ca a fost angajata cu salariu minim pe economie (6 milioane/un an sau pe doi ani?)
- ce perioada are dreptul legal sa stea in CIC cu indemnizatie? un an sau doi?

multumesc tare mult
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca cel mai bine ar fi sa citeasca OG111/2010 - se gaseste si poatefi copiat si de pe pagina legislativa - unde apar toate variantele legale pentru intrebarea pusa precum si partea de drepturi calculative.
Pentru minim pe economie presupun ca va avea 600 lei/luna
Are dreptul la alegere 1 an sau 2 ani.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_m spune:

Buna ziua,

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine asupra unui lucru. Sunt angajata, cu contractul de munca suspendat temporar pe perioada CIC, in care ma aflu. Sunt in CIC din ianuarie 2010, pana in ianuarie 2012. In aceasta perioada, respectiv acum, as putea semna o conventie civila de prestari servicii pt un proiect in care am fost cooptata? Implica acest lucru pierderea indemnizatiei de crestere a copilului sau nu?
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - implica pierderea CIC. Pe aceasta perioada se presupune ca nu poti sa desfasori activitati care sa iti genereze venituri (adica asa declari tu ca nu ai timp deoarece te ocupi de cresterea copilului).

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Buna ziua.

Am si eu o intrebare legata de interpretarea ordonantei 111/2010. In speta nu cred ca sunt finalizate cazuri concrete (sau cel putin eu nu am auzit) pentru ca abia au trecut 4 luni de cand se aplica si nu cred ca sunt mamici care s-au intors deja la munca.

Problema mea este art. 3: "Persoanele care īn perioada īn care sunt īndrept#259;#355;ite s#259; beneficieze de concediul pentru cre#351;terea copilului #351;i indemniza#355;ia lunar#259;...ob#355;in venituri supuse impozitului prev#259;zute la art. 3, īnainte de īmplinirea de c#259;tre copil a vārstei de un an, au dreptul la un stimulent de inser#355;ie īn cuantum lunar de 500 lei pentru perioada r#259;mas#259; pān#259; la īmplinirea de c#259;tre copil a vārstei de 2 ani"

Ce ma intereseaza am boldat si anume: ce inseamna "obtin venituri...inainte de implinirea..."? Inseamna la 11 luni ale copilului, la 11 luni si jumatate, la 12 luni fara o zi? Se specifica undeva cum se interpreteaza formularea "inainte de...".?

Ma gandesc eu ca fiind vorba de "obtinerea de venituri impozabile" trebuie sa faci dovada acestora deci automat, in cazul salariului, trebuie sa-l fi luat macar o data pentru a se cosidera "obtinut".

Ma intereseaza pentru ca e varianta pe care doresc sa o aleg dar vreau sa ma documentez foarte bine pentru a nu intampina probleme.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inseamna ca te-ai reincadrat in activitate (serviciu si/sau PFA dupa caz) cu venituri realizate in actele doveditoare corespunzatoare acestora inainte de a implini copilul pt care ai fost in CIC varsta de 1 an (aniversarea zilei de un an daca e mai simplu).

Pe scurt daca ziua de nastere sau data nasterii (1 an) este 8 mai 2011 sa zicem, si pana in data de 8 mai 2011 ai prestat activitati profesionale dovedibile prin acte ( de exemplu te-ai reincadrat cu data de 01.04.2011 - atunci pentru perioada reincadrarii 01.04.2011 - 08.05.2012 vei avea dreptul la stimulentul de insertie mentionat.
Ar fi de preferat sa nu punem intrebari de genul:
... pot sa ma incadrez inainte cu o zi 5 minute si 7 secunde ca sa.... cadem in derizoriu.

Este totul mai sec. Ai lucrat(te-ai reincadrat) inainte de a implini copilul 1 an?
Da.
Dovedeste.
Uite statul de plata

Ok... pt perioada ramasa pana la 2 ani iei salariul + stimulentul.

Atat.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

Nu stiu daca e pusa bine intrebarea aicea,dar daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ar fi minunat.
Pe 30 mai termin CIC-ul,si firma unde am lucrat mi-a desfiintat postul.Pe o alta pozitie din cadrul firmei nu vreau sa ma duc,deci as dorii ca intre mine si ei sa inceteze colaborarea.Ce hartii trebuie sa duc si cand ca sa ii anunt de decizia mea?Si pentru indemnizatie si alocatie trebuie sa anunt pe undeva?
Multumesc mult.

Mirunel terorista



BAZAR

Mergi la inceput