Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Nu stiu daca postez bine aici, daca gresesc imi cer scuze. Am un mare dubiu legat de calculul banilor din prenatal. Am fost pana pe 1 febr in concediu de risc maternal (75% din media veniturilor nete pe ultimele 6 luni, mi-au zis de la serviciu). La 1 febr am mers la munca vreo 5 zile, apoi am intrat in prenatal. Eu stiam ca asta e mai bine platit, intelesesem ca 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni. Si totusi eu am luat aceeasi suma ca si luna trecuta cand am avut risc maternal. Oare o fi o greseala? Ca mi se pare ciudat si m-as duce sa cer niste explicatii la conta. Dar para vad ce sare in sus doamna, ca o banuiesc de erori...
Multumesc.

in S 35 cu minune de sanatos si fortzos!!!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

AMR maxim 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce raspuns sper sa primesti?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Daca am dreptate sa banuiesc o greseala de calcul sau nu. Eu sunt prof de frsnceza, paralela cu calculelei cu legislatia. Spun doar ce mi se pare logic. Respectiv ca ar trebui sa fie o diferenta avand in vedere ca la unul se calculeaza 75% din net si la celalalt 85% din brut... Insa nu intotdeauna ce mi se pare mie logic, este logic si pt legislatia din romania...

in S 35 cu minune de sanatos si fortzos!!!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

AMR maxim 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

buna ziua,
am si eu o nelamurire. Ma aflu in concediu postnatal, din care mai am 50 de zile.Ieri am primit de la serviciu o decizie de suspendare de drept a contractului de munca. Am sunat la ei si mi-au spus ca e legal sa faca asta in concediu de maternitate. Eu credeam ca suspendarea poate sa aiba loc doar la intrarea in CIC...Ma afecteaza in vreun fel aceasta decizie?
Si as ma dori sa intreb cand trebuie depuse actele pentru CIC si daca e necesar document emis de angajator cu data intrarii si iesirii din concediu de maternitate...
Va multumesc anticipat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Daca am dreptate sa banuiesc o greseala de calcul sau nu. Eu sunt prof de frsnceza, paralela cu calculelei cu legislatia. Spun doar ce mi se pare logic. Respectiv ca ar trebui sa fie o diferenta avand in vedere ca la unul se calculeaza 75% din net si la celalalt 85% din brut... Insa nu intotdeauna ce mi se pare mie logic, este logic si pt legislatia din romania...

in S 35 cu minune de sanatos si fortzos!!!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

AMR maxim 5 saptamani

Pai nimeni nu are cum sa iti dea un raspuns concret ca nu exista o baza concreta. Doar asa - impresii - cam nefondate fara cifre concrete deci ce rol ar putea sa aiba un eventual raspuns? Cred ca cel mai relevant este sa ceri fluturasul tau nu? Este dreptul tau sa vezi cum anume ai incasat suma respectiva indiferent luna sau situatie. Nu reprezinta un motv de jgnire sau ofensa posibila. Sunt banii tai deci pur si simplu este dreptul tau. Atat.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

buna ziua,
am si eu o nelamurire. Ma aflu in concediu postnatal, din care mai am 50 de zile.Ieri am primit de la serviciu o decizie de suspendare de drept a contractului de munca. Am sunat la ei si mi-au spus ca e legal sa faca asta in concediu de maternitate. Eu credeam ca suspendarea poate sa aiba loc doar la intrarea in CIC...Ma afecteaza in vreun fel aceasta decizie?
Si as ma dori sa intreb cand trebuie depuse actele pentru CIC si daca e necesar document emis de angajator cu data intrarii si iesirii din concediu de maternitate...
Va multumesc anticipat!!

Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

1. Da, contractele de munca sunt suspendate atat pt concediul de maternitate cat si pt CIC. Nu are la ce sa va afecteze. Este firesc (si legal) ca pe perioada in care va situati in concediul de maternitate sau CIC sa nu existe raporturi de munca intre dvs si angajator.
2. Pentru intocmirea dosarului pt CIC va rog sa va adresati serviciului competent (prestatii sociale) de care apartineti nu are sesn sa intrebati pe aici decat doar daca va este ceva neclar, aceste demersuri trebuiesc facute ca atare.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Marius, merci mult de raspuns. AM sa incerc sa trimit un mail la asistentza sociala pt alte raspunsuri privind actele...la telefon nu raspund deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e o varianta buna. Pur si simplu trebuie sa mergi acolo sa iei documentatia necesara. Asta e.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

buna ziua
pe 15 august se incheie CIC-ul meu ,se face vre-o hartie de intoarcere la servici la aceasta data si daca da cu cat timp inainte?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu e o varianta buna. Pur si simplu trebuie sa mergi acolo sa iei documentatia necesara. Asta e.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Asa este, trebuie mers la fata locului si rezolvat. Merci

Mergi la inceput