Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Draga Marius,
am si eu o intrebare pentru CIC (imi pregatesc dosarul ptr a intra pe 1 iulie). Eu lucrez cu carte de munca la universitate, cu jumatate de norma la spital si mai sunt si PFA.
De la primele doua am luat adeverintele cu salariile pe ultimele 12 luni inainte de nastere si deciziile de suspendare.

Intrebarea mea este cum procedez ca PFA:
- inteleg ca duc declaratiile anticipative estimative pentru 2010 si 2011? ca cele definitive vor aparea in tamna asta ptr 2010 si la anul ptr 2011. Cum calculeaza ei pe baza acestor decl ale mele?
- ce act duc ca "dovada de intrerupere a activitatii" ca PFA?

Multumesc foarte mult


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Draga Marius,
am si eu o intrebare pentru CIC (imi pregatesc dosarul ptr a intra pe 1 iulie). Eu lucrez cu carte de munca la universitate, cu jumatate de norma la spital si mai sunt si PFA.
De la primele doua am luat adeverintele cu salariile pe ultimele 12 luni inainte de nastere si deciziile de suspendare.

Intrebarea mea este cum procedez ca PFA:
- inteleg ca duc declaratiile anticipative estimative pentru 2010 si 2011? ca cele definitive vor aparea in tamna asta ptr 2010 si la anul ptr 2011. Cum calculeaza ei pe baza acestor decl ale mele?
- ce act duc ca "dovada de intrerupere a activitatii" ca PFA?

Multumesc foarte mult


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)



1 Pt PFA se va face definitivarea veniturilor pana la data suspendarii. Deci nu se asteapta aceasta definitivare. Va trebui sa mergi sa reglezi cu ei situatia fiscala la zi. Apoi ti se va elibera adeverinta pt veniturile efectiv realizate si impozitate.
2. Trebuie sa faci suspendarea activitatii ca si PFA pe perioada CIC. Exista procedura de suspendare (nu de desfiintare). Cand se termina CIC sau daca revii inainte - reactivezi PFA.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Draga Marius,
am si eu o intrebare pentru CIC (imi pregatesc dosarul ptr a intra pe 1 iulie). Eu lucrez cu carte de munca la universitate, cu jumatate de norma la spital si mai sunt si PFA.
De la primele doua am luat adeverintele cu salariile pe ultimele 12 luni inainte de nastere si deciziile de suspendare.

Intrebarea mea este cum procedez ca PFA:
- inteleg ca duc declaratiile anticipative estimative pentru 2010 si 2011? ca cele definitive vor aparea in tamna asta ptr 2010 si la anul ptr 2011. Cum calculeaza ei pe baza acestor decl ale mele?
- ce act duc ca "dovada de intrerupere a activitatii" ca PFA?

Multumesc foarte mult


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)



1 Pt PFA se va face definitivarea veniturilor pana la data suspendarii. Deci nu se asteapta aceasta definitivare. Va trebui sa mergi sa reglezi cu ei situatia fiscala la zi. Apoi ti se va elibera adeverinta pt veniturile efectiv realizate si impozitate.
2. Trebuie sa faci suspendarea activitatii ca si PFA pe perioada CIC. Exista procedura de suspendare (nu de desfiintare). Cand se termina CIC sau daca revii inainte - reactivezi PFA.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc mult de tot Marius - evident niste raspunsuri mai nasc insa 2 intrebari:
- Unde trebuie sa ma duc sa cer aceasta definitivare, la fisc?
- Si suspendarea cine mi-o face, ca eu sunt PFA EU ca sa zic asa? un avocat? contabila? eu?


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1 La adm. financiara - daca ai contabila ar trebui sa stie.
2. In acelasi loc unde ai primit dreptul de a folosi PFA. Din cate stiu tine de Primarie inregistrare PFA urilor.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1 La adm. financiara - daca ai contabila ar trebui sa stie.
2. In acelasi loc unde ai primit dreptul de a folosi PFA. Din cate stiu tine de Primarie inregistrare PFA urilor.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns my_angel spune:

dupa intoarcerea din cic la 3ani trebuie sa stau iar 12luni fara inrerupere ca sa pot pleca iar in cic?
m a rugat o prietena sa intreb.astept un raspuns.ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da aproape 12 luni - mai putin concediul prenatal care intra in cele 12 luni

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Dar de ce sa stai 12 luni daca ai fost in cic pana atunci? Eu stiu ca cic-ul e prioada asimilata.

Mami si fetita cu fundita Maria

http://hailamasacunoi.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probabil nu e insarcinata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna!
mesajul lui my_angel era de la mine.
eu am stat 3 ani cu andrei acasa,la implinirea varstei de 3 ani m-am intors la servici;acum sunt insarcinata in 4 luni si vroiam sa stiu daca trebuie sa stau la serv pana pe 20 august,data la care m-am intors ,adica daca trebuie sa am exact 12 luni lucrate pe cartea de munca ca sa pot beneficia iar de cic.

deci daca ma poate lamuri cineva,astept mesajul.

multumesc

POZE



cu fluturasul Andrei (23.08.2007)

Mergi la inceput