Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este DPN?
Fata de aceasta data inapoi un an ce ai facut pana in prezent desigur?
Daca ai CIC apoi serviciu e Ok urmeaza prenatal/postnatal si CIC2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Buna! Sper sa ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu urmatoarea situatie: incepand cu 4 iulie 2011 sunt in CO (lucrez in invatamant, nu am intrerupere in ultimii 4 ani) si urmeaza sa nasc DPN 11 august 2011. Dupa nasterea copilului as vrea sa iau prenatalul si postnatalul - 126 zile, dupa care ma reintorc la serviciu. Daca nu intru in CIC, pot lua stimulentul de 500 ron? Sau sunt obligata sa intru in CIC macar o perioada - cat este minim pentru a beneficia de stimulent?
Ce se intampla cu CO neefectuat - de la data nasterii copilului si pana la 31 august 2011 cat as fi avut dreptul? Il pot lua in continuarea postnatalului - sau mi se plateste? In invatamant nu stiu sigur darca pot lua CO in timpul anului scolar, ci doar pe perioada vacantelor. Multumesc mult si sper ca nu v-am deranjat!

Cristina si Mihaita (11.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este necesar sa intri in CIC dac nu doresti. Iti iei tot concediul de maternitate dupa ce nasti 126 de zile si CO in continuare. Pentru ca vei avea contractul suspendat presupun ca vei avea inlocuitor la catedra pe perioada determminata.
Ca sa beneficiezi de stimulent trebuie de la bun inceput sa iti alegi aceasta varianta ceea ce presupune ca poti sa stai in CIC maxim pana implineste copilul 1 an. Pe perioada cat revii la serviciu vei avea acest stimulent in plus pe langa salariu din momentul revenirii in fiecare luna pana implineste copilul 2 ani. Daca revii dupa cele 126 de zile din care 42 sunt obligatorii deci poti sa revii si din a 43 a zi pana implineste copilul 2 ani primesti salariul + 500 lei.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Multumesc frumos pentru lamuriri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12

Conf. Oug 111/2010 se accepta 3 luni cu fractie mai mica de jumatate din zilele lucratoare, tu ai o singura luna, deci te incadrezi...

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS


am citit in oug 111/2010 lit j)si scria asa" se afla in perioada de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata si inceperea unui alt contract de munca pe durata determinata, asa cum este aceasta definita de Legea nr. 53/2003 #151; Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare; "

asta inseamna ca beneficiezi de CIC numai in cazul in care mai putin de trei luni trebuie sa le ai intre 2 contracte pe durata determinata?

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Am o prietena care a ramas gravida,dar a aflat dupa 2 saptamani dupa ce a demisionat,avand contact pe durata nedeterminata si are o pauza din 20.06.2011 pana in 12.07.2011. Oare poate sau nu sa beneficieze de CIC?

Va multumesc anticipat.

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

Buna ziua!
Situatia mea este aceasta: sunt in CIC de la 1.07.2010. Intentionez sa reintru in campul muncii de pe 15.08.2011 dar nu la firma de unde am intrat in CIC. Vreau sa demisionez de acolo. Cum sa procedez? Ma gandesc si la 15 zile de preaviz.

Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mony08

Am o prietena care a ramas gravida,dar a aflat dupa 2 saptamani dupa ce a demisionat,avand contact pe durata nedeterminata si are o pauza din 20.06.2011 pana in 12.07.2011. Oare poate sau nu sa beneficieze de CIC?

Va multumesc anticipat.

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)



Daca apare pe statul de plata si in luna iunie si in luna iulie - va beneficia.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinuta_08

Buna ziua!
Situatia mea este aceasta: sunt in CIC de la 1.07.2010. Intentionez sa reintru in campul muncii de pe 15.08.2011 dar nu la firma de unde am intrat in CIC. Vreau sa demisionez de acolo. Cum sa procedez? Ma gandesc si la 15 zile de preaviz.

Va multumesc mult!


Pentru demisie trebuie sa revii la serviciu. In mod normal exista 20 de zile de preaviz dar acesta este termenul maxim se poate sa fie si zero zile daca se doreste acest acord. Dar procedural cu sau fara preaviz se revine la serviciu se anuleaza suspendarea CM se face demisia (cu sau fara preaviz) se desface CM. Dincolo se face angajaare normala deci CM nou.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

Am inteles. Imi pot prezenta demisia in prima zi cand ma intorc?

Mergi la inceput