Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Conf. Oug 111/2010 se accepta 3 luni cu fractie mai mica de jumatate din zilele lucratoare, tu ai o singura luna, deci te incadrezi...

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancush spune:

multumesc mult pt raspuns!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulgerik19 spune:

Buna ziua, am si eu 2 intrebari:

Eu am intrat in concediul de maternitate in iulie 2010 si ar trebui sa revin la locul de munca pe 22 mai 2012 a doua zi cand face copilul 2 ani. Daca as reveni la munca in curand care ar fi stimulentul primit? 100 lei pe luna sau 500 dupa noua lege?

Daca ar fi 100 lei..nu ar fi prea convenabil si m-ar interesa daca ar putea intra sotul meu in CIC avand in vedere ca la firma lui nu au fost platite impozitele catre stat, avand conturile blocate...

Va multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu este vorba de concediul de maternitate din ceea ce scrii.
2. Ai intrat in CIC pe legea veche deci se va aplica doar prevederea legala pentru acest caz - deci legea veche.
3. Daca sotul tau indeplineste conditiile pt CIC sigur ca poate sa ia el CIC iar tu sa revii la serviciu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulgerik19 spune:

Da, are continuitate...doar k nu s-au platit taxele la stat...e vreo problema? cred ca nu ca pe adeverinta se trece doar salariul net din lunile respective...
si cum se procedeaza...dupa ce ies eu...sa facem actele pentru el sau inainte se depun sa fie continuitate? stiti vreun site cu ce acte se depun ca nu mai tin minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Daca se intra in CIC nu imediat dupa concediul postnatal (adica dupa cele 126 zile), ci dupa o luna, se primeste acel stimulent de 5 milioane pentru luna lucrata?


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se primeste daca opteaza pentru varianta de revenire la serviciu si deci pt CIC maxim 1 an. Aceasta varianta din cele doua disponibile se decide de la inceput.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Multumesc, Marius.

Da, pt un 1 an s-a optat.
Si stimulentul se primeste si in al doilea an (dupa 1 an de CIC)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da. Pana implineste copilul 2 ani.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela.c spune:

Marius, stiu ca esti suprasaturat de intrebari legate de concedii si indemnizatii dar te rog totusi sa ma ajuti putin cu o explicatie legata de modul de calcul al indemnizatiei de maternitate. Am citit legile de pe pagina ta dar mi-am prin urechile in denumiri si am terminat aproape la fel de nedumerita ca la inceput...Situatia mea e simpla si cu cifre rotunde dar tot nu pot calcula nimic daca nu inteleg termenii din lege. Datele fiind asa simple ma gandesc ca ar fi de ajutor si pentru alte mamici care-si bat capul cu asta din lipsa unor contabile dispuse sa dea raspunsuri clare.
Daca gasesti un pic de timp te rog ajuta-ma cu cateva raspunsuri.
Situatia ar fi asa: ultimele 6 luni (corespunzator la 127 de zile lucratoare pentru feb-iul 2011) cu venituri nete de 4000 RON/luna, fara concediu medical, fara deduceri personale.
Am inteles ca indemnizatia este 85% din "media veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pān#259; la limita a 12 salarii minime brute pe #355;ar#259; lunar, pe baza c#259;rora se calculeaz#259; contribu#355;ia pentru concedii #351;i indemniza#355;ii". Dar ce inseamna venituri lunare pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii? E vorba de salariul brut sau de salariu net?
Daca e salariul brut, se mai retin contributiile si impozitul din ceea ce rezulta?
Multumesc anticipat pentru raspuns. Mihaela

Mergi la inceput