Pufi de Ian-Feb 2010 (230) - LMA Gratiana!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

Miremia, ne-am intors cu vesti mari ...

... se pare ca a nimerit-o bine Alexutzza cand prezicea ea ceva ...

... suspans...

... da, micutul caveler are din wkd doi coltisori iesiti jos : unu' mai mare si unu' mai mic, si clar se pregatesc si cel putin doi sus. Surpriza, deocamdata am scapat destul de usor (ma rog, eu adica, el saracutu' si cred ca si bona mai greu ), cu ceva mataiala timp de o saptamana, dar fara febra...

Parca sunt o bucurie mai mare ca s-au lasat asteptati ... in fiecare zi de-abia astept sa ajung acasa sa-i mai verific

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

Marei, c-a ramas cel mai destept puf (o fi aia cu dintii mai sanatosi de consolare, dar asta nu )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

sa inteleg ca Mara e singurul pufulete fara dintisori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

Tomaca, multumesc frumos de intrebare, am mai fost la dr. si sapt. trcuta (ar trebui sa mergem lunar pana o sa fie pe picioarele lui), l-a laudat pentru progrese (acum suntem la faza mers de o manuta clatinat ... si daca vrea se si taraste un pic ... si se si ridica singur in pat - aici trisam un pic, lasnad-i bara mai jos). O sa mai dureze, dar e spre bine... Am renuntat la kineto, cica nici nu l-ar ajuta ... Felicitari lui Tudorel cel plimbaret

Multumesc mult si pt banuti, si scuze ca n-am mai intrat sa confirm atunci ca au intrat. Mai trebuie sa-ti dau o cremuta, la prima intalnire comuna, sau si mai repede daca vrei, incerc sa vin eu la unirea.

Pozele de studio le-am facut aici: www . fotocopii.ro, profit si le fac reclama , au acolo contact - la unirea sunt - si preturi. Revin pe emailul comun cu mai mult detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Gmilady urez si eu "bine ati venit" primilor dintisori si la fel de usor sa iasa toti de acum ...

Alexutza ce face Yannis? A mai facut febra?


Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000

sa inteleg ca Mara e singurul pufulete fara dintisori?

Lali de David luptatorul nostru


Da....asa se pare.

Lady sa stapaniti sanatosi dintisorii....la cat mai multi fara durere!

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

In privinta textului pt colaj, si eu sunt mai degraba cu cifrele decat cu literele , dar ma gandesc ca scapam usor cu matematica simpla (numarat pana la unu ), de exemplu ceva de genul:

Primul uaaaaa. (poza cu nou nascut)
Prima zi. (poza maternitate)
Primul pupic. :)
Prima baita. ... etc.
Primul pampers.
Primul zambet.
...
Prima masinuta.
Prima papusica.
Prima minge.
Prima carte.
...
Primul colac.
Prima olita.
...
Prima lingurita.
Primul dintisor.
Primul pas.
...
Prima prietena.
Primul prieten.
Prima gashca.
...
Prima ninsoare.
Primul pas pe plaja.
Prima baie in mare.
...
Primul an.
(la final)

Pe urma la multi ani pentru fiecare puf, poza de cand era mic si de la un an lipite... fiecare cum le da, pe verticala sau pe orizontala.

Poate nu f original, asa insirate nu stiu cum vi se par, dar insotite de imagini dragute sugestive, unele poate chiar din albumele noastre daca vreti (ex. prima gashca o poza dintre alea din ior, prima masinuta jiji cu audi, primul pas pe plaja poza lui bbTo etc.), poate ca ar iesi dragut... si fetele poete poate mai dezvolta ideea, cu alte "prime chestii", mai aranjate/ordonate, sau cu ceva atribute de genul "Primul si cel mai asteptat uaaa", "Prima si cea mai intensa zi", "Primul si cel mai dulce pupic", dar ma rog, sa nu iasa prea incarcat.

Pun si eu sapt. asta poze, stati asa sa facem un shooting cu dintisorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

la multi ani si de la noi!!!

felicitari pt transferul la primele 365 de zile! v-am cautat la odisee si nu v-am mai gasit!
sa aveti parte numai de vesti minunate!

va si va zic ca voi naste pe 4 aprilie o fetita superba!
o zi frumoasa!

Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor,pestisor de 12.03.09 si de fluturas de 34+

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

in legatura cu Operatiunea Olita

Eu cu Mara am facut asa. Am inceput in vara cand ea avea 1 an si vreo 4 luni. O duceam la curte la mama, o lasam in chilotei si o puneam aproape din sfert in sfert de ora la olita sa faca pipi. Nu vroia in nici un chip. Cum o ridicam imediat facea pe ea. Nu voia sa faca si pace.
Pe la 1 an si 8 luni i-am luat pampers chilot (au avantajul ca se dau repede jos) o puneam mai des la wc (cu capac reductor bineinteles) si a inceput sa faca kk . La 1 an si 10 luni (cand s-a nascut Dav) ... pauza... s-a gandit ea ca ar fi mai bine daca ar face si ea ce face frate-su, adica iar kk in pampers. Si uite asa am luat-o de la capat, pana intr-o zi (avea 2 ani si 1 luna parca) cand am zis..GATA...de azi inainte nu iti mai pun pampers. Si intr-o saptamana s-a facut fetita mare si n-a mai udat niciun chilotel.

Cu David am zis ca o sa incep la vara. Ma astept sa invete mai repede de la Mara. Pana acum l-am pus de foarte putine ori si nu a facut decat o data... PRIMA DATA... si atat.

Am o verisoara care si-a invatat copii sa faca foarte devreme (adica pe la vreo 10 luni)... dar ii trezea si noaptea din somn mititeii si ii punea buimaci de somn sa stea pe olita si ea le zicea " pisshh pisshh" pana faceau pipi. Parca nici asa nu mi se pare ok, totusi. Cred ca fiecare copil face atunci cand este pregatit mai devreme sau mai tarziu...

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

KK la olita - daaa, chiar face ... adica cere... cand ii vine zice "ii ii aa aa" (cu caciula, intelegeti voi, imita scremutul, onomatopeele specifice)... il dezbrac repede, il pun pe olita si-l incurajez si eu cu "ii-aa" ... si de obicei face intr-un minut-doua.
Ii place olita (e asta: www . buburuza . com/curatel-si-ingrijit/poponeata/olite/olita-spidy), categoric stie la ce foloseste si cand se vede pe ea isi da mai tare silinta. Iar dupa ce face, sau daca nu-i mai vine (cateodata e si teapa ), mataie imediat sa-l iau.
Nu se ridica singur de acolo, ca el nu-i mergacios
Nu ne nimerim mereu... de obicei chiar face, dar cateodata da alarma falsa, dupa cum spuneam... Iar daca inainte facea kk o data pe zi si era usor... acum de cand cu dintisorii de 3-4 ori pe zi, de ex. dimineata chiar inainte de 7:00 cand se trezeste... n-am energia sa alerg dupa olita Oricum, de cele mai multe ori e cu succes. Pisu doar stie sa zica pishhhhhhh dar nu cred ca a inteles ce inseamna

In schimb am alta problema, am mai povestit eu live : cum vede ca-i dezbracat, cum isi duce mana la putzulica... si n-ar fi problema, dar n-am cum sa-l las daca e murdar (mai ales in pampers, OMG ce-i acolo), ca pe urma inconstient duce imediat mana si pe la gura... Ei, si cand sta pe olita e non stop cu mana acolo... si eu am prins-o pe bona ca-i da (usor) peste manuta la faza asta , la fel si soacra ... n-am fost de acord (oricum n-a ajutat, nici datul peste manuta, nici "explicatiile" pe diferite tonuri)... dar n-am gasit solutie... ca nu frige
Help, idei?
Daca ramane doar distrasul atentiei... cam greu in situatia data, ca e acolo pe olita... are bila aia, dar depinde ce chef are... ma mai gandesc... deocamdata eu aplic ignore, si-s atenta...

Oricum, am observat si eu, cu cat ii atragem mai mult atentia asupra unui lucru "interzis", cu atat il face mai des, si parca ne asteapta reactiile... probabil ca majoritatea il distreaza.

Cand se enerveaza (as zice rezonabil de des/rar) incepe sa loveasca cu capul in fata sau in spate, de carucior, de noi daca e in brate, de parchet, chiar de perete dar controleaza forta, adica daca e in brate da cu toata forta , daca e langa perete da usurel nu-i fraier

Mergi la inceput