Cum tratam corect durerile micutilor?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Baietelul meu se plange des de dureri de burta, si dupa mese (dimineata dupa ce bea lapte) dar si in timpul unor mese. Nu are paraziti pentru ca am facut recent coprocultura. Ce poate fi, ce analize sa ii mai facem?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Dragi parinti,

Avem alaturi de noi doi medici pediatri care va pot ajuta cu sfaturi in privinta durerilor celor mici: Doamna Dr. Ioana Mihaescu si doamna Dr. Catrinel Preda.

Intrebari precum: "Copilasul meu are dureri de picioare pe timp de noapte, ar putea fi acestea dureri de cre#351;tere?", "Cum imi dau seama daca sunt cu adevarat dureri de crestere si nu altceva?", sau "Cum pot trata aceste dureri?" a avut fiecare parinte. Acum aveti ocazia sa adresati aceste intrebari medicilor nostri, si sa aflati cum le puteti trata sau ameliora.

Aici veti putea citi articolul complet despre www.desprecopii.com/info.asp?id=2753" target="_blank">Cum tratam corect durerile micutilor?


Asteptam intrebarile voastre!


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Baietelul meu se plange des de dureri de burta, si dupa mese (dimineata dupa ce bea lapte) dar si in timpul unor mese. Nu are paraziti pentru ca am facut recent coprocultura. Ce poate fi, ce analize sa ii mai facem?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog


Exista mai multe cauze ale durerilor abdominale, din descrierea dvs pare a fi vorba de un colon iritabil , insa trebuie eliminate si ale cauze de dureri abdominale: gastrite, intoleranta la lactoza, etc si trebuie excluse eventualele capricii culinare "mofturi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna ziua si LA MULTI ANI

Am si eu o nepotica de 11 ani, care se tot plange ca o doare un picior. Au fost cu ea la medic si li s-a spus ca nu are nimik, dar ea se plange continuu. Ce poate sa fie, unde ar trebui sa mearga pt mai multe investigatii. Mai poate fi vorba de puseu de crestere??
Multumesc frumos

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui MaryT

Sunt si eu proaspata mamica a unei superbe fetite de 5 saptamani. Pana acum manca si dormea, exact ce trebuie sa faca un bebe, dar de doua zile nu mai vrea sa doarma ziua, iar seara abia pe la 12-1 noaptea adoarme si atunci tot in brate. Daca o tin in brate se calmeaza si adoarme, in momentul in care o pun in patut, se trezeste si tipa de ne cunosc toti vecinii . E posibil sa fie bolnavioara? Pt colici ii dau Espumisan si pana acum a fost k.
Nu stiu ce sa mai fac, ziua abia mai doarme 2-3 ore in total si nu stiu daca e destul pentru ea .

Va multumesc.



Este nevoie de un examen clinic complet  pentru a putea stabili un diagnostic corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui adryiii

Buna!

Fetita mea are 7 saptamani. De cateva zile incoace tuseste. Am fost la medic, nu are nimic la plamani. Febra nu a facut. Are rosu in gat. Mi-a prescris amoxicilinium si ibuprofen. Asta am inteles de pe reteta. E ok sa-i dau antibiotic asa de mica?


mami fericita de Elena Alexandra 17.01.2011



Decizia de recomandare a unui tratament apartine medicului care a examinat copilul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Buna ziua si LA MULTI ANI

Am si eu o nepotica de 11 ani, care se tot plange ca o doare un picior. Au fost cu ea la medic si li s-a spus ca nu are nimik, dar ea se plange continuu. Ce poate sa fie, unde ar trebui sa mearga pt mai multe investigatii. Mai poate fi vorba de puseu de crestere??
Multumesc frumos

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois




Un consult pediatric insotit de un consult ortopedic ar trebui sa stabileasca cu certitudine cauza durerilor de la nivelul membrului inferior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna ziua am si eu un baietel de 5 ani care a facut iarna asta 7 episoade de bronsita. Acum o sapatamana a facut iar bronsita am fost la medic si ne-a recomandat antibiotic Cefaclor la 8 ore, humex si i-am facut aerosoli cu dexametazona ACC si ser fiziologic. Dupa o sapataman d tratament tot se mai aud secretii si acum a facut rosu in gta pentru care ii dau doar Bioparox. Nu stiu ce sa mai fac sa nu mai raceasca atat de des. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Va multumesc frumos.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns derya spune:

Buna ziua.Am si eu o intrebare.Fetita mea in virsta de 5 ani trebuie sa faca o analiza Helicobacter Pylori,din materii fecale insa ea urmeaza momentan un tratament cu Nexium un pliculet dimineata pe stomacul gol.Acest medicament contine esomeprazol magneziu trihidrat,zahar glucoza oxid galben de fer (e172).As dori sa stiu,aceste substante ii influenteza scaunul?Ar trebui sa opresc tratamentul si sa reiau dupa ce ii fac analiza?Ii dau de 2 zile,pot sa recoltez proba sau nu?Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui derya

Buna ziua.Am si eu o intrebare.Fetita mea in virsta de 5 ani trebuie sa faca o analiza Helicobacter Pylori,din materii fecale insa ea urmeaza momentan un tratament cu Nexium un pliculet dimineata pe stomacul gol.Acest medicament contine esomeprazol magneziu trihidrat,zahar glucoza oxid galben de fer (e172).As dori sa stiu,aceste substante ii influenteza scaunul?Ar trebui sa opresc tratamentul si sa reiau dupa ce ii fac analiza?Ii dau de 2 zile,pot sa recoltez proba sau nu?Va multumesc anticipat.


Tratamentul cu Nexium nu influenteaza in nici o masura analiza pe care doriti sa o efectuati.

Mergi la inceput