Cum tratam corect durerile micutilor?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui diannaalex

Buna ziua am si eu un baietel de 5 ani care a facut iarna asta 7 episoade de bronsita. Acum o sapatamana a facut iar bronsita am fost la medic si ne-a recomandat antibiotic Cefaclor la 8 ore, humex si i-am facut aerosoli cu dexametazona ACC si ser fiziologic. Dupa o sapataman d tratament tot se mai aud secretii si acum a facut rosu in gta pentru care ii dau doar Bioparox. Nu stiu ce sa mai fac sa nu mai raceasca atat de des. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Va multumesc frumos.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii


Ar fi indicat sa completati investigatiile cu examene ORL, Alergologice care sa aduca informatii suplimentare prinvind cauzele episoadelor repetate de infectii respiratorii,de ex. hipertrofia cronica de adenoizi poate intretine aceasta simptomatologie, la fel si eventualele alergii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Care sunt problemele pe care le pot intampina bebelusii vostri si mai ales, care sunt pasii care trebuie urmati pentru solutionarea lor? Aflati acum adresand o intrebare medicilor nostri !

Aici veti putea citi articolul complet despre www.desprecopii.com/info.asp?id=2753" target="_blank">Cum tratam corect durerile micutilor?


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soring1975 spune:

Buna ziua,


Poate fi durerea de burta la copii legata de intoleranta la gluten ? Sau ma rog, un semn de intoleranta? Ma refer in cazul painii, etc, a mancarurilor care contin gluten ?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonicuta22 spune:

Eu am 2 intrebari pentru doamnele doctor:

Am un sugar de 5 luni si as vrea sa merg cu el la munte. O prietena mi-a spus ca sugarii pot avea dureri de urechi la munte si ca acolo va face mult mai usor infectii la urechi. Este adevarat?

Se pot da medicamente pe baza de cortizon bebelusilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soring1975

Buna ziua,


Poate fi durerea de burta la copii legata de intoleranta la gluten ? Sau ma rog, un semn de intoleranta? Ma refer in cazul painii, etc, a mancarurilor care contin gluten ?

Multumesc

La copii,intoleranta la gluten se manifesta prin tulburari digestive, care debuteaza la introducerea glutenului in alimentatie:diaree cronica,steatoree (prezenta unei cantitati mari de grasimi in scaun), distensie abdominala (balonare),dureri abdominale,retard de crestere,pierdere in greutate,oboseala intensa,paloare – ce traduce o anemie,schimbari bruste de dispozitie (iritabilitate, depresie), tulburari neurologice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui bonicuta22

Eu am 2 intrebari pentru doamnele doctor:

Am un sugar de 5 luni si as vrea sa merg cu el la munte. O prietena mi-a spus ca sugarii pot avea dureri de urechi la munte si ca acolo va face mult mai usor infectii la urechi. Este adevarat?

Se pot da medicamente pe baza de cortizon bebelusilor?



Nu exista nici o legatura intre durerile de urechi si mersul la munte.
Medicamentele pe care le administrati unui sugar in varsta de 5 luni trebuie recomandate de medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissPaloma2 spune:

Buna ziua dna doctor,
am o intrebare: bebele meu de 5 luni pare sa aiba platfus. De fapt si sotul meu are platfus si ma astept sa il mosteneasca. Trebuie sa ma ingrijorez? Trebuie facut ceva? Trebuie sa merg la ortoped cu el? Cam de la varsta trebuie tratat?

multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adicorina spune:

buna.am o scumpete de fetita de 3 saptamani si jumatate si am observat ca acum are scaun tot mai rar,adica la inceput avea dupa fiecare masa ,apoi 4-5 pe zi ,cate 2 pe zi si acum 2 pe zi o data la 3 zile s-a intamplat ultima data ,e normal?am uitat sa specific e alimentata la san.altceva nu i-am dat.si cam de la ce varsta trebuie introdus ceaiul,in ce cantitate si de care?va multumesc anticipat pentru raspuns
o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissPaloma2

Buna ziua dna doctor,
am o intrebare: bebele meu de 5 luni pare sa aiba platfus. De fapt si sotul meu are platfus si ma astept sa il mosteneasca. Trebuie sa ma ingrijorez? Trebuie facut ceva? Trebuie sa merg la ortoped cu el? Cam de la varsta trebuie tratat?

multumesc anticipat pentru raspuns.

In cazul dvs este util un consult ortopedic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissPaloma2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.Mihaescu

Citat:
citat din mesajul lui MissPaloma2

Buna ziua dna doctor,
am o intrebare: bebele meu de 5 luni pare sa aiba platfus. De fapt si sotul meu are platfus si ma astept sa il mosteneasca. Trebuie sa ma ingrijorez? Trebuie facut ceva? Trebuie sa merg la ortoped cu el? Cam de la varsta trebuie tratat?

multumesc anticipat pentru raspuns.

In cazul dvs este util un consult ortopedic


Ei bine, si eu stiam asta. Am crezut ca puteti sa imi dati niste sfaturi nu sa ma trimiteti la plimbare.

Mergi la inceput