Cum tratam corect durerile micutilor?

Cum tratam corect durerile micutilor? | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

As vrea sa stiu parerea voastra despre cum se trateaza corect durerile bebelusilor. Voi ce experiente aveti?

In decursul saptamanii viitoare vom avea printre noi, cel putin 8 ore pe zi, doi doi medici pediatri cu experienta, care va pot da un sfat corect. Doamna Dr. Ioana Mihaescu si doamna Dr. Catrinel Preda, medici care lucreaza in cadrul clinicilor Anima, vor fi incepand de luni, 7 martie, alaturi de noi.

Chiar daca copilul dumneavoastra nu este bolnav in acest moment, e o idee buna sa fiti precauti si informati. Cititi intrebarile celorlalti parinti si raspunsurile medicilor si veti intelege mai bine care sunt problemele pe care le pot intampina bebelusii vostri si mai ales, care sunt pasii care trebuie urmati pentru solutionarea lor.

Va asteptam cu intrebari. Pana luni adunam aici toate intrebarile, iar doamnele doctor vor raspunde atat la intrebarile acumulate, cat si la cele postate pe parcurs.


Multumesc mult pentru atentie si astept raspunsurile voastre.

O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaraluca spune:

In primul rand cu dragoste, atentie, blandete, la pieptul mamei sau al tatalui. Cu rabdare, fara nervi, vobindu-i sau cantadu-i bland. Fara astea, niciun medicament prescris sau nu de medic nu are efect total.
Si alaptatul... care din pacate nu este la indemana tuturor. Suptul de la pieptul mamei este cel mai bun remediu impotriva durerii bebelusului. La noi a functionat intotdeauna.

Sanatate tuturor si cat mai putine dureri bebelusilor vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

O idee foarte buna pentru mamicile DC pentru care va multumesc!

Intrebarile mele ar fi:

Cazul 1. Baietelul de 8 ani a trecut printr-o viroza cu febra, stare generala alterata, zacut cca o saptamana. In timpul acest fetita de 3 ani a fost sub tratament cu antibiotic pentru otita. Dupa terminarea tratamentului si dupa ce s-a refacut si baiatul, la cca 4-5 zile fetita a avut stare subfebrila (am simtit-o la mana, fara termometru) dimineata, iar seara cand am luat-o de la gradi era molesita, acuza dureri de cap si parea mai calda. Am rugat asistenta de la gradi sa ne ajute cu 5 ml de Nurofen pana ajungeam acasa, dar a refuzat pe motiv ca nu da decat la recomadarea medicului si ca la un copil atat de mic (?!) durerea de cap este un semnal de alarma si trebuie mers la medic. Cum eu stiam ca am avut viroza la baiat, banuiam ca este aceeasi problema si la fetita. Acasa i-am dat Nurofen si starea generala s-a imbunatatit simtitor. Ii dau in continuare Nurofen la 8 ore (peste noapte a mai crescut febra, dar numai undeva in jur de 38, maxim 38.5...deja sunt termometru, imi dau seama la mana cam pe unde se situeaza temperatura).
Intrebarea mea este daca am procedat bine, tinand cont de faptul ca stiam despre viroza baiatului si am vazut ca starea ei s-a remediat cu Nurofen?

Cazul 2.Periodic fetita acuza diverse dureri de maini, picioare, mai nou de cap (imi arata arcada dreapta...un punct de acolo, de la marginea ochiului). I-am facut analize la sange si au iesit ok. Exista intradevar durerile de crestere? Daca nu, ce poate genera durerile acestea? Specific faptul ca de cca 2-3 luni s-au rarit mult momentele in care imi spune ca o doare ceva, dar mai exista totusi.
Ce alte investigatii as putea sa-i fac?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Foarte bun subiectul, am si eu 2 intrebari cu privire la durere.

1. Fetita mea in varsta de 6 ani si 10 luni, acuza periodic dureri de cap. Am facut investigatii, rezultatele fiind urmatoarele. 1. La oftalmolog i-a reiesit ca are hipermetropie si acum poarta ochelari. Medicul oftalmolog a precizat ca dioptria respectiva (+0,5 la ochiul drept si +0,25 ochiul stang) ar putea da dureri de cap. 2. La medicul de familie am facut analize, sange, urina, coproparazitologic, exudat faringian, toate cu rezultate bune. Nu e anemica, nu are carente. Totusi ea acuza incontuare dureri de cap, acum o data de doua ori pe saptamana. Ieri de exepmu (joi, 3 martie) dupa ce a macat la gradi a zis ca a luat-o brus durerea de cap. Asistenta din gradinita i-a pus termometru, nu avea febra, si ia dat cu putin spirt pe sub nas, a frictionat-o pe maini si si-a revenit. Mai precizez ca este un copil foarte linistit si nu ii plac zgomotele puternice sau hiperactivitatea din jurul ei.
Intrebare: de la ce ar putea fi durerile de cap? Mai trebuie sa fac si alte investigatii?

2. Situaia nr. 2. Cateodata seara imi spune ca o dor picioarele, desi poate peste zi nu a avut activitati fizice sustinute. Aceste dureri ar putea fii din cauza cresterii?
Durerile de tratam de obicei cu nurofen sau paracetamol, in doza recomandata pentru varsta ei.

Multumesc aticipat pentru raspuns.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Mai aveti timp pana luni sa adresati o intrebare medicilor pediatri - cu siguranta aveti cel putin o intrebare care va framanta si la care nu ati gasit inca raspunsul.

Va asteptam aici cu toate intrebarile !








O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Aici veti putea citi articolul complet despre www.desprecopii.com/info.asp?id=2753" target="_blank">Cum tratam corect durerile micutilor?




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Si baietelul meu de 9 luni plange tare noaptea...pe la 8 luni di o saptamana i-au iesit primii doi dintisori (incisivii centrali inferiori) si de atunci plange noaptea..il mai linistim cu siropel Calma Baby si cu Calgel...dar cand se trezeste sa manance..in jur de ora 5 am plange ff tare...Exista vreun remediu mai eficient pt aceste dureri de eruptie dentara?

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns derya spune:

Chiar daca baietelul meu este mai mare,13 ani avem probleme de sanatate.Are dureri de genunchi si il dor si incheieturile,am pus asta pe seama unor dureri de crestere aparent normale,am facut analize,aslo il are 400 si lipsa de ca.Am facut o luna moldamin si zece zile ca,dar durerile nu au disparut inca.Ce ma sfatuiti,unde trebuie sa merg sa elucidez o data cauza acestor repetate dureri.Cu aslo a avut probleme de mic,tot timpul era ridicat si faceam moldamin.DE LA UN TIMP INSA MAI PRECIS DE VREO 3-4 ANI nu am mai avut probleme.Astept cu nerabdare raspunsul dvs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Pai doar nu era sa puna o ratusca facand scufundari? :))

Mami, Ana si Iris

fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

Sunt si eu interesata de durerile de picioare /incheieturi...mai ales noaptea la baiatul meu de 7 ani .Apar cam o data la 2 luni si ajungem sa ii dam nurofen sau panadol ca sa ii treaca.Sunt normale, sunt dureri de crestere?

Multumesc
Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina023

O idee foarte buna pentru mamicile DC pentru care va multumesc!

Intrebarile mele ar fi:

Cazul 1. Baietelul de 8 ani a trecut printr-o viroza cu febra, stare generala alterata, zacut cca o saptamana. In timpul acest fetita de 3 ani a fost sub tratament cu antibiotic pentru otita. Dupa terminarea tratamentului si dupa ce s-a refacut si baiatul, la cca 4-5 zile fetita a avut stare subfebrila (am simtit-o la mana, fara termometru) dimineata, iar seara cand am luat-o de la gradi era molesita, acuza dureri de cap si parea mai calda. Am rugat asistenta de la gradi sa ne ajute cu 5 ml de Nurofen pana ajungeam acasa, dar a refuzat pe motiv ca nu da decat la recomadarea medicului si ca la un copil atat de mic (?!) durerea de cap este un semnal de alarma si trebuie mers la medic. Cum eu stiam ca am avut viroza la baiat, banuiam ca este aceeasi problema si la fetita. Acasa i-am dat Nurofen si starea generala s-a imbunatatit simtitor. Ii dau in continuare Nurofen la 8 ore (peste noapte a mai crescut febra, dar numai undeva in jur de 38, maxim 38.5...deja sunt termometru, imi dau seama la mana cam pe unde se situeaza temperatura).
Intrebarea mea este daca am procedat bine, tinand cont de faptul ca stiam despre viroza baiatului si am vazut ca starea ei s-a remediat cu Nurofen?

Cazul 2.Periodic fetita acuza diverse dureri de maini, picioare, mai nou de cap (imi arata arcada dreapta...un punct de acolo, de la marginea ochiului). I-am facut analize la sange si au iesit ok. Exista intradevar durerile de crestere? Daca nu, ce poate genera durerile acestea? Specific faptul ca de cca 2-3 luni s-au rarit mult momentele in care imi spune ca o doare ceva, dar mai exista totusi.
Ce alte investigatii as putea sa-i fac?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!

1.Ati procedat corect, insa daca continua febra mai multe zile ar trebui sa consultati un medic
2.Pot fi si dureri de crestere insa ar trebui excluse alte cauze:inflamatorii, infectioase...



Este posibil sa fie dureri de crestere insa ar trebui excluse alte cauze:inflamatorii, infectioase, traumatice

Mergi la inceput