Cum tratam corect durerile micutilor?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui tnicoleta

Foarte bun subiectul, am si eu 2 intrebari cu privire la durere.

1. Fetita mea in varsta de 6 ani si 10 luni, acuza periodic dureri de cap. Am facut investigatii, rezultatele fiind urmatoarele. 1. La oftalmolog i-a reiesit ca are hipermetropie si acum poarta ochelari. Medicul oftalmolog a precizat ca dioptria respectiva (+0,5 la ochiul drept si +0,25 ochiul stang) ar putea da dureri de cap. 2. La medicul de familie am facut analize, sange, urina, coproparazitologic, exudat faringian, toate cu rezultate bune. Nu e anemica, nu are carente. Totusi ea acuza incontuare dureri de cap, acum o data de doua ori pe saptamana. Ieri de exepmu (joi, 3 martie) dupa ce a macat la gradi a zis ca a luat-o brus durerea de cap. Asistenta din gradinita i-a pus termometru, nu avea febra, si ia dat cu putin spirt pe sub nas, a frictionat-o pe maini si si-a revenit. Mai precizez ca este un copil foarte linistit si nu ii plac zgomotele puternice sau hiperactivitatea din jurul ei.
Intrebare: de la ce ar putea fi durerile de cap? Mai trebuie sa fac si alte investigatii?

2. Situaia nr. 2. Cateodata seara imi spune ca o dor picioarele, desi poate peste zi nu a avut activitati fizice sustinute. Aceste dureri ar putea fii din cauza cresterii?
Durerile de tratam de obicei cu nurofen sau paracetamol, in doza recomandata pentru varsta ei.

Multumesc aticipat pentru raspuns.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion


1.In cazul dvs o evaluare neurologica ar putea stabili cauza episoadelor repetate de cefalee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Baietelul meu (5 ani) se plange destul de des de dureri de cap, mai ales cand e un pic racit.
Si pe mine ma doare capul cand sunt racita...; ca atare, sa inteleg ca si la copii se manifesta la fel?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui toanca

Baietelul meu (5 ani) se plange destul de des de dureri de cap, mai ales cand e un pic racit.
Si pe mine ma doare capul cand sunt racita...; ca atare, sa inteleg ca si la copii se manifesta la fel?


Este util un consult pediatric pentru a stabili cauza exacta a episoadelor de cefalee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui jozsaerika

Sunt si eu interesata de durerile de picioare /incheieturi...mai ales noaptea la baiatul meu de 7 ani .Apar cam o data la 2 luni si ajungem sa ii dam nurofen sau panadol ca sa ii treaca.Sunt normale, sunt dureri de crestere?

Multumesc
Erika


Trebuie stabilit daca sunt intr-adevar dureri de crestere sau este vorba de o alta patologie.Durerile de crestere se pot intalni la varste intre 4- 8ani, sunt bilaterale, tranzitorii,apar de obicei la nivelul coapselor,gambei , dupa joc sau efort fizic sustinut, intensitatea variaza de la un copil la altul, de mentionat ca nu asociaza modificari ale datelor clinice si paraclinice. Pt calmarea durerii se poate administra Nurofen , in doza corespunzatoare. In cazul aparitie si altor simptome asociate adresati-va medicului dvs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Buna ziua, baiatul meu de 4 ani, se plange, la fiecare debut de raceala/gripa/viroza de dureri de burta.

E normal? Ar trebui sa ii dau ceva contra acestor dureri?

Multumesc anticipat.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui derya

Chiar daca baietelul meu este mai mare,13 ani avem probleme de sanatate.Are dureri de genunchi si il dor si incheieturile,am pus asta pe seama unor dureri de crestere aparent normale,am facut analize,aslo il are 400 si lipsa de ca.Am facut o luna moldamin si zece zile ca,dar durerile nu au disparut inca.Ce ma sfatuiti,unde trebuie sa merg sa elucidez o data cauza acestor repetate dureri.Cu aslo a avut probleme de mic,tot timpul era ridicat si faceam moldamin.DE LA UN TIMP INSA MAI PRECIS DE VREO 3-4 ANI nu am mai avut probleme.Astept cu nerabdare raspunsul dvs.


In primul rand trebuie exclusa o patologie inflamatorie sau infectioasa a aparatului locomotor, pentru acest lucru ar fi necesar un consult pediatric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Si baietelul meu de 9 luni plange tare noaptea...pe la 8 luni di o saptamana i-au iesit primii doi dintisori (incisivii centrali inferiori) si de atunci plange noaptea..il mai linistim cu siropel Calma Baby si cu Calgel...dar cand se trezeste sa manance..in jur de ora 5 am plange ff tare...Exista vreun remediu mai eficient pt aceste dureri de eruptie dentara?

Va multumesc!


In mod normal ar trebui ca eruptia dentara sa decurga fara modificari ale starii locale sau generale, dar cel mai frecvent este insotita de dureri locale si de somn perturbat. Se pot face anumite pregatiri in vederea eruptiei dentare, incluzand de obicei o combinatie de agenti analgezici, antiseptici si antiinflamatori de uz local

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryT spune:

Sunt si eu proaspata mamica a unei superbe fetite de 5 saptamani. Pana acum manca si dormea, exact ce trebuie sa faca un bebe, dar de doua zile nu mai vrea sa doarma ziua, iar seara abia pe la 12-1 noaptea adoarme si atunci tot in brate. Daca o tin in brate se calmeaza si adoarme, in momentul in care o pun in patut, se trezeste si tipa de ne cunosc toti vecinii . E posibil sa fie bolnavioara? Pt colici ii dau Espumisan si pana acum a fost k.
Nu stiu ce sa mai fac, ziua abia mai doarme 2-3 ore in total si nu stiu daca e destul pentru ea .

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

am sters mesajele care nu au legatura cu acest dialog medical.
multumesc pentru intelegere.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Buna!

Fetita mea are 7 saptamani. De cateva zile incoace tuseste. Am fost la medic, nu are nimic la plamani. Febra nu a facut. Are rosu in gat. Mi-a prescris amoxicilinium si ibuprofen. Asta am inteles de pe reteta. E ok sa-i dau antibiotic asa de mica?


Mergi la inceput