Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 68

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Deci nu are venit dar are bani de x Hermes-uri. Ma intreb daca le-a luat pe firma, cum mama naibii le-o fi bagat in contabilitate? O avea firma de cadouri, ca e greu sa bagi geanta in contabilitate la cimentul srl.

Apropo de avere, a facut-o la inceput cu Alcatel. cica i-a intalnit pe reprezentantii alcatel in piata revolutiei pe 22-23 dec 1989. Si l-au intrebat aia daca nu vrea sa-I reprezinte. A spus-o el cu gurita lui acum multi ani, asa l-am remarcat,cat noroc pe capul lui

Marina


Intr-o zi ploua in Romania cu Hermesuri, cum sa nu, si el era acolo intamplator, ca si cu Alcatelul de altfel.

Stiu ca intr-o vreme umbla mai fistichiu imbracat, poate de-aia vrea Hermesurile inapoi ori sa le recicleze daruindu-le altei zane. Ce scartzar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Deci nu are venit dar are bani de x Hermes-uri. Ma intreb daca le-a luat pe firma, cum mama naibii le-o fi bagat in contabilitate? O avea firma de cadouri, ca e greu sa bagi geanta in contabilitate la cimentul srl.

Apropo de avere, a facut-o la inceput cu Alcatel. cica i-a intalnit pe reprezentantii alcatel in piata revolutiei pe 22-23 dec 1989. Si l-au intrebat aia daca nu vrea sa-I reprezinte. A spus-o el cu gurita lui acum multi ani, asa l-am remarcat,cat noroc pe capul lui

Marina


Marina, eu am glumit cu gentile de firma, pe firma.
Ma gandeam ca asa poate justifica de ce le vrea inapoi, nu-i mai ies la inventar.
Ca altfel e mojicie clara sa ceri cadourile inapoi cu toate ca lui Irinel i-a mers vestea ca-si imbraca iubitele in aceleasi haine si ca purtau aceleasi genti. Asa ca le foloseste pe post de "mijloace fixe". Genti fixe, fete mobile ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deci nu poti sa vrei cu orice pret fetita azi si maine sa spui ca nu ai venituri ca sa-i platesti pensie alimentara.
Nu se pupa astea doua.
Ori ii vrei binele, ori nu.
Ori ai bani s-o intretii, ori nu.

Si da, intrebati de instanta cu cat ar contribui ca pensie alimentara daca fetita ar fi incredintata celuilalt Irinel a raspuns 2.000 RON/luna si Monica "cu cat stabileste instanta". Asa s-a ajuns la suma asta.

Marius, se poate ca Irinel sa nu puna in practica o hotarare judecatoreasca ? Adica sa nu lase fetita la Monica ? Cat timp poate amana ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lali, poate chiar si cateva luni sa o lalaie.
Cica o fo cu ea la psiholog, ca fetita nu vrea sa plece de la Izvorani(in conditiile in care a cerut la maica-sa de fata cu aia de la protectia copilului, cat tupeu are Irinel!), sa o predea netraumatizata maica-sii. Si asta tot in conditiile in care azi nu a dus-o la gradi, de unde M ar fi putut-o lua deja, si a fost anuntat la tel ca vor veni dupa ea. Si mai ales a dus-o la psiholog cand Irina are bona http://www.libertatea.ro/cache/detalii/articol/irinel-columbeanu-monica-divort-bona-326240.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

post trauma , adica sa poata suporta copila despartirea de mama , impusa de tata.
stie cineva ce studii are columbeanu, ca bani am inteles de unde are.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

marius: la punctul 2 as avea ceva de adaugat: daca sotia stie ca sotul are si alte venituri in afara de cele salariale poate depune cerere la judecator si acesta va cere dovezi, in cazul asta vor fi dividendele obtinute de el de le firmele detinute, lucru care se poate realiza usor prin Reg.Com..


Nu - dividendele nu intra in calcul cf legii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


marius, nu vreau sa intru in disensiuni juridice cu tine. te urmaresc pe la consultatii juridice. mi se pare ca le dai rau de tot in bara. stiu ca tu vrei sa ajuti dar totusi. citeste art 94 alin 1 din codul familiei si vei vedea ca si dividentele intra. mea culpa daca sunt un pic agresiva in limbaj.


Cred ca ar fi suficient sa argumentam fara catalogari.

"ART. 94
Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.
Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau hotari incetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui ce o primeste.
Cind intretinerea este datorata de parinte sau de cel care infiaza, ea se stabileste pina la o patrime din cistigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumatate pentru trei sau mai multi copii."

Dividendele sunt cota parte din profitul realizat de catre o firma la sfarsitul unui exercitiu financiar care a fost repartizat asociatilor/actionarilor prin hotararea C.A. si nu are nici o legatura cu prestatiile in munca sau ceva similar acesteia fiind o fructificare a actiunilor sau partilor sociale detinute la o societate.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui marius
Nu se iau in considerare toate veniturile obtinute ci doar cele din salariu (sau asimilate - venituri profesionale).

Iar nu inteleg - profitul pe care firma personala o realizeaza lunar / anual nu este venit profesional ?
Probabil ca legea asta este de pe vremea cand toata lumea era salariata si asta era singurul income ...

Ma intorc la cei 690 EUR/luna ... este suficient pt cresterea unui copil ? Cat costa gradinita, activitati extrascolare, mancare, haine ...etc ?

Nu nu este venit profesional. Exemplu eu pot sa am actiuni la Microsoft - si sa castig dividende de 1 USD sau 1000 USD sau 10.000 USD fara sa fac nimic altceva decat riscand banii in actiuni. Desigur pot sa si pierd acesti bani daca (cc) cotatia actiunilor Microsoft scad - nu doar ca poate ca nu am dividende dar pierd la cotatie si banii investiti initial.
Da, am mai scris legea este anacronica dateaza din 1953.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

si cine ar trebui sa propuna schimbarea aceastei legi anacronice?
sunt 20 de ani de cand exista venituri obtinute nu numai in urma muncii, si nimeni nu s-a sesizat sa schimbe legea referitoare la suma ce poate fi acordata pentru intretinerea copilului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

post trauma , adica sa poata suporta copila despartirea de mama , impusa de tata.
stie cineva ce studii are columbeanu, ca bani am inteles de unde are.


alina


FT buna observatia!
e injiner, nu sh de care, oricum iti dai seama ce scolit e in de-alde secu, la trecutul lui si mai ales al lui taica-sau, plus relatii potop cu persoane influente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Sunt curioasa care a fost elementul care a dus la aceasta rasturnare de situatie, vis a vis de custodia Irinei. Cei de la Protectia Copilului, contractul de de munca, de PR, faptul ca are un contract de inchiriere...
Cand se fae publica sentinta, as fi curioasa sa aflu...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput