Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 67

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ce inseamna 2000/luna ? E mult sau putin ?

Daca Irinel are firme pe numele lui, atunci banuiesc ca are un venit inregistrat, chiar daca nu e sub forma de salariu ... intrebarea este daca Irinel chiar are ceva pe numele lui, sau totul este pe numele altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inseamna aprox. 690 USD. Chestia cu e mult sau putin e relativ. Avand in vedere ca foarte multi castiga in medie 500-550 USD/luna ...
Nu se iau in considerare toate veniturile obtinute ci doar cele din salariu (sau asimilate - venituri profesionale).

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

aka: "I s-a dovedit feroce- poate cu propriul copil nu procedeaza asa, M e photomodel- nu are o viata stabila si nici constante- copilul va creste cu doicile? "
Si al meu creste cu bona si nu sunt fotomodel, despre constante nu are sens sa vorbim intr-o societate unde stabilitatea unui loc de munca a devenit subiect tabu, nu am mari functii dar trebuie sa asigur: casa copilului meu(cu credit), hrana si restul nevoilor si salariul bonei pentru ca la sf de luna sa trag linie si sa fiu pe plus(de cele mai multe ori nu-mi iese... pana una alta BONA imi creste copilul, ar fi mai simplu sa-l cresc si educ eu, fara acoperis deasupra capului, fara bani de mancare si restul, nu? Nu o discriminati pentru meseria ei, orice munca bine facuta este de apreciat si retribuita: de la gunoierpana la fotomodel..(nah, ca-i rima)

marina: poti sa bagi aproape ORICE in contabilitatea unei firme, asta inseamna ca gentile cu pricina nu au fost bagate la cheltuieli deductibile pentru calculul impozitului pe profit, deci nu s-a tinut cont de ele, dar banii pentru achitarea lor au putut sa iasa bine-merci din firma... nu este legatura intre cheltuielile unei firme(deductibile sau nu) si cash, plata lor...trebuie sa indeplinesti niste minime conditii, contracte, referate, memo...mai mult ca sigur ca le-a pus pe chelt de protocol nedeductibile, dar le-a platit din banii firmei si are dovezi.. la fel s-ar fi intamplat si daca le-ar fi platit din banii proprii, ca persoana fizica..

marius: la punctul 2 as avea ceva de adaugat: daca sotia stie ca sotul are si alte venituri in afara de cele salariale poate depune cerere la judecator si acesta va cere dovezi, in cazul asta vor fi dividendele obtinute de el de le firmele detinute, lucru care se poate realiza usor prin Reg.Com..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Acum totusi e interesant de stiut ce are de gand cu fetita, ca de dat mamei se pare ca nu are de gand sa o dea. Pana cand se poate fofila, si ce scenarii o avea in cap acest om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

marius: la punctul 2 as avea ceva de adaugat: daca sotia stie ca sotul are si alte venituri in afara de cele salariale poate depune cerere la judecator si acesta va cere dovezi, in cazul asta vor fi dividendele obtinute de el de le firmele detinute, lucru care se poate realiza usor prin Reg.Com..


Nu - dividendele nu intra in calcul cf legii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

marius: la punctul 2 as avea ceva de adaugat: daca sotia stie ca sotul are si alte venituri in afara de cele salariale poate depune cerere la judecator si acesta va cere dovezi, in cazul asta vor fi dividendele obtinute de el de le firmele detinute, lucru care se poate realiza usor prin Reg.Com..


Nu - dividendele nu intra in calcul cf legii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


marius, nu vreau sa intru in disensiuni juridice cu tine. te urmaresc pe la consultatii juridice. mi se pare ca le dai rau de tot in bara. stiu ca tu vrei sa ajuti dar totusi. citeste art 94 alin 1 din codul familiei si vei vedea ca si dividentele intra. mea culpa daca sunt un pic agresiva in limbaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Nu se iau in considerare toate veniturile obtinute ci doar cele din salariu (sau asimilate - venituri profesionale).

Iar nu inteleg - profitul pe care firma personala o realizeaza lunar / anual nu este venit profesional ?
Probabil ca legea asta este de pe vremea cand toata lumea era salariata si asta era singurul income ...

Ma intorc la cei 690 EUR/luna ... este suficient pt cresterea unui copil ? Cat costa gradinita, activitati extrascolare, mancare, haine ...etc ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea


Ma intorc la cei 690 EUR/luna ... este suficient pt cresterea unui copil ? Cat costa gradinita, activitati extrascolare, mancare, haine ...etc ?


Pentru unii este o suma din care traieste o familie, in conditii relativ decente. Pentru altii, reprezinta costul gradinitei si a activitatilor extra pentru un copil.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui marius
Nu se iau in considerare toate veniturile obtinute ci doar cele din salariu (sau asimilate - venituri profesionale).

Iar nu inteleg - profitul pe care firma personala o realizeaza lunar / anual nu este venit profesional ?
Probabil ca legea asta este de pe vremea cand toata lumea era salariata si asta era singurul income ...

Ma intorc la cei 690 EUR/luna ... este suficient pt cresterea unui copil ? Cat costa gradinita, activitati extrascolare, mancare, haine ...etc ?



buflea- instanta a intrebat, iri a spus, moni a aprobat. hai sa fim seriosi. tu daca divortezi maine in america ti se da ~ 700 euro= 1000 dolari pt 1 copil pe luna? .eu cred ca e deja mult.aici ( si cred ca-n sua e cam la fel) daca in ultimii ani ai doar min pe economie nu platesti pensie alimentara. eu cunosc o gagica cu 3 copii si nu primeste nimic de la fost sot ca a fost smecher. a fost la cursuri de divort si in ultima vreme lucra cu minimul pe economie. asa ca eu zic ca deja e f mult pt 1 copil. si cred ca el pe numele lui are numai firme falimentare si alea care merg or fi pe ale lui tacso.

Mergi la inceput