Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 66

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Nu prea am inteles partea cu gentile: au fost cumparate inainte de casatorie si date cadou ei? Sau au fost luate in timpul casatoriei si Irinel sustine ca din banii lui?

Acu' daca totusi au fost luare inainte de casatorie, ok, cu chitante toate cele, dar totusi oferite cadou, cadourile primite se pot pierde la partaj?
Adica daca sotul ofera cadou sotiei o pereche de pantofi (sa zicem inainte de casatorie, din banii lui, tot tacamul - deci viitoarei sotii ii face cadoul), se casatoresc astia, dupa un timp se despart, ce statut au pantofii, ii poate revendica? Si daca pantofii s-au uzat intre timp, ce-i de facut?
POate exemplul este putin fortat, chiar este..dar asa ca siuatie, cum sta treaba? Cam pe acolo e si povestea cu celebrele genti...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Aka Manah, eu nu sunt o sustinatoare a Monicai declarata. Am inceput sa scriu la acest subiect convinsa ca singura victima este copila si absolut convinsa ca Monica este saraca cu duhul, si ca s-a maritat ametita de banii lui, de diferenta enorma intre prostitutia la Bacau si vizitele la cumparaturi la Paris.
Insa in timpul divortului Irinel a dovedit o mojicie si o minte diabolica rar intalnite fapt care a inclinat mult balanta in mintea mea intre cei doi. Nu cred ca Monica e vreo Cenusareasa inocenta, sa ne intelegem. Insa Irinel seamana tot mai mult a monstru.
Iar acum cred ca intre traiul indestulat langa un monstru care va trece la cules de alte floricele dupa Monica si traiul alaturi de mama, decent din punct de vedere material, cred ca Irinei ii va fi mai bine in ultima postura.

Si inca ceva, tu n-ai citit declaratiile mamei Monicai si ale prezumtivului tata al ei ca sa vezi ca aceasta tanara a avut parte de o educatie in minus cel putin.


Prefect de acord. Eu nu ii sustin pe niciunul. De fapt nici macar nu ma prea intereseaza subiectul. E adevarat ca I da dovada de golanie morala in declaratii. La chestiunea cu copilul nici nu stiu cum sa spun mai bine: I s-a dovedit feroce- poate cu propriul copil nu procedeaza asa, M e photomodel- nu are o viata stabila si nici constante- copilul va creste cu doicile? Acum faptul ca M nu a avut educatie suficienta nu stiu daca schimba datele problemei.

Lumea ar fi infometata fara macelari
"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Aka schimba datele problemei pentru ca tu sustineai mai sus ceva de genul ca i-a spus mama ei ce e bine si ce nu (nu mai caut acum citatul).
Ei, din ultimele declaratii si comportamente ale mamei rezulta ca nu prea are habar de ce e bine si rau. Mai mult daca sunt adevarate faptele de prostitutie ale Monicai de la 17 ani prezentate de Irinel ma indoiesc si mai mult ca a avut parte de educatie. Si asta poate fi o circumstanta atenuanta a unei fete de 18 ani care se marita cu un miliardar cu limuzina, sofer, palat, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

daca columbeanu ameninta pe un post de televiziune public ca isi desfiinteaza sotia ca mama sper ca e mai mult decat clar ca nu are nici o sansa sa o mai aiba pe irina vreodata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

daca columbeanu ameninta pe un post de televiziune public ca isi desfiinteaza sotia ca mama sper ca e mai mult decat clar ca nu are nici o sansa sa o mai aiba pe irina vreodata.


alina

daaa, intr-o tara civilizata poate. Nici filmarile si izolarea Irinei de lume, mama, nu ramaneau fara consecinte asupra tatalui. dar la noi lucrurile exista pe hartie ca sa dam bine in lume, sa ne integram in UE. In practica stam tocmai pe dos.

Ar trebui sa fie dovedite afirmatiile de prostitutie ale Monicai, ca din pacate vad ca multi din presa au luat de bun trecutul ei proferat in tabloide si mai nou de sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Dap, ai dreptate! Mai ales ca Monica s-a maritat din dragoste cu Irinel.(sic!) Si atunci a fost demna.(sic!) Nu inteleg de ce Iri este mai de joasa speta decat Moni. Nu cred ca e ura la Iri sau in orice caz nu una furibunda. Omul e afacerist, isi gandeste la rece actiunile. Pana la urma de ce ar fi cavaler daca el a creat-o pe Moni stiuta de toti acum si Moni i-a dat cu tifla? Banii au un pret pe care Moni il plateste acum...si nu il condam pe Iri deloc.

Hmmm ... interesant punct de vedere ... inteleg ca este afacerist dar faptul ca isi trateaza viata personala (familia, copilul si viitoarea fosta nevasta) ca pe o afacere murdara il face sa isi merite reputatia de "joasa speta" ... nu el a creat-o pe Moni - Moni era inalta, frumoasa, si cu perspective in profesia de modeling inainte de a-l intalni pe Irinel, el categoric a promovat-o pe Moni, acum ca Moni i-a dat cu tifla, are optiunea sa nu o mai sustina (material, profesional) - asa a face un afacerist cu coloana vertebrala. Se pare ca el a ales sa o distruga pe Moni, sa isi foloseasca conexiunile pentru a-i taia orice sursa de venit, sa ii ia inapoi chilotii de aur pe care i-a dat cadou cand se iubeau, sa ii ia copilul si sa umple internetul cu cat e de tziganca, proasta si abuzatoare.
Da, cavaler este cuvantul portivit pentru un om de afaceri destept, educat si cu clasa ... modul in care gestioneaza acest conflict ma duce cu gandul la un bisnitar de joasa speta care, daca asa isi trateaza familia, probabil asa joaca si in afaceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Eu va inteleg de ce sunteti atat de intelegatoare cu M. Sunteti femei si sunteti mame . E normal sa aveti aceasta atitudine.
E 100% corect ce spui, ca o fata la 17 ani nu e matura dar...M nu era o proasta, (scuzati termenul) incat sa nu vada avantajele.Si a avut destule.Si inca nu le-a pierdut. In plus avea familie, mama care i-ar fi putut spune: "Fa..e batran si urat. Nu e de tine." Poate ca au omis sa ii spuna, nu stiu.

Categoric a fost un amalgam de sentimente care a dus la decizia Monicai de a se casatori cu Iri - partea materiala a contat, sunt comvinsa ca Iri ca barbat indragostit poate fi matur in gandire, galant, amuzant si placut, perspectivele erau interesante ...toate astea au determinat-o pe Monica sa il placa pe Iri. Acum intreb si eu ...si ce e rau in asta ? de ce trebuia sa ii spuna mama ca ala e urat si batran si nu e de ea ?
Cine dupa tine era de ea ? Ce norme trebuia Monica sa respecte ca sa castige rspectul lui AkaManah ? Ca se pare ca in ochii tai l-a pierdut doar pentru ca Iri era batran si urat ...

Eu am mai pus intrebarea asta celor care continua sa ii dea sentinte Monicai - daca Iri era cu 10 ani mai tanar, cu 15 cm mai inalt si cu 20 de fire de par mai mult in cap - atunci era de ea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Inca ceva - in legatura cu pensia alimentara, Marius, marturisesc ca nu am inteles exact explicatia ta ...sau in fine, sa spun pe scurt ce am inteles ... in cazul in care parintii nu se inteleg (si categoric nu se vor intelege) legea romana spune ca judecatorul stabileste o suma in functie de veniturile declarate ale parintelui care trebuie sa plateasca ... am inteles bine ?
Daca DA, atunci precis ca Irinel este muritor de foame dar are cateva "matusi Tamara" la care lucreaza si care ii castiga toti banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da ai inteles bine. Daca se va acorda custodia minorei catre mama, vor exista doua variante:
1. Sa se ajunga la un acord intre cei doi - eu zic ca este foarte probabila aceasta varianta pt ca deja am vazut o oferta avansata de IC de 2.000 lei/luna - in caz de acord reciproc se stabileste acordul lor prin tribunal

sau

2. sa nu se ajunga la un acord si in acest caz exista probabilitatea ca IC sa fie obligat sa plateasca o suma foarte mica el neavand salariu si nici sa nu se poata face practic nimic altceva legal impotriva lui.

De aceea cred ca se va merge pe varianta 1 daca minora va fi acordata mamei, ceea ce inca este improbabil, aceasta chestiune fiind perfect deschisa si perfect discutabila inca in justitie.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deci nu are venit dar are bani de x Hermes-uri. Ma intreb daca le-a luat pe firma, cum mama naibii le-o fi bagat in contabilitate? O avea firma de cadouri, ca e greu sa bagi geanta in contabilitate la cimentul srl.

Apropo de avere, a facut-o la inceput cu Alcatel. cica i-a intalnit pe reprezentantii alcatel in piata revolutiei pe 22-23 dec 1989. Si l-au intrebat aia daca nu vrea sa-I reprezinte. A spus-o el cu gurita lui acum multi ani, asa l-am remarcat,cat noroc pe capul lui

Mergi la inceput