Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 69

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Citat:
Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui marius
Nu se iau in considerare toate veniturile obtinute ci doar cele din salariu (sau asimilate - venituri profesionale).

Iar nu inteleg - profitul pe care firma personala o realizeaza lunar / anual nu este venit profesional ?
Probabil ca legea asta este de pe vremea cand toata lumea era salariata si asta era singurul income ...

Ma intorc la cei 690 EUR/luna ... este suficient pt cresterea unui copil ? Cat costa gradinita, activitati extrascolare, mancare, haine ...etc ?

Nu nu este venit profesional. Exemplu eu pot sa am actiuni la Microsoft - si sa castig dividende de 1 USD sau 1000 USD sau 10.000 USD fara sa fac nimic altceva decat riscand banii in actiuni. Desigur pot sa si pierd acesti bani daca (cc) cotatia actiunilor Microsoft scad - nu doar ca poate ca nu am dividende dar pierd la cotatie si banii investiti initial.
Da, am mai scris legea este anacronica dateaza din 1953.


Mie mi se pare ca ce intreaba Buflea si ce raspunzi tu sunt chestii total diferite.
Ce explici tu acolo e cind isi cumpara sotu niste actiuni si joaca la bursa.

Buflea intreaba cum judeca legea in caz de divort cind sotul e patron si nu amarastean cu salariu.

Dupa logica mea daca firma are profit, profitul nu e venit pina cind din acest profit o parte sau total se distrbuie si platesc dividente. Odata platite, aceste dividente sunt venit din munca, mie asa imi suna acel art 94 chiar daca nu sunt jurist. Cred ca Mathilda are dreptate

Daca firmele sunt pe pierdere si partonul nu e nici salariat la firma lui, ca multi iau salariu ca director sau ce-or mai fii, atunci ceva nu e coser aici. Patronul ala cu ce traieste?

Vezi Buflea, d-aia zic io ca e mai cinstita treaba cu alimony

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:

Ce explici tu acolo e cind isi cumpara sotu niste actiuni si joaca la bursa.

Cred ca faci o confuzie cu piata de capital unde se cumpara/vand actiuni la bursa.

Daca eu cumpar o actiune la bursa cu 1 dolar si firma merge bine imi revine din acea actiune dupa un an sa zicem 10 centi. Am actiunea cumparata cu 1 dolar (hartia) si inca 10 centi cash.
Daca vand actiunea la bursa poate ca pretul ei a crescut la 1.5 USD si atunci voi avea 1.5 USD din vanzarea actiunii si cei 10 centi profitul primit pt actiunea pe care am avut-o.
Cel care cumpara actiunea cu 1.5 USD mizeaza ca va creste cotatia la 1.6-1.7-2.2 USD cand o va vinde (daca va vrea) si este posibil sa aba si dividende dupa un an daca firma va avea profit si daca acel profit va fi impartit actionarilor pt ca uneori este reinvestit. Nici veniturile din castiguri bursiere nici cele din dividende nu intra in discutie pt pensia alimentara.

Asa incat din pacate nu crezi bine. Faptul ca un patron are actiuni sau parti sociale este absolut acelasi lucru.

El poate sa nu lucreze deloc la firma unde detine actiunile ci sa aiba angajati care sa ii produca profit pe firma. Daca acest profit este ridicat de actionari/patron in cazul in care exista profit - se mai numesc si dividende. Acest castig nu este efectul muncii actionarului(patronului) ci este o recompensa a investitiei lui in actiunile(partile sociale dupa caz) din firma.
Nu stiu cum sa ma exprim altfel.
CF art. 94 stipuleaza foarte clar ca pensia alimentara se va calcula dupa castigul din munca prestata nu din dobanzi nu din dividende nu din altceva. Doar din munca. Atat.
Foarte multi fac confuzia intre dividende si salariu. Sunt fundamental diferite.
Salariul este efectul muncii prestate de un angajat pe baza de contract de munca si reprezinta un factor de cost in producerea profitului in timp ce dividendele sunt cota parte din profitul realizat (daca exista profit) si repartizat actionarilor firmei respective.
Si de aceea legea specifica faptul ca pentru stabilirea pensiei alimentare nu pot fi luate in considerare decat veniturile certe sigure ori profitul/dividendele pot sa existe sau sa nu existe nu sunt certe nu exista garantii ca vor exista. Legea e clara. Ca este anacronica am mentionat ca asa este , dar acum asa e formulata.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cred ca ne pierdem in amanunte si explicatii ...ce conteaza de unde vin banii ? Ca vin de la bursa, ca vin de la firma, ca vin din salariu, ca vin din dobanzile bancare, ca vin din furt ... ? Legea ar trebui sa stabileasca clar un procent din venitul anual ... nu vad de ce trebuie diferentiate sursele de venit ? Dar in fine, daca zici ca legea aia e din 1953, nici nu ma mira ca e asa ...

Deci suma aia oferita de Irinel este mai mult decat decenta, daca spuneti ca sunt familii intregi care se descurca decent din aceeasi suma ... in conditiile astea ar trebui ca Monica sa accepte oferta ... acum se va vedea daca fuge si de Irinel si dupa bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

marius-fac o paranteza amuzanta pentru mine- citind, de ceva pagini incoace, subiectul acesta nu mai are caracter de "barfa, cancan etc" si cred cu tarie ca l-ai putea muta la "probleme legislative",luandu-ma dupa spectrul discutiei!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ehhh - defect - profesional (oarecum) - imi aduce aminte de perioada petrecuta la catedra . Gata promit sa nu mai spun nimic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ehhh - defect - profesional (oarecum) - imi aduce aminte de perioada petrecuta la catedra . Gata promit sa nu mai spun nimic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Sic fugit irreparabile tempus!
Verum est?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Marius, eu nu stiu exact cu ce te ocupi dar am observat ca atunci cind vine vorba de "teritoriul' tau juridic iti cam subestimezi partenerii de discutie ceea ce mi se pare destul de neprofesionist.

Cred ca am fost destul de clara in postarea mea ca inteleg ce e ala dividend, nu sunt picata din pom.

Plus ca ma uimeste siguranta si incapatinarea cu care afirmi, si nu e prima data, ca nu domle dividentele nu se iau in calcul ca asa zice art 94 si asa se interpreateaza acel art 94. Iote ca eu prin ""ART. 94
Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati." inteleg ca mijloacele celui care urmeaza a o plati inseamna si dividende.

Ba mai mult am citit cu ochii mei sentinta de divort din Ro in care sotia a obtinut pensie alimentara de la sotul patron pe baza probelor obtinute de la ANAF unde domnu si-a declarat dividendele incasate. L-a mai prins si cu fofirlica fiindca s-a crezut destept si anul urmator n-a mai declarat dividendele la ANAF desi le-a ridicat si si-a pus un salariu modic pe firma.

Dar mai bine il lasam pe avocatul Monicai sa citeasca art 94 ca tot n-avem noi nimic de cistigat din dividendele alea a lui Columbeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ehhh - defect - profesional (oarecum) - imi aduce aminte de perioada petrecuta la catedra . Gata promit sa nu mai spun nimic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Sic fugit irreparabile tempus!
Verum est?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Mda... asa este. Nu-i nimic - face parte din viata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

arminad - nu citi partial acel articol pentru ca am subliniat cu rosu exact partea clara la care se refera cu privire la CE anume se ia in considerare pt pensia alimentara. Restul sunt speculatii.
Sigur ca nevoile sunt mari sau mici sunt relative la urma urmei, insa conteaza ce spune legea exact.
"Ba mai mult am citit cu ochii mei sentinta de divort din Ro in care sotia a obtinut pensie alimentara de la sotul patron pe baza probelor obtinute de la ANAF unde domnu si-a declarat dividendele incasate."

Da-mi voie sa fiu rezervat fata de aceasta afirmatie. Si nu ca sa te subestimez.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

arminad - nu citi partial acel articol pentru ca am subliniat cu rosu exact partea clara la care se refera cu privire la CE anume se ia in considerare pt pensia alimentara. Restul sunt speculatii.
Sigur ca nevoile sunt mari sau mici sunt relative la urma urmei, insa conteaza ce spune legea exact.
"Ba mai mult am citit cu ochii mei sentinta de divort din Ro in care sotia a obtinut pensie alimentara de la sotul patron pe baza probelor obtinute de la ANAF unde domnu si-a declarat dividendele incasate."

Da-mi voie sa fiu rezervat fata de aceasta afirmatie. Si nu ca sa te subestimez.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


marius - dividentele intra la calc. pensiei. cand am timp o sa pun sentinte , hotarari judecatoresti sa te convingi.

Mergi la inceput