Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

O idee inteligenta. Ambii parinti trebuie sa se organizeze de asa maniera incat fiecare sa aiba si activitate profesionala si activitate casnica. Asa este corect si echilibrat. Aceaasta este desigur opinia mea.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Asta e si parerea mea. Pe de alta parte, sunt constienta ca nu pot da 100% din mine la job si nici 100% din mine ca mama. Lipsesc de la serviciu de multe ori sa merg cu copilul la doctor sau mai stiu eu unde, de langa copil lipsesc 10 ore pe zi, iar cand vin uneori sunt franta de oboseala. Oricum ai face, tot compromis se cheama. Dar personal prefer acest compromis variantelor "drastice" (ori fara copil, ori fara serviciu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

[quote]citat din mesajul lui ellej

[quote]citat din mesajul lui buflea

Ca sa mai vorbesc si la subiect - eu am apreciat foarte tare dorinta Monicai de a face ceva in cei 5 ani de bogatie - si-a terminat scoala, a vrut sa-si faca un nume in modeling, sper sa fi intretinut cat mai multe contacte ...mereu am avut impresia ca vrut sa poata sa stea pe picioarele ei ...


Pana la urma legea intervine, ca de aia exista alimony in US .

Cat despre Monica, poate si-a facut un calcul: stau putin cu el, imi fac un nume cu ajutorul lui si ii dau papucii. Pana la urma e dreptul ei si nu stau eu sa-l plang pe Irinel; dar din pacate pentru ea n-a fost tocmai desteapta cand si-a negociat retragerea (mai bine zis nu si-a negociat-o). Naivitatea varstei probabil; insa cum spui, trebuie fiecare sa-si asume consecintele faptelor sale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Nu stiu care sunt legile acum, dar in urma cu niste ani si in Romania sotul platea pensie sotiei.

In urma cu 17-18 ani am avut o bona la fiul meu cel mare. Prin anii '50 incepuse o facultate, apoi se casatorise cu un ofiter. Pe vremea aceea ofiterii aveau salariu mare asa ca hotarasera ca ea sa stea acasa (nu si-a terminat nici facultatea). Dupa 30 de ani, cand erau deja bunici, domnul ofiter isi gasise alta si isi lasase sotia. Ii platea insa o suma de bani, ridicol de mica. Povestea se intamplase pe vremea lui Ceausescu. Dupa '89, cand a inceput inflatia, stiu ca il daduse din nou in judecata pentru a "corecta" suma cu inflatia. Asa ca, cel putin in acel moment, exista o lege in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Si eu stiu de legea asta. Era insa o conditionare legata de numarul de ani de casatorie sau de numarul de copii nascuti in cadrul casatoriei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Si eu stiu de legea asta. Era insa o conditionare legata de numarul de ani de casatorie sau de numarul de copii nascuti in cadrul casatoriei.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina




Potrivit dispoz. art.86 din C.Fam., are drept la intretinere numai acela care se afla in nevoie, neavand putinta unui castig din munca, din cauza incapacitatii de a munci



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:


Art. 41 din Codul familiei
Pana la desfacerea casatoriei in conditiile prevazute de art. 39, sotii isi datoreaza intretinere.
Sotul divortat are dreptul la intretinere, daca se afla in nevoie din pricina unei incapacitati de munca survenite inainte de casatorie, ori in timpul casatoriei; el are dreptul la intretinere si atunci cand incapacitatea se iveste in decurs de un an de la desfacerea casatoriei, insa numai daca incapacitatea se datoreaza unei imprejurari in legatura cu casatoria.
Intretinerea datorata potrivit dispozitiilor alin. (2) poate fi stabilita pana la o treime din venitul net din munca al sotului obligat la plata ei, potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati. Aceasta intretinere, impreuna cu intretinerea datorata copiilor, nu va putea depasi jumatate din venitul net din munca al sotului obligat la plata.
Cand divortul este pronuntat numai din vina unuia dintre soti, acesta nu va beneficia de prevederile alineatelor (2) si (3), decat timp de un an de la desfacerea casatoriei.
In toate cazurile, dreptul la intretinere inceteaza prin recasatoria sotului indreptatit sa o primeasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui buflea

[quote]citat din mesajul lui ellej

[quote]citat din mesajul lui buflea

Ca sa mai vorbesc si la subiect - eu am apreciat foarte tare dorinta Monicai de a face ceva in cei 5 ani de bogatie - si-a terminat scoala, a vrut sa-si faca un nume in modeling, sper sa fi intretinut cat mai multe contacte ...mereu am avut impresia ca vrut sa poata sa stea pe picioarele ei ...


Pana la urma legea intervine, ca de aia exista alimony in US .

Cat despre Monica, poate si-a facut un calcul: stau putin cu el, imi fac un nume cu ajutorul lui si ii dau papucii. Pana la urma e dreptul ei si nu stau eu sa-l plang pe Irinel; dar din pacate pentru ea n-a fost tocmai desteapta cand si-a negociat retragerea (mai bine zis nu si-a negociat-o). Naivitatea varstei probabil; insa cum spui, trebuie fiecare sa-si asume consecintele faptelor sale.



pai fata isi facuse calculul- apartamentul era trecut pe numele ei( neavand studii juridice sau prieteni in domeniu sa-i spuna ca e revocabila donatia), masina a ei ( iar nu s-a consiliat juridic), fata la ea ( asta insemnand pensie de intretinere pt fata de cel putin 2-3000 euro pe luna). dar asta e . a luat teapa. n-a calculat juridic si uite cum a ajuns.acuma vrea inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bufea, manechin e una, fotomodel e alta.
Corpul Monicai nu era de defilat la nivel inalt, asta spunea Botezatu, ca a ajuns unde a ajuns prin Irinei si insistentele lui, relatiile lui.
Fotogenica este, si arata bine.
mie personal nu imi place per total cum arata, dar apreciez anumite trasaturi fizice la ea.



**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Marius, am si eu o intrebare la tine, ca tot e vorbeste aici despre averi de dinainte si din timpul casatoriei, partaj etc...

Este adevarat ca dupa un numar de ani de casatorie, bunurile achizitionate de soti inainte de casatorie devin bunuri comune??

Am tot auzit chestia asta, evident fara baza legala (legea x, art y), de la mai multe persoane, si eram curioasa cum stau in fapt lucrurile...

Merci!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput