Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Declaratia notariala a lui Irinel a primit-o in timp ce erau deja in State, nu era pt viza. De fapt e incert scopul acesteia, ideea e ca declaratia exista, eu una dc nu ar fi adevarat ceea ce declar sub semnatura proprie nu as face un document oficios de genul, e logic.
Candy, cred ca dc erau adevarate scenele lesbi apareau imagini si ar fi vuit presa luni in sir, ca si cu SMS-urile soferului. App de sofer, pe el l-am vazut apropiat fetitei, partener de joaca, pe tatic ba.
Irinel tot o tine langa cu bataile Monicai asupra copilei, e scos din pepeni ca opinia publica nu a percutat la acuzele lui. Nici eu nu cred ca bunica a facut declaratiile sub amenintari, remarc in ele un iz de barfa, rautate si invidie. Insa ma intreb sincer(nici urma de rautate sau misto)dc nu era cam cherchelita? Ori se stie ca multi parinti din generatia dumneaei au probleme cand stau in alta tara, n-au habar de limba, parca se transforma, cati dintre parintii nostri care merg la copiii lor dincolo, sa-i ajute cu nepotii nu toaca nervii copiilor, pt ca sunt total inadaptati la strainezia si ca vor acasa? Si incep sa ma gandesc sincer, la cat de descriptiva era, dc nu practica chiar dansa corectiile insiruite? In plus nu inteleg cum o mama care evident nu a fost ok pt fiica ei, va fi o bunica ok pt nepoata?
Monica a fost o naiva. A primit educatie de la maica-sa ca toti barbatii inseala, sa o ia ca pe ceva normal. Pana si mailul de pe care tinea legatura cu avocata am inteles ca era la comun cu Virinelul, adica si el avea parola. Asa ca nu m-as mira sa aibe bani pe conturi comune, mai ales cain presa se spune ca i-au fost trasi 20000 de euro de Irinel, chipurile sa-i puna pe numele fetei, dar nu au mai plecat din buzunarul lui.
Iar declaratii de genul ca ei ii plac femeile sau ca ei au casnicie deschisa, sunt efectiv ca sa le ia piuitul acelora care le puneau intrebari care mai de care mai sonate si mai impertinente. Dar e evident asta.
Acum ultima chestie pe care o vomita(scuzati expresia ) presa e ca Monica tace pt ca isi doreste bani multi pt ca sa-si vanda exclusivitatea declaratiilor. Oricum si dc o va face brava ei, au mancat suficiente oase si au tocat-o in toate felurile. Insa nu inteleg de cfe oripileaza atat de rau pretentiile ei financiare de la sot, cand A. Nastase, Al. Dinu exa lu Mutu, MR si atatea altele au primit sume frumoase la partaj sau pensii consistente (pe masura potentiei financiare a sotilor) pt copii? De ce? Pt ca ea e considerata un nimic, de-asta, si a a vut tupeul sa fie infumurata?
Eu ma bucur ca macar in cazul ei nu am fost inselata de perceptie, chiar s-a schimbat mult. E o mama buna, de preferat ea versus Irinel pt fetita.
Tin minte ca la o discutie aici pe forum i-am dat sanse datorita varstei ca se va schimba, cizela, spre deosebire de Zavoranca, aia nu mai are leac, cand cu megacircul de la Kanal.
La treaba cu poseta in cap, pot sa zic asa: emisiunile nu erau in direct, absolut tot se monta, verifica, ma indoiesc ca s-a lasat povestea cu poseta spre deliciul publicului si ca ea sa fie ridiculizata, pur si simplu a vandut tarasenia, noi am ingitit hapul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:


Tind sa-ti dau dreptate; pana la urma si daca alegi sa ai independenta financiara si daca alegi sa stai cu copii iti asumi riscuri de care trebuie sa fii constient.

Ceea ce mi s-ar parea corect in cazul unei familii care a decis ca unul din parinti sa isi dedice timpul exclusiv copiilor este ca un procent din castigul celui care are serviciu sa mearga automat in contul celuilalt, ca un fel de salariu, astfel incat in caz de despartire parintele fara serviciu sa fie acoperit.

Mai e si o chestiune de durata a casniciei. Nu e totuna sa fii casatorit 5 ani sau 35. Nu mi se pare corect ca pentru 5 ani de casnicie sa platesti pensie alimentara o viata intreaga fostei neveste / fostului sot.

1. Decizia privind organizarea interna a unei familii este sarcina si responsabilitatea exclusiv a celor doi. Ei doi isi asuma de comun acord modalitatea de trai. Nimeni nu este obligat sa stea acasa sau sa nu stea acasa, sa dea de mancare la sot si/sau sotie si/sau copii altfel decat au convenit. Sotii isi datoreaza pe perioada casniciei ingrijire reciproca insa odata cu desfacerea acesteia orice obligatie intre soti dispare singura obligatie fiind fata de copiii minori.
2. Pensia alimentara nu se plateste sotuui sau sotiei - nu stiu de unde ai scos ideea aceasta - ea(pensia) se datoreaza copilului minor de catre sotul sau sotia dupa caz care nu are custodia acelui copil si nu are nici o legatura cu durata casatoriei ci cu varsta minorului.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Parca asa este in America, nu? Nu ma refeream la Romania, stiu ca aici se plateste pensie alimentara copiilor (ceea ce este si normal). Stiu cu siguranta ca in Franta sotul platea pensie alimentara sotiei in caz de divort acum vreo 20-30 de ani.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:


Tind sa-ti dau dreptate; pana la urma si daca alegi sa ai independenta financiara si daca alegi sa stai cu copii iti asumi riscuri de care trebuie sa fii constient.

Ceea ce mi s-ar parea corect in cazul unei familii care a decis ca unul din parinti sa isi dedice timpul exclusiv copiilor este ca un procent din castigul celui care are serviciu sa mearga automat in contul celuilalt, ca un fel de salariu, astfel incat in caz de despartire parintele fara serviciu sa fie acoperit.

Mai e si o chestiune de durata a casniciei. Nu e totuna sa fii casatorit 5 ani sau 35. Nu mi se pare corect ca pentru 5 ani de casnicie sa platesti pensie alimentara o viata intreaga fostei neveste / fostului sot.

1. Decizia privind organizarea interna a unei familii este sarcina si responsabilitatea exclusiv a celor doi. Ei doi isi asuma de comun acord modalitatea de trai. Nimeni nu este obligat sa stea acasa sau sa nu stea acasa, sa dea de mancare la sot si/sau sotie si/sau copii altfel decat au convenit. Sotii isi datoreaza pe perioada casniciei ingrijire reciproca insa odata cu desfacerea acesteia orice obligatie intre soti dispare singura obligatie fiind fata de copiii minori.
2. Pensia alimentara nu se plateste sotuui sau sotiei - nu stiu de unde ai scos ideea aceasta - ea(pensia) se datoreaza copilului minor de catre sotul sau sotia dupa caz care nu are custodia acelui copil si nu are nici o legatura cu durata casatoriei ci cu varsta minorului.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Parca asa este in America, nu? Nu ma refeream la Romania, stiu ca aici se plateste pensie alimentara copiilor (ceea ce este si normal). Stiu cu siguranta ca in Franta sotul platea pensie alimentara sotiei in caz de divort acum vreo 20-30 de ani.


Aaaa.. nu discutam de Romania? Asa am avut senzatia ca este un subiect despre divortul dintre MG si IC si implicit despre divortul in Romania. Scuze! Probabil in alte rai (desi am precizat si acest aspect) exista cutume sau chiar dispozitii legale prin care un sot sau o sotie plateste sotiei sau sotului dupa caz o suma de bani o perioada de timp. Eu nu am auzit de aceasta varianta ca sa fiu platit de exemplu de ex sotia mea dupa un eventual divort - dar daca spui ca asa stii, tot ce este posibil. In Romania asa ceva nu exista ca si obligatie legala. Dupa divort - ca si inainte de casatorie - fiecare cu drumul lui.
Scuze inca o data, nu am fost probabil atent.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

[quote]citat din mesajul lui ellej

[quote]citat din mesajul lui marius

[quote]

Aaaa.. nu discutam de Romania? Asa am avut senzatia ca este un subiect despre divortul dintre MG si IC si implicit despre divortul in Romania. Scuze! Probabil in alte rai (desi am precizat si acest aspect) exista cutume sau chiar dispozitii legale prin care un sot sau o sotie plateste sotiei sau sotului dupa caz o suma de bani o perioada de timp. Eu nu am auzit de aceasta varianta ca sa fiu platit de exemplu de ex sotia mea dupa un eventual divort - dar daca spui ca asa stii, tot ce este posibil. In Romania asa ceva nu exista ca si obligatie legala. Dupa divort - ca si inainte de casatorie - fiecare cu drumul lui.
Scuze inca o data, nu am fost probabil atent.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Eu imi cer scuze ca eram off topic

http://www.divorceroom.com/divorce-alimony.html - despre asta vorbeam; poate e valabil si pentru alte tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Buflea, cand Monica a avut un acces de aere de superiotate, acces care a iritat multa lume, Botezatu a fost cel care a spus ca Monica a aparut pe podium doar pt. ca Irinel a bagat bani si relatii in asta, ea neavand constitutia de manechin. A spus ca a luat-o doar din cauza lui irinel.
Daca eu bag bani si te promovez pe tine, cand nu mai bag banii evident ca nu te mai ia lumea, cu atat mai mult cu cat te promovam la prieteni si cunostinte.


Sunt doua nuante aici ...
- poate Botezatu a spus ce a spus tocmai pentru ca era iritat de "aerele de superioritate"
- ce inseamna "nu are constitutia de manechin" ?

Acum justific :
- nu neg ca si-o fi dat aere - dar nu mi se pare o caracteristica care sa ii afecteze cariera. "Aerele" pot fi percepute gresit de cei din exterior, pot exista cu adevarat si subliniaza o confidenta in crestere sau pot fi o reactie la presa agasanta meeu pe urmele ei. Orice ar fi fost, eu de cate ori am vazut-o pe Monica vorbind la TV, am considerat ca pentru varsta ei si locul de unde a venit, s-a descurcat intotdeauna destul de decent ...
- "constitutia de manechin" este foarte relativa - modelele nu sunt universale ci se aleg in functie de viziunea artistului, de tema show-ului, de hainele pe care trebuie sa le prezinte, de atitudinea necesara, unele sunt alese pentru pictoriale - deci nu au nevoie de nici un fel de "constitutie" ...etc. Eu am urmarit aici niste concursuri de modele si mi-am dat seama ca totusi, meseria asta nu e chiar asa de usoara si "subtire" pe cat se crede ... ca si in actorie, modelele se duc la probe si chiar trebuie sa "joace" un rol pe scena, sa puna cel mai bine in valoare nu numai hainele pe care le poarta dar creatia care sta in spatele lor. Expresia fetei este importanta, sentimentele pe care le exprima, naturaletea in fata aparatului foto ... Modelingul, contrar imaginii frivole pe care o are in Romania, este chiar o "profesie" care necesita calitati native (inaltime, greutate, caracteristici deosebite) si multa tehnica ...
Revenind la Botezatu, da, poate Monica nu este un model potrivit creatiilor lui - ea e genul Barbie, dulcica la fatza, papusica, sexi -nu stiu, poate Botezatu are alte viziuni ... asta nu inseamna ca Monica nu este un model bun. Dupa mine are calitati native de model si din portofoliul pe care l-am vazut, pare destul de naturala, flirteaza bine cu camera de filmat. Faptul ca Botezatu a spus ca a luat-o pe Monica doar din cauza lui Irinel, ii face un mare defavor lui ca artist - foarte mare defavor - caci si-a alterat creativitatea si ideea show-ului doar pentru a face un favor unui milionar ... eu sa fi fost jurnalist, exact asta l-as fi intrebat pe Botezatu - cum de a putut face asta, sa fi vazut cum imediat dadea inapoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Staim eu ca desschid o cutie de viermi cu off-topicul despre alimony ... acum nu numai ca o deschid, dar o mai si agit putin, ca sa facem subiectul asta cat mai incitant si sa atragem pe toata lumea la Barfe

Mie mi se pare nefiresc ca un sot care munceste, sa fie nevoit sa-si intretina pe veci fosta sotie, numai pentru ca ea a ales sa dea cu aspiratorul ... inteleg ca acest lucru sa se intample atata timp cat si sotul beneficiaza de curatenia oferita de sotie. Exact ca un contract - unul munceste, unul gateste - cel care munceste aduce bani pentru amandoi, si amandoi mananca din mancarea gatita de cel de la bucatarie. Cand contractul se rupe - fiecare pleaca pe drumul lui ...
Care sunt serviciile obtinute de cel care plateste, in urma sumei lunare pe care o da din salariu ?

Banuiesc ca o sa-mi aduceti ca argument "cresterea copiilor" - pentru copii, exista child support, asta este alta taxa lunara, calculata ca fiind necesara cresterii copiilor ... cu asta sunt de acord, copiii trebuie sustinuti material pana la varsta legala ...

Parintele care alege sa traiasca din child support impreuna cu copilul, sa fie constient, ca va veni un moment cand va trebui sa isi castige banul singur. Nimeni nu este dator sa intretina pe nimeni in viata, iar secolul 21 ofera toate conditiile pentru a imbina cu succes mai multe proiecte ale vietii (familie, cariera, relaxare ...etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Staim eu ca desschid o cutie de viermi cu off-topicul despre alimony ... acum nu numai ca o deschid, dar o mai si agit putin, ca sa facem subiectul asta cat mai incitant si sa atragem pe toata lumea la Barfe

Mie mi se pare nefiresc ca un sot care munceste, sa fie nevoit sa-si intretina pe veci fosta sotie, numai pentru ca ea a ales sa dea cu aspiratorul ... inteleg ca acest lucru sa se intample atata timp cat si sotul beneficiaza de curatenia oferita de sotie. Exact ca un contract - unul munceste, unul gateste - cel care munceste aduce bani pentru amandoi, si amandoi mananca din mancarea gatita de cel de la bucatarie. Cand contractul se rupe - fiecare pleaca pe drumul lui ...
Care sunt serviciile obtinute de cel care plateste, in urma sumei lunare pe care o da din salariu ?

Banuiesc ca o sa-mi aduceti ca argument "cresterea copiilor" - pentru copii, exista child support, asta este alta taxa lunara, calculata ca fiind necesara cresterii copiilor ... cu asta sunt de acord, copiii trebuie sustinuti material pana la varsta legala ...

Parintele care alege sa traiasca din child support impreuna cu copilul, sa fie constient, ca va veni un moment cand va trebui sa isi castige banul singur. Nimeni nu este dator sa intretina pe nimeni in viata, iar secolul 21 ofera toate conditiile pentru a imbina cu succes mai multe proiecte ale vietii (familie, cariera, relaxare ...etc)


E totusi o nuanta aici: cand amandoi decid de comun acord ca unul se ocupa de cresterea copiilor, ingrijirea casei, mancare etc si la un moment dat sustinatorul financiar o da cotita ca nu mai vrea sa respecte contractul nu e ok pentru cel care poate ar fi vrut un serviciu dar s-a sacrificat pentru familie.
De asta spun ca un procent din veniturile celui care munceste ar trebui sa mearga intr-un cont pentru celalalt partener - si cand nu mai merge caruta, celalalt are asigurata o suma din care sa subziste, macar pana gaseste un job (desi presupun ca e foarte greu sa-ti gasesti ceva daca ai o intrerupere prea mare de activitate).

Edit: noi vorbim de divort, dar sunt cazuri mai grave, cand Domane fereste i se intampla ceva sustinatorului financiar al familiei. Ce face atunci celalalt, care poate are 2-3 copii si n-a mai avut activitate profesionala de 10 ani? De asta nici nu concep sa nu am serviciu; n-as putea trai cu teama ca intr-o zi va trebuie sa sustin singura familia si n-as avea cu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O idee inteligenta. Ambii parinti trebuie sa se organizeze de asa maniera incat fiecare sa aiba si activitate profesionala si activitate casnica. Asa este corect si echilibrat. Aceaasta este desigur opinia mea.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Staim eu ca desschid o cutie de viermi cu off-topicul despre alimony ... acum nu numai ca o deschid, dar o mai si agit putin, ca sa facem subiectul asta cat mai incitant si sa atragem pe toata lumea la Barfe

Mie mi se pare nefiresc ca un sot care munceste, sa fie nevoit sa-si intretina pe veci fosta sotie, numai pentru ca ea a ales sa dea cu aspiratorul ... inteleg ca acest lucru sa se intample atata timp cat si sotul beneficiaza de curatenia oferita de sotie. Exact ca un contract - unul munceste, unul gateste - cel care munceste aduce bani pentru amandoi, si amandoi mananca din mancarea gatita de cel de la bucatarie. Cand contractul se rupe - fiecare pleaca pe drumul lui ...
Care sunt serviciile obtinute de cel care plateste, in urma sumei lunare pe care o da din salariu ?

Banuiesc ca o sa-mi aduceti ca argument "cresterea copiilor" - pentru copii, exista child support, asta este alta taxa lunara, calculata ca fiind necesara cresterii copiilor ... cu asta sunt de acord, copiii trebuie sustinuti material pana la varsta legala ...

Parintele care alege sa traiasca din child support impreuna cu copilul, sa fie constient, ca va veni un moment cand va trebui sa isi castige banul singur. Nimeni nu este dator sa intretina pe nimeni in viata, iar secolul 21 ofera toate conditiile pentru a imbina cu succes mai multe proiecte ale vietii (familie, cariera, relaxare ...etc)


E totusi o nuanta aici: cand amandoi decid de comun acord ca unul se ocupa de cresterea copiilor, ingrijirea casei, mancare etc si la un moment dat sustinatorul financiar o da cotita ca nu mai vrea sa respecte contractul nu e ok pentru cel care poate ar fi vrut un serviciu dar s-a sacrificat pentru familie.
De asta spun ca un procent din veniturile celui care munceste ar trebui sa mearga intr-un cont pentru celalalt partener - si cand nu mai merge caruta, celalalt are asigurata o suma din care sa subziste, macar pana gaseste un job (desi presupun ca e foarte greu sa-ti gasesti ceva daca ai o intrerupere prea mare de activitate).


Ambii parteneri trebuie sa constientizeze ca intelegerea si separarea puterilor in cuplu este determinata de conditiile existente la momentul intelegerii - adica fluturi in stomac si cai verzi pe pereti.
Legea nu ar trebui sa intervina in asemenea "contracte". Ideea ta cu procentul nu este rea, dar e greu de legiferat, pentru ca banii aceea sunt totusi bani comuni, asignati unuia dintre membrii cuplului pe baza unei intelegeri pe timp de vara, ca sa spun asa ...cand vine viscolul peste ei si nu numai ca nu se mai iubesc, dar se mai si urasc, partenerul "platit" risca sa isi piarda venitul acumulat. Legea nu se poate baga in celula familiala ca sa le asigure membrilor venituri pentru situatia cand ei vor dormi spate in spate.

Suna cam cinic si egoist, dar eu gandesc ca decat sa te sacrifici pentru altii, ajungand in final la mana lor si la hotararea legii - mai bine te consolidezi pe tine (profesional, material, social) astfel incat in orice situatie nefavorabila sa cazi cat mai putin sifonat. Eu as plusa si as spune ca si sacrificiul suprem pentru copii, este nobil dar la fel de periculos - copiii vor aprecia foarte tarziu efortul parintilor, uneori atunci cand vor deveni ei parinti, uneori niciodata - in schimb vor simti foarte acut si incomod dependenta parintelui sacrificat de ei. Sigur, asta este varianta cea mai pesimista si nu este neaparat obligatorie.

Ca sa mai vorbesc si la subiect - eu am apreciat foarte tare dorinta Monicai de a face ceva in cei 5 ani de bogatie - si-a terminat scoala, a vrut sa-si faca un nume in modeling, sper sa fi intretinut cat mai multe contacte ...mereu am avut impresia ca vrut sa poata sa stea pe picioarele ei ...

Mergi la inceput