Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mie nu mi se pare ok sa divortez si sa primesc in continuare bani de la fostul sot.
E penibil.



Sigur ca ti se pare penibil.
Probabil ca ti se schimba parerea cand te pomenesti in strada, cu copii, fara adapost, venit si nici perspective pentru toate astea.
Chestie de perspectiva...din cauza de varsta.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca orice persoana ar trebui sa judece de doua ori pana sa procedeze o data.
In egala masura nu cred ca se ajunge nicaieri prin comparatia diferitelor legislatii (si/sau cutume) in ceea ce priveste modalitatea de desfacere a unei casnicii, modalitatea de partajare a bunurilor comune, daca exista sau nu o renta(etc etc). Fiecare stat isi are propria legislatie, exact aplicabila si general aplicabila pe teritoriul ei asa incat in cazul Romaniei si a romanilor se aplica legislatia romana.
Atunci cand doua persoana spun DA in fata ofiterului starii civile desi li se pune in fata aspectul legal si se precizeaza foarte explicit acest aspect, am senzatia (valabil si pt subsemnatul la vremea respectiva) ca habar nu au ce inseamna a fi oficial ceea ce fac si totul se reduce la un moment de amuzament, fericire, felicitari, pupici si strangeri de maini desi este un act volutiv al naibii de serios si de incarcat de obligatii pe langa drepturi.
Asta e.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Cred ca orice persoana ar trebui sa judece de doua ori pana sa procedeze o data.
In egala masura nu cred ca se ajunge nicaieri prin comparatia diferitelor legislatii (si/sau cutume) in ceea ce priveste modalitatea de desfacere a unei casnicii, modalitatea de partajare a bunurilor comune, daca exista sau nu o renta(etc etc). Fiecare stat isi are propria legislatie, exact aplicabila si general aplicabila pe teritoriul ei asa incat in cazul Romaniei si a romanilor se aplica legislatia romana.
Atunci cand doua persoana spun DA in fata ofiterului starii civile desi li se pune in fata aspectul legal si se precizeaza foarte explicit acest aspect, am senzatia (valabil si pt subsemnatul la vremea respectiva) ca habar nu au ce inseamna a fi oficial ceea ce fac si totul se reduce la un moment de amuzament, fericire, felicitari, pupici si strangeri de maini desi este un act volutiv al naibii de serios si de incarcat de obligatii pe langa drepturi.
Asta e.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


asa e....prietenii stiu de ce



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Problema e ca fiecare parte poate cere ce vrea, insa trebuie sa-si si motiveze cererea in fata instantei, din cate stiu eu. Ceva de genul: "Consider ca mi se cuvine 1/3 din averea ex-sotului pentru ca eu as fi putut castiga acesti bani daca n-as fi stat la cratita timp de 2 ani samd". Mie cererile Monicai mi se par halucinante. Dar na, deja ne-a obisnuit cu pretentii exagerate, fie ca e vorba despre aparitii in emisiuni TV pentru care a cerut onorarii de 3000 de euro, fie ca e vorba de prezentari de moda....

Ca mama, probabil as fi fost 100% de partea Monicai, daca ar fi zis de exemplu: "Nu doresc nimic de la fostul meu sot, vreau doar custodia Irinei". Pana acum insa am auzit mai mult de Bentley, de vila de la Izvorani, de numele Columbeanu, de conturi, de bunurile firmei... si, in subsidiar, de Irina. Ma tem o ca vede pe Irina ca pe o cheie catre conturile lui Irinel si nu ca pe copilul de dragul caruia nu mai poate. Sa-ti lasi copilul singur de Craciun si sa te duci intr-un club (fapt relatat de presa), mi se pare cel putin pervers. Degeaba il umpli apoi de cadouri, egal cu zero.

Sa fim seriosi, Monica nu e in situatia de a fi lasata pe drumuri, cu sau fara copil, are o suma consistenta in cont, un venit de cateva mii de euro lunar, cum declara, asa ca a obtinut mult mai mult decat ar putea obtine o fata de varsta ei. Oricum, va beneficia pe viata de statutul de VIP (nemeritat, dupa mine) si de un trai indestulat, doar in urma acestui aranjament convenabil.

Nu cred ca e cazul sa-i plangem de mila. Aaaaa, ca s-a obisnuit sa traiasca pe picior mare si va trebui fie sa mai lase din standarde, fie sa-si gaseasca urgent un alt sponsor, asta-i alta poveste. Are balta peste.



Blogul meu de calatorii - http://www.consiliervacante.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si ca sa facem un pic haz de necaz, in stil autentic romanesc, va la urmatorul videoclip:






Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy
a declarat public ca ii plac mai mult femeile decat barbatii.



Nu-i de mirare .




Deci, am ras cu lacrimi cand am citit articolul :)))).
Cum se poate totusi ca cineva sa argumenteze folosindu-se de acest gen de articol?

OK, daca ar fi facut intr-adevar chestiile alea la petrecerea aia, de ce ma rog este o mama nepotrivita?



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Despre persoanele care decid sa stea acasa pentru copii - eu cred ca ar trebui sa constientizeze bine acest risc. Asa cum mamele care se duc la serviciu isi asuma riscul de a lasa copilul pe mana strainilor, de a-si expune copilul la imbolnaviri, de a-l vedea mai putin - asa si mamele care vor sa elimine aceste riscuri, trebuie sa isi asume varianta ca in cazul in care relatia cu sotul nu mai merge, ele vor ramane pe drumuri ...

Stiu ca deschid o cutie cu viermi si incerc sa o fac cat mai delicat cu putinta ...


Tind sa-ti dau dreptate; pana la urma si daca alegi sa ai independenta financiara si daca alegi sa stai cu copii iti asumi riscuri de care trebuie sa fii constient.

Ceea ce mi s-ar parea corect in cazul unei familii care a decis ca unul din parinti sa isi dedice timpul exclusiv copiilor este ca un procent din castigul celui care are serviciu sa mearga automat in contul celuilalt, ca un fel de salariu, astfel incat in caz de despartire parintele fara serviciu sa fie acoperit.

Mai e si o chestiune de durata a casniciei. Nu e totuna sa fii casatorit 5 ani sau 35. Nu mi se pare corect ca pentru 5 ani de casnicie sa platesti pensie alimentara o viata intreaga fostei neveste / fostului sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mie nu mi se pare ok sa divortez si sa primesc in continuare bani de la fostul sot.
E penibil.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


Si mie mi se parea penibil, ba chiar mi se parea nenecesar, dar asta era inainte sa ma casatoresc, in perioada in care construirea carierei mele era singura mea preocupare in viata.

Intre timp mi-am mai nuantat opinia. (si am si familie, si copil, si cariera, si bunuri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:


Tind sa-ti dau dreptate; pana la urma si daca alegi sa ai independenta financiara si daca alegi sa stai cu copii iti asumi riscuri de care trebuie sa fii constient.

Ceea ce mi s-ar parea corect in cazul unei familii care a decis ca unul din parinti sa isi dedice timpul exclusiv copiilor este ca un procent din castigul celui care are serviciu sa mearga automat in contul celuilalt, ca un fel de salariu, astfel incat in caz de despartire parintele fara serviciu sa fie acoperit.

Mai e si o chestiune de durata a casniciei. Nu e totuna sa fii casatorit 5 ani sau 35. Nu mi se pare corect ca pentru 5 ani de casnicie sa platesti pensie alimentara o viata intreaga fostei neveste / fostului sot.

1. Decizia privind organizarea interna a unei familii este sarcina si responsabilitatea exclusiv a celor doi. Ei doi isi asuma de comun acord modalitatea de trai. Nimeni nu este obligat sa stea acasa sau sa nu stea acasa, sa dea de mancare la sot si/sau sotie si/sau copii altfel decat au convenit. Sotii isi datoreaza pe perioada casniciei ingrijire reciproca insa odata cu desfacerea acesteia orice obligatie intre soti dispare singura obligatie fiind fata de copiii minori.
2. Pensia alimentara nu se plateste sotuui sau sotiei - nu stiu de unde ai scos ideea aceasta - ea(pensia) se datoreaza copilului minor de catre sotul sau sotia dupa caz care nu are custodia acelui copil si nu are nici o legatura cu durata casatoriei ci cu varsta minorului.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Lali,multu de info!Nici prin cap nu`mi trecuse (desi ar fi trebuit,ca nu`s chiar asa rupta de realitate) dar cred ca din cauza ca sunt eu mai naiva,increzatoare ca inca dragoste exista si ca nu iti trebuie neaparat act legal pt. orice fleac.
Deh,aia care au bani stiu si dedesupturile legale asa incit sa nu sufere in caz de "la o adica".Dar cu toate actele vad ca tot si-a luat cadoul/donatia inapoi.
Ia cadoul,da`mi cadoul.(ca ma irita cuvintul donatie,mai ales cind vaz ca pina si donatia se poate anula,brrr)

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Cu placere, Hannen .

Nu esti naiva decat daca mai crezi ca intre Irinel si Monica a fost o dragoste din aceea din care spui tu ...
Intre ei a fost exact dragoste din aia, vorba ta "ia cadoul, da-mi cadoul" si daca se poate sa apara si in presa despre asta sa-si faca si dubla publicitate pe baza aceluiasi cadou.

Mergi la inceput