Are 1 an si 3 luni si inca suge

Are 1 an si 3 luni si inca suge | Autor: oana_pdv

Link direct la acest mesaj

Am un baietel care adora pe tzitzi mai mult ca orice pe lumea asta" le pupa, vorbeste cu ele, suge in tot felul de pozitii, nu adoarme decat la sana, refuza biberonnul cu desavarsire si nici nu stie ce sa faca cu el! Eu una cand am intrat in maternitate n u mai aveam job si a trebuit sa imi platesc CM pt a nu o pierde insa nu mai e mult si va trebui sa imi gasesc ceva fiindca banii nu se mai ajung in casa. Ce fac cu bebe/ Cum sa il intarc? ma poate ajuta cineva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

eu am unul de un an si 7 luni, la fel de indragostit, dar nu m-am gandit ca asta e o problema, ci ca el nu e inca pregatit sa renunte. La urma urmei pt el e solutia la orice problema, cum sa-l las fara.

Eu lucrez, insa nu a fost nevoie sa-l intarc. Cand nu sunt acolo stie ca nu este, instinctual. Isi vede de ale lui. Mi-am facut iesirea treptat, azi o ora, maine doua, saptamana viitoare am lipsit cateva zile o juma de zi. Lipsesc cam 10 ore. In timpul asta mananca foarte bine, in loc de lapte consuma iaurt si branza, mai nou a fost curios de laptele de vaca, a cerut si i-a placut, dar bea putin, cateva inghitituri.

Cam asta e experienta mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Oana, nu trebuie intarcat copilul doar pt ca mergi la lucru. Eu am inceput sa lucrez la 1,9 ani, si fiimea mergea la cresa. Dupa ora 16 recupera la greu:)

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu inca nu m-am intors la serviciu, dar prima data cand am lipsit de acasa vreo 7 ore a fost asa: s-a distrat de minune, a mancat ce i-a dat taica-sau, pe la 14 a adormit singura (cand eram eu acasa veeeci nu se intampla asta, numai la tzitzi putea sa adoarma de pranz), la 16 cand m-am intors inca dormea. Avea cam 1 an jumate atunci.
Recent iar a trebuit sa plec la 8 dimineata, m-am intors pe la 15, de data asta nu adormise la pranz (dar deja sunt zile cand nu doarme deloc la pranz, macar 2 pe saptamana), n-a avut nicio treaba cat am lipsit, in schimb cand m-am intors abia am putut sa ma descalt, intrase-n trepidatii, trecea de mine cu disperare, a supt 5 minute si a adormit:))
Partea proasta e ca suge des noaptea, dar eu m-am obisnuit, dar oricum asta e impedimentul pentru cele care lucreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Oana, felicitari ca alaptezi in continuare si bebe creste frumos cu lapticul tau!

Eu m-am intors la servici cand bebe avea 9 luni si l-am intarcat cu o saptamana inainte sa implineasca 2 ani. Il alaptam dimineata, apoi la 6.30-7 seara, inainte de culcare si noaptea (initial avea 2 treziri/noapte, dupa vreo 2 luni si-a scos una dintre mese iar dupa 6 luni si-a scos-o singur si pe ultima masa de noapte). Treptat am inlocuit alaptatul de seara cu lapte de vaca si cereale/gris cu lapte/orez cu lapte si apoi am trecut la "cina normala". Deci in octombrie m-am dus la servici, in februarie si-a scos ultima masa de lapte de noapte, la sfarsitul primaverii deja il alaptam doar dimineata si inainte de culcare.

Lapte praf nu a baut niciodata, era mereu cah!, biberonul l-a refuzat mereu, abia de la 1 an si vreo 9 luni a inceput sa bea cate un pic de lapte de vaca din canita, pana atunci a baut doar lapte de la mine. Nu am vrut sa-l intarc pana cand nu accepta cat de cat laptele de vaca (nici acum nu e el mare amator, desi ii plac mult iaurturile si branza). Intarcatul a durat cateva zile, am profitat ca eram in vizita la rude, erau muuulte jucarii noi, verisorii lui, foarte multe chestii interesante... dupa 2 nopti cand a adormit inainte sa ajung eu la el cu "tzitzi" si o dimineata cand nici nu a mai vrut lapte, ci a tulit-o la joaca am zis ca uite , a venit vremea! Si chiar venise.

Deci relaxeaza-te, se poate alapta si daca mamica lucreaza, daca asta se doreste. Solutii se gasesc mereu



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Buna mamici!
M-a distrat la nebunie descrierea Oanei legata de dragostea bebelusului ei pentru "tzitzi"!!!
Si eu am o fetita de 11 luni care e la fel de indragostita sa pape de la mami, imi ridica bluza, trage maieul in jos, apoi trage un chiot cand reuseste, se lasa pe spate si da-i inainte...
Nu stiu nici eu cum voi reusi sa o intarc si cand, problema e ca imi place si mie sa o tin in brate sa o alaptez, bineinteles mai putin noaptea, dar o fac motaind..asta e!!
Zilele trecute ma intrebase o cunostinta de unde stiu dca laptele meu mai este bun??? Nici nu imi trecuse prin cap asemenea intrebare!
Ati auzit si voi ca isi pierde din proprietati cu timpul?
Ar fi cazul sa-i dau si lapte praf?
Succes mamici!
Dana, mama Siminicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dana, laptele tau e bun...atat timp cat mai exista! Nu stiu cum pot unii sa intrebe asa ceva, de parca laptele matern ar fi o sticla de lapte lasata destupata pe masa, de luni pana vineri:)))
Nu-ti face nicio problema in privinta asta, laptele matern nu-si pierde proprietatile de-a lungul timpului, cum adica "de unde stii", cand te mai intreaba cineva spune-i ca ai verificat pe ambalaj si e inca in termen de valabilitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

Si eu am o fetita de 11 luni si bineinteles ca inca nu se poate discuta de intarcat cu ea...in plus si fratiorul ei de 2 ani si jumatate atenteaza din cand in cand la titi, ii mangaie, le da pusi si chiar vrea sa si bea uneori.
Eu ma gandesc ca trebuie sa fii foarte hotarat cand intarci copilul fiindca de obicei ei sunt foarte hotarati ca inca vor sa pape laptic de la mami.
Si da, laptele isi pierde din consistenta dar asta nu inseamna ca nu mai este bun. Uneori nu le ajunge si se poate completa si cu lapte praf, pentru cei care il accepta. De obicei eu cred ca bebelusii sau copii stiu ei instinctual ce le trebuie. De aceea daca primesc si lapte praf sau de vaca in plus fata de cel al mamei inseamna ca au nevoie de el. Dar asta nu inseamnca ca trebuie sa renunti la titi...

Daca esti foarte hotarata sa intarci copilul atunci incepi sa renunti treptat. La inceput se recomanda renuntatul la mesele de zi. Apoi la cele de noapte...si ramane ultima masa, cea de dimineata, la care se renunta apoi relativ usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Ilinca, merci de sfat. Buna replica Adevarul e ca mi-a mai scazut lactatia, dar daca am facut pauza mai mare de 6-8 ore intre alaptaturi, deja mi se inflameaza sanii si devin durerosi. Cred ca o sa am de furca cu intarcatul, cand m-oi hotari, dar mai trag un pic de timp. Sper sa nu o patesc ca la furia laptelui, cand am crezut ca clachez. Dar se pare ca toate trec, important e sa nu renuntam.


Dana, mama Siminicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Off, dragelor... al meu are 1 an si 5 luni. Sanul e tot ce are mai scump pe lume. Papa oricand, in orice pozitie, daca nu sunt acasa (mai mult de 3 ore nu am incercat)e cuminte si recupereaza dupa. Ba intr-o zi, in timp ce sugea, l-am intrebat daca imi da si mie un pic de tzitzi, s-a ridicat in fundulet, a luat sanul cu amandoua mainile si mi-l intindea spre gura. Voi incepe serviciul cand va avea 1 an si 11 luni, si sper sa pot sa ii dau pana atunci. Nu il voi intarca eu, voi astepta sa o faca singur.
Laptele mamei e alimentul ideal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Si al meu, la 1 an si 3 luni mai are tzitzi. Mai cere uneori si peste zi, dar rar, de obocei la culcarea de pranz sau la trezirea din somn. Au fost si zile cand nu a primit decat dimineata si seara (...si noaptea, bineinteles).
Problemele cu care ma confrunt eu:

1. suptul de noapte (sunt nopti in care ma toaca, ma suge si ma dispera, ca nu dormim niciunul iar dimineata nu mai am nici lapte sa il satisfaca, nici energie - ma termina)

2. Cu ce vom inlocui sanul - nu ma refer la hrana, ca ia branza si iaurt, ba chiar si laptic de vaca din pahar, cate putin. Dar cu ce o sa-l mai linistesc, cu ce il mai adorm cand se trezeste noaptea? Ca biberonul e mai mult de joaca, nu ia cu el nici apa de treaba, nici ceai...

3. Inca nu mi-a venit ciclul, dar mi-e groaza pt cand o sa-mi vina. La primul copil m-am simtit groaznic cand mi-a venit ciclul, mi se declansa hemoragie cand sugea si aveam dureri abdominale crunte in momentul suptului... In plus, copilul era f agitat la san, iar dupa supt avea si el xolici, nu-i cadea bine... drept pt care in prima luna dupa ciclu am renuntat la tzitzi (e drept ca avea deja un an - dar la el nu a fost asa greu, ca era indragostit de biberonul cu ceai, care a inlocuit tzitzi cu succes)

Mergi la inceput