Fluturasi de mart-apr 2011(146)-Bravo gimihaela!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns koko_1 spune:

Ne-am intors si noi de la plimbare, bagam papa si somnic.

Am trimis pe mail formularul pentru atestatul de puericultura pentru ca taticii sa stea mai mult acasa (adik 15 zile lucratoare in total). Cu el mergeti la medicul de familie, il completeaza, stampileaza si gata. Nu stiu daca ati mai discutat despre asta, dar prinde bine (zic eu)

----------------------------------------------------------------------
mami de Cezar - 22 aprilie 2009 si 34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetele mai explicati-mi si mie pe un PM cum vad poozele din picasa
ca eu sunt praf
si sa vad si eu formularul
sa il descarc
fug sa mai bag treaba cu tanti

SSAB da ce de analize ai mai facut si tu
offffffff
sa fie biuine pana la urma la toata lumea


ailed tu pe unde umblii azi draguta mea?

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 32+ PETRA ADRIANA
AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

fetele, mi-au mai iesit rez la niste analize...am candida . Oare mai are timp sa-si faca efectul vre-un tratament? Am si antifungigrama si e sensibila la toate, deci tind sa cred ca e usoara...

si inbca ceva la secretii ..dar nu pre inteleg nimic din rez:

- polimorfonucleare - relativ frecvente
- celule epiteliale - frecvente
- lactobacillus spp - frecvent
- tricomonas, celule levurice, coci gram, vaginoza - absent

ce o fi cu alea frecvente?

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 38+ cuCatalina Ioana

AMR: 6 zile !!!

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koko_1 spune:

Nush' de ce dar formularul meu s-a dus in spam!

----------------------------------------------------------------------
mami de Cezar - 22 aprilie 2009 si 34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ssabrya, dr Uscatescu cu mine s-a purtat destul de frumos. Nu i-am dat nimic, dar s-a ocupat de mine. oricum cred ca asa e firea ei putin mai "tare'n gura". Orisum o gasesti mai tot timpul pe acolo, nu doar la program fix, unde mai pui ca raspunde si pe mail ai nelamuriri.

catank, da il ia mama pe Cristi dupa-amiaza. Nu ai visat

alina.n parca tu la AMR 4 zile te-ai internat, nu?
Ti-a venit lapticul?

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 38+ cuCatalina Ioana

AMR: 6 zile !!!

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

catank bebe este bine,a cazut si buricutul, papa ,doarme, ne acomodam
cum sa ma supere puiul este un dulce si il iubesc mult ,este intr-adevar mai obositor dar chiar nu mai conteaza cand ai asa comori langa tine totul devine o placere
azi ne-a vizitat si pediatra pentru a-l lua in evidenta

koko si noi am completat formularul pentru concediul paternal
il puteti gasi si pe net uite un exemplu aici:

http://www.urbaniulian.ro/2008/12/09/concediul-paternal-si-atestatul-de-absolvire-a-cursului-de-puericultura/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

da mada la amr 4zile

da eu cred ca tu stai pana la final , ai sa vezi

rhianna cum esti? contractii ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Catank, ANdreea, da arata bine labele de urs, noroc ca dau eroare in pagina. Eu tocmai ce am mincat un strudel cu mere bun tare si abia scos din cuptor. CU spatele si eu sufar cumplit..daca stau pe spate s-a terminat cu mine si sunt si umflata..si din pacate pap si sarat. da , andreea, am baiat mare, nici mie nu-mi vine sa cred...stii cum trece timpul???
Madutza, bine ca faci ceza...si nu mai are importantza asa mare ...Ai vb cu dr?
Lavi, cum mai esti?? COntractiile sunt dureroase, te lasa si te ia iar sau e ca la ciclu?
Dinora, ce urit suna..nu stiu exact ce inseamna, dar dc ai operat inseamna ca nu se putea altfel. Nasol si cu fundurile astea...Si eu am probleme...
Happy, deci nu mai faci inducere?Cu traficul la ora de varf in bucuresti are mare dreptate drul..asta as fi vrut si eu sa evit cu inducerea mea, dar vad ca s-a schimbat acum situatia...Nu mai sunt sigura de nimic.
Dorinutza, te asteptam cu vesti bune de la eco!!!!
Felicitas, Cami fetele
Sabrya nici nu stiu ce sa zic de hematoamele astea. Despre Popa Mirela stiam ca e foarte ok. Si vezi tu...cu drii astia niciodata nu stii, fiecare cu parerea lui si cred ca exsita un moment cand oricare dr e pus sub semnul intrebarii pentru un gest, o interpretare, o decizie...
Roxy, poti sa-mi scrii, dai sms si mieSi orice fata de aici. Nu pot eu, va intra sis a mea si va da vestea...
Ailed pe unde esti??
Anaxena, miine ai masaj? ce te mai invidieeeeez

Simona, mami de baieti David, Matei si 37 s Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

catank bebe este bine,a cazut si buricutul, papa ,doarme, ne acomodam
cum sa ma supere puiul este un dulce si il iubesc mult ,este intr-adevar mai obositor dar chiar nu mai conteaza cand ai asa comori langa tine totul devine o placere
azi ne-a vizitat si pediatra pentru a-l lua in evidenta

koko si noi am completat formularul pentru concediul paternal
il puteti gasi si pe net uite un exemplu aici:

http://www.urbaniulian.ro/2008/12/09/concediul-paternal-si-atestatul-de-absolvire-a-cursului-de-puericultura/

mami de Naty (10.04.2009) si Alex (1.02.2011)





Simona, mami de baieti David, Matei si 37 s Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

RYHNA - nu te mai stresa atat.please.....lasati-le fetelor naibii de analize si nu le mai analizati din scoarta in scoarta,ca nu are nici un rost. lasati medicii sa se ocupe de asta, sa le interpreteze, sa se panice..iar tu care mai ai cateva zile si nasti, dc aveai probleme de coagulare cineva s-ar fi uitat pana acum pe analziele tale,de-a lungul celor 40 sapt, si pana la urma tot i-ar fi atras privirea ceva
- apoi treb corelate analizele cu clinicul, dc ai fi avut hematoame, sangerari vaginale, dezlipire de placenta, eventual fluxurile in arterele intrauterine modificate, avorturi in antecedente, tromboze,etc..

"Ca poate imi spui si mie cu ce poate timpul de coagulare sa afecteze un travaliu prelungit sa zicem de 24 h?"
un timp de coagulare prelungit- presupune un risc de sangerare mai mare..care nici asta nu e obligatoriu, alteori riscul de sangerare poate fi crescut dc se asociaza si cu un nr. trombocite scazut, celule care intervin si ele in procesul de coagulare a sangelui. ambele - timpul de coag, nr. trombocite, pot de asemenea fi modificate in sarcina, fara sa aiba efecte clinice..

"Travaliu care este si cu apa rupta?"
din ce stiu eu sa stai cu membranele rupte creste riscul de infectie, ptr ca mediul respectiv devine nesteril..nu vad legatura intre timp coag. si ruperea apei..

"Ce legatura este intre timp de coagulare si CIM(coagulare intravasculara diseminata?"
- este o povsete lunga tare. sunt pagini intregi descrise in cartile de hematologie.riscul cel mai mare de a ajunge la CID
, apare frecvent in urmatoarele situatii ginecologice- chiuretaje,mola hidatiforma, placenta retinuta, fat mort intrauterin si retinut mai mult timp.

"Cum ar trebui sa fie analiza de coagulare ca sa fie ok si sa nu existe riscuri? Ca sa stiu la ce sa ma astept..."
- indiferent cum ar fi- intre valori normale sau usor modificate, nu-ti garanteaza nimeni ca riscuri in timpul nasterii, la mama sau la fat nu pot exista. medicina nu e o garantie.surprize pot apare oricand.nu ne putem decat dori ca medici si pacienti sa fie bine, dar sa stim dinainte cum va fi - nu putem.fiecare organism e diferit, fiecare interventie chirurgicala poate evolua in moduri diferite..

"Teste pentru proteina C si S a facut careva de aici? Ca eu una nu am facut si habar nu am ce inseamna."
- sincer aceste analize nu fac parte din analizele uzuale, dc nu a fost nevoie, dc analzile tale nu au inspirat nimic suspect macar unui cadru medical sa te indrume spre asa ceva, nu treb sa le faci, oricum si ele sunt modificate in sarcina- fiziologic, deci concludente sunt inainte sau la cateva luni dupa ce nastisunt tot niste teste de coagulare, care are zeci de teste, din ce in ce mai profunde, care se fac pe rand, doar dc exista vreo suspiciune..repet inca o data, nu in mod uzual.

cocnluzia la ce am scris- stai linistita please! esti la termen,bebele e bine,tu esti bine, nu mai citi toate porcariile. eu am citit de geamanul mort pe odiseea anterioara intamplator, ptr ca citeam zilnic de acolo, dar sincer nu am cautat sa citesc nimic in plus, despre nimic..sunt indeajuns de stresata pe fond,dc as citi despre toate riscurile si complicatiile as sta numai intr-un bocet..



33 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 3 SAPT.

Mergi la inceput