Prematuri f mici Prettysunshine si ingerasul Lucas

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Pretty ce-ti mai face ingerasul?
sa fie bn si sa se faca mare.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

buna ziua,as vrea sa va scriu cateva lucruri ca sa va linistesc cat de cat,eu personal m-am nascut cu 980 gr.la 7 luni,doctorii nu-mi dadeau nici o sansa,m-am nascut la filantropia in bucuresti acum 28 de ani deci va dati seama ca pe vremea lui ceausescu,era greu sa procuri medicamente si lapte praf,am stat la incubator 2 luni,de respirat nu am putut sa respir singura,decat abia dupa 1 luna jumatate,de supt nu aveam putere sa sug,iar mama se mulgea din trei in trei ore si se ducea si la servici,venea se mulgea cat sa-mi ajunga 6 ore si le lasa pe asistente,asa era pe vremuri incepeai serviciul imediat,sau cel putin mama asa a facut,noi suntem 6 frati deci mai avea inca 5 copiii acasa,au constatat ca desi mancam nu luam in greutate deloc,deci va dati seama ca sansele pe care mi le dadeau erau zero,apoi tata s-a incapatanat si s-a dus la bulgari el stie cum si mi-a facut rost de lapte praf humana,care la vremea respectiva era cel mai bun ,sau cel putin asa zice mama,ca sa nu mai lungesc,am avut ceva probleme pana pe la 6 ani in sensul ca refuzam mancarea si daca mancam ,luam doua trei lingurite sia atat,am fost mai mica la greutate si mai scunda decat un copil normal de varsta mea ,stateam la bloc in bucuresti,iar medici mi-au sfatuiut parinti sa se mute la curte unde voi avea aer curat,de cand ne-am mutat la curte am inceput sa ma dezvolt si sa mananc,probleme grave de sanatate nu am avut niciodata,pot sa ma mandresc cu faptul ca pana la varsta de 28 de ani nu am fost bolnava serios niciodata decat o raceala la plamani pe la 16 ani ,nu mare lucru o pneumopatie,facuta din cauza mea ca am stat uda,si o operatie de apendicita,nici carii nu am avut pana acum cand am nascut si eu,dar la 12 ani aveam parul pana la fund si intotdeauna deschideam serbarea la scoala,am facut teatru,dansuri si sunt pasionata de pictura de mica,am fost un copil foarte sanatos ,si bine integrat,am fost o adolescenta cuminte ,si sunt o familista convinsa si incerc pt familia mea sa fac totul cat mai bine,nu va mai plictisesc decat va spun sa stati linistite,desi doctorii sunt circumspecti in ce priveste zilele unui copil cu o greutate mica la nastere fruntea sus nu au intotdeauna dreptate,aici e la mana lui d-zeu,fata mea nascuta tot prematur ,cu un picior in 8 luni,doctorul cand m nascut-o mi-a zis d-zeu sa va ajute ca nu stiu daca traieste,si iata ca are 3 ani e perfect sanatoasa si singurul lucru care la avut a fost o gaurica de trei milimetrii intre camere la inima care acum s-a vindecat,si un torticolis congenital care nu are nici o legatura cu cat de devreme s-a nascut ci cu pozitia care a avut-o in burta.va doresc bafta multa si incercati sa credeti ca dumnezeu va va ajuta,eu nu sunt foarte credincioasa nu merg des la biserica,dar decand cu fata mea am inceput sa am mai multa incrdere in d-zeu,a avut un noroc fantastic nasterea ei a fost cu foarte multe pericole.etc nu va mai povestesc,va pup si bafta inca odata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

clarmai,multumesc ca ne-ai povestit despre tine,insa la mine nu e vorba numai de greutate mica la nastere,ci si de faptul ca puiul meu s-a nascut la cinci luni jumatate.Daca va reusi sa respire singur si trecem cu bine de asta,oricum va avea cel mai probabil si alte probleme de sanatate in afara de plamani care vor fi o problema,cel putin in primii 5 ani.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de bebe Lucas (15.02.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Sorilea,nu respira singur,asta e cea mai mare problema,au incercat iar cu masca si n-a mers.I-au administrat corticosteroizi pentru plamani si din cauza asta nici prea mult in greutate nu a luat,are 760 g la o luna jumatate.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de bebe Lucas (15.02.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

draga prettysunshine, dumnezeu e mare. incet - incet, bebe lucas va creste si totul va fi bine. doar rabdare si multa, multa putere sa aveti!!
bebe lucas e un luptator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

Nu e zi in care sa nu ma uit la subiectul asta sa vad ce face bebe Lucas, ma rog din suflet sa fie sanatos, sa prinda putere, sa creasca mare si sa isi bucure parintii! Bunul Dumnezeu sa ne ajute ca numai El poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

PRETTY - ma rog mereu pentru bb Lucas, sa fie puternic si sa treaca cu bine peste toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Curaj Prettysunshine !
Bebe Lucas este un luptator si va va lumina viata multi ani de acum incolo.
Gandeste-te ca esti intr-o tara in care ii poti da cea mai buna ingrijire, poate ca asta e sansa lui .
Sa va ajute Dumnezeu si Maicuta Domnului !


"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Maicuta Domnului sa va ocroteasca pe amandoi!

Mergi la inceput