Prematuri f mici Prettysunshine si ingerasul Lucas

Prematuri f mici Prettysunshine si ingerasul Lucas | Autor: Ayla21

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect pentru prietena noastra prettysunshine, insarcinata in 23 de saptamani, cu risc de nastere prematura.
Rog din suflet fetele care au nascut prematur, la 26, 26, 27 de saptamani sa intre la acest subiect si sa ne povesteasca putin din experienta lor. Ce sansa le-au fost date de medici, ce probleme au avut copilasii si cum au recuperat.
Jolk, Dalma, si alte fete de la prematuri, cu prematuri foarte mici, va rog scrie-ti aici direct. De asemenea rog moderatorii sa nu inchida subiectul, sau sa-l directioneze la clubul nostru, al mamicilor de prematuri, unde stiu ca exista discutii vechi, dar prettysunshine e acum in spital si nu are posibilitatea sa caute in forum sau sa citeasca din urma. Am putea sa o ajutam daca i-am raspunde ei direct la acest subiect, deschis special pt a o ajuta pe ea.


Si inca o mare rugaminte, pt oricine deschide si citeste acest subiect:
Haideti sa ne unim in rugaciune pt prettysunshine si bebelusul ei, sa o ajute Dumnezeu sa duca sarcina cat mai aproape de termen!

______________________________________
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Doamne ajuta, bebe sa stea cat mai mult in burtica!
In rest pentru momenen injectii de maturare a plamanilor si chiar daca e greu o mamica increzatoare ca bebe va fi bine chiar daca se va naste mai repede.
E greu de spus ce sanse are bebe inainte de a se naste. Noua primul lucru care ni s-a spus (bebe nascut la 27-28 de saptamani) a fost ca primele trei saptamani dupa nastere sunt critice si ca exista multe riscuri.
Monica, sa ne tii la curent cu evolutia si eu sunt alaturi de voi. Incurajari, sfaturi o sa vina dupa ce apare bebe. E foarte importanta si starea de sanatate a lui bebe la nastere.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Multumesc mult,Ayla,pentru subiect,eu nu stiu mare lucru despre prematuri,orice informatie e binevenita.Nu stiu de ce dar link-uri pe care le-ai pus pe pagina de facebook au disparut inainte sa le pot deschide si nici mesaj privat nu-ti mai pot trimite.Mie tocmai mi)au scos perfuzia,acum e acum sa vad cum e fara ea.
Va multumesc tuturor pentru sprijin,sunt pur si simplu disperata.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si 23+ cu bebe Lucas

My baby

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

doar cu atat te pot ajuta pretty...in rest, daca ai nevoie de ceva, cere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Prettysunshine ma rog si eu alaturi de celalate fete ca Dumnezeu sa ii dea putere bebelusului tau si sa stea acolo in burtica la caldurica. Sa dea Domnul sa reusesti sa duci sarcina cat mai aproape de termen, macar sa treceti de perioada critica.



Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 32+ o printesuca mai mica

AMR: 8 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Prettysunshine, disperarea cred ca e un sentiment normal in situatia data, dar in primul rand trebuie sa te gandesti la bebe si la faptul ca desi e doar o mogaldeata simte tot ce simti si tu. Intr-adevar 23 de saptamani e putin, sanse pentru bebe....atatea cate vrea Dumnezeu. Acum scopul e bebe sa mai ramana macar 3 saptamani in burtica, dupa aceea vorbim despre sanse.
Oricate informatii ai strange acum despre prematuri pentru socul vederii unui prematur, pentru tot ceea ce inseamna dezvoltarea unui prematur nu te poate pregati nimeni. Toata puterea o vei gasi in tine si in bebe.
Momentan gandeste ca orice minut, orice ora care trece si in care bebe e la tine in burtica e un pas inainte pentru el.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

emanouela,picky toto,joklk,multumesc din suflet!
joklk,am citit povestea ta,dar nu stiu la cate saptamani ai nascut.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si 23+ cu bebe Lucas

My baby

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

27-28 de saptamani.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

Pretty ma rog si eu pentru tine si bebe Lucas.Gandeste pozitiv,gandeste-te ca esti in spital unde medicii fac tot ce e mai bine pt bebe.Stai cumintica in pat,ia tratamentul si ai sa vezi ca ajungi sa treci de 32 de saptamani.

POZE IRIS
mami Iulia22+ LEIA- NICOLE siIRIS- MARIA (19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Ingrid, intru pe fuga de la serviciu, ca sa iti trimit si cuvintele mele de incurajare! Ma rog pentru tine si pentru bebe Lucas! Gandeste pozitiv, ca bebe simte tot, si ai incredere in medici! Sper din tot sufletul ca bebe sa fie bine!!! Numai, numai bine!!!

Roxana, fericita de Christian (23.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Sa ii ajute Dumnezeu lui bebe sa stea cit mai mult in burtica.Eu am nascut la 27 de sapt si 5 zile.Am stat ultimele 5 zile in spital cu membrane rupte, si am apucat sa fac decit o cura de medicamente pentru maturizarea plaminilor.Noua ni s-au dat sanse destul de mici in prima saptamina cind copiii nu respirau singuri si erau intubati.Cind au inceput sa respire singuri au inceput si medicii sa fie optimisti.
Dar ce vreau sa spun este ca eu nu am ascultat nici o parere, a nimanui, nici cele pesimiste nici cele optimiste si am avut intotdeauna credinta ca Dumnezeu mi-a daruit doi copii si tot el ii va ajuta sa treaca peste toate problemele. Nu sint o persoana foarte optimista de felul meu si pot sa zic ca aveam si ceva cunostinte medicale, lucrind in domeniu dar nu ma interesa nimic mergeam linga copiii mei si ma gindeam ca este doar o problema de timp pina vom depasi situatia asta.
Cel ami bun lucru este cred sa ai incredere si sa te rogi ca puiul tau sa creasca cit mai mult la mami in burtica.

Am o prietena in S.U.A care a nascut si ea prematur la 34 sapt si cit a avut copilul la terapie intensiva mi-a spus ca a vazut un bebe nascut la 24 sapt care era bine, il tineau in spital pentru cresterea ponderala.
Deci curaj si multa incredere

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput