Prematuri f mici Prettysunshine si ingerasul Lucas

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Prettysunshine sper ca esti bine si ca a trecut si aceasta zi. Orice zi care trece este inca un pas, este o victorie pt tine si pt bebe Lucas.
Ce as putea eu sa iti spun in plus fata de ce noi am mai vorbit deja, este ca, asa cum spunea si Johanna, acum tu trebuie sa stai cuminte, linistita pe cat este posibil, pt ca orice stres, orice gand negativ il influenteaza si pe bebe. Iti repet si iti spun in fiecare zi, cu riscul sa te saturi: TU TREBUIE SA CREZI PANA IN ULTIMA CLIPA! Si cand medicii sunt neincrezatori, tu trebuie sa crezi, si sa TE ROGI! Ce omul nu poate, Dumnezeu poate! Incredinteaza-ti viata ta si viata puiul tau in mana Lui si El poate face minuni. Orice copil e o minune, dar un prematur este o minune mare de tot. As vrea din tot sufletul sa ajungi la termen, nu la 26-28 cat speri tu, ci acolo, la 34-36 de saptamani, si sa privesti in urma, la temerile de acum, si sa realizezi exact ce spun eu despre minuni.
Cat despre a fi pregatita...nu vei putea fi niciodata pregatita indeajuns. Acum poti sa te informezi, sa citesti cand este posibil, dar fara sa te obosesti, informatii medicale pe internet, poti sa iti faci o parere, sa iti imaginezi cum e un bebe prematur...dar realitatea e cu totul alta. Si nu vreau sa te sperii, iti spun partea buna. Un prematur e MAI MULT decat isi poate cineva inchipui. Atat de mic si totusi atat de puternic. Atat de neajutorat si totusi atat de luptator. Prematurii sunt cu adevarat niste luptatori, ei lupta cu viata, cu adaptarea, cu bolile, ei lupta sa-si mentina functiile vitale extrauterin, cand ar trebui sa fie inca in burtica mamei, dar in acelasi timp lupta si pt a face progrese, sa respire singuri, sa suga singuri, sa ia in greutate. Pt un prematur orice miscare, orice manevra inseamna efort, inseamna consum de energie, dar orice progres este O VICTORIE.
Am stat cu Luana din 28 ianuarie pana pe 7 martie in spital, am vazut si eu atatea cazuri, mai fericite si mai putin fericite de prematuri, am fost trup si suflet alaturi de prematurul meu. Este o minune si o binecuvantare. O pretuiesc si o admir, mi-a dat atatea lectii de viata. Uneori ma simt in inferioritate fata de alte mamici, care au avut sarcini normale, nasteri simple si copilasi usor de crescut...pt ca sunt unele lucruri, unele momente pe care eu le-am sarit, care eu le-am pierdut. Dar sunt o privilegiata in acelasi timp. A fi mama de prematur este un privilegiu. Sa lupti pt copilul tau zi dupa zi, pana la limita imposibilului, sa traiesti cu teama, dar cu credinta si speranta ora de ora, zi dupa zi...este un privilegiu. Si stii de ce? Pt ca numai cei care lupta castiga! Si cu cat lupta e mai grea, biruinta e mai mare.
Voi incerca sa iti caut niste linkuri care le gasisem si eu, iti voi pune maine daca reusesc ori pe pagina ta, ori direct aici, e mai simplu asa, decat sa dau copy/paste la mai multe articole.
Dar nu uita! Mai mult decat informatii, in plus fata de ceea ce ii ofera spitalul, doctorii, bebe prematur are nevoie de MAMI! De o mama care sa creada in el, sa creada ca va reusi! Daca tu nu crezi in el, cine sa creada? Trebuie sa ii vorbesti si acum, sa il incurajezi, sa fiti o echipa. Asa veti fi mereu de acum incolo, iar legatura aceasta incepe de acum.
Eu nu sunt un caz fericit 100% decat in ce o priveste pe Luana, dar si atunci, cand jumatate din inima mea dispera, AM CREZUT ca Luana va reusi! Am crezut ca ea va trai, ca va recupera!
Prettysunshine, sa nu uiti, da? TREBUIE SA CREZI!
Domnul Dumnezeu sa iti dea putere si rabdare, si curaj, sa resesti sa il ti pe bebe Lucas cat mai mult timp!
Te imbratisez si astept vesti bune de la tine, zi de zi, atunci cand poti intra sa ne scrii.



www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:


zilele am sa mi le incep cu o ruga pt voi, sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Multumesc tututor pentru incurajari,bebe Lucas e inca acolo unde trebuie sa fie,insa am burta mai mereu tare si contractii.
Ayla,multumesc mult pentru cuvintele tale frumoase,incerc sa fiu optimista si am incredere,insa de fiecare data cand incep contractiile ma apuca disperarea.Stiu ca trebuie sa ajung macar la 26 de saptamani ca sa aiba cat de cat o sansa si mai am 2 sapt jumatate pana atunci,mi se pare o vesnicie.Sper totusi sa rezistam.Mi-e foqrte greu sa scriu mai mult,am permanent o vena deschisa cand la o mana cand la alta.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si 23+ cu bebe Lucas

My baby

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Ayla, mi-au dat lacrimile!!! Minunat ai scris


Pretty te imbratisam inca o data si ne rugam sa fie totul bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Pretty,
Dumnezeu si Maica Domnului sa iti ajute!
Rugaciunea si gandirea pozitiva sunt totul!Eu am avut risc de deces de peste 90% si acum am un bebe super fain,care nu mai merge nici macar dupa varsta corectata.
La Municipal e cea mai buna echipa de neonatologi,in frunte cu dna dr Ana Culcer.
Incearca sa stai calma, sa nu te afecteze nimic si sa te spovedesti si sa te impartasesti.
Vb mult cu bebele tau, citeste-i povesti,asculta muzica. Ajuta incredibil de mult.
Evita orice efort, chiar si dusurle. sunt servetele unede de la mothercare special pt adulti sau uda niste tifon si roaga pe cineva sa te toaleteze.
Sunt alaturi de tine din tot sufletul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Multumesc mult pentru incurajari!
Histamina,e greu sa ma spovedesc si impartasesc aici,din pacate nu sunt in Romania.Exista o capela catolica undeva aici in spital,dar eu nu ies deloc din camera.
Cat despre niciun efort,incerc,insa dusurile n-am cum sa le evit,aici esti sfatuita de catre asistente sa faci dus.Insa in afara de dus si mers la baie stau numai in pat.Insa din pacate tot am contractii.
Histamina,la cate saptamani ai nascut?

Mami de Cosmin (03.07.1997) si 23+ cu bebe Lucas

My baby

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:


pretty stai cumintica in pat, asa cum iti spun medicii, fereste-te de orice emotii...se transmit bebelusului, adu-ti aminte de la celalalt copil. noi suntem amaturi de tine si ne rugam pt voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Pretty si azi ma gandesc la voi si ma rog ca bebe sa stea in burtica cat mai mult timp. Stai cat mai linistita si incearca sa gandesti pozitiv, vorbeste cu bebelusul tau si spune-i sa mai stea acolo macar pana trece de perioada critica.

Suntem alaturi de tine si ne ca totul sa fie bine.

O intrebare am..ptr contractii ce iei?! Ti-au dat magneziu?! Eu am contractii din saptamana 12 si pana in sapt 36 trebuie sa iau zi de zi magneziu.


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 32+ o printesuca mai mica

AMR: 8 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

emanouela,picky toto,multumesc!Picky,nu iau nimic pentru contractii,mi-au administrat 48 de ore un preparat si atat.Acum doar Utrogestan 600 mg pe zi.Am sa intreb de magneziu cand vine doctorul azi,multumesc mult!

Mami de Cosmin (03.07.1997) si 23+ cu bebe Lucas

My baby

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

emanouela,picky toto,multumesc!Picky,nu iau nimic pentru contractii,mi-au administrat 48 de ore un preparat si atat.Acum doar Utrogestan 600 mg pe zi.Am sa intreb de magneziu cand vine doctorul azi,multumesc mult!

Mami de Cosmin (03.07.1997) si 23+ cu bebe Lucas

My baby

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.



pretty, am o prietena care dupa nush cate pierderi de sarcina, a ramas graviduta, si tot asa era cu contractii in toata sarcina. Dr-ii nu i-au dat decat magneB6 si a reusit sa duca sarcina pana la 39,5 sapt.
Ai grija de tine si de bebe, sper sa stea la tine in burtica cat mai mult!!!

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput