Sezatoarea canadiana (208)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Deci eu sunt aia de care intrebati.
Din pacate eu nu prea am timp de scris pe FB, intru din ani in pasti, dar poate vor veni zile mai bune.

mamaana, bine ca a fost alarma falsa. Cine stie...

Si eu tot de-acasa muncesc, dar marea furtuna s-a dovedit a fi un mare fsss. 10 cm? Hahaha.

mimitete, daca are cu cine sa hang out acolo, absolut da. Chiar daca acel cineva esti tu, cand nu esti la conferinta. Eu nu i-as da drumul pe strazi singura fara "tracking device" la purtator. Dar poate are ce face in hotel pana esti tu plecata.

Simonna, eu zic sa iei reviews cu un grain of salt. Eu am fost de 3 ori in rd, in 3 locuri diferite si nu am intalnit ce spui tu, cel putin n-am vazut. A fost in la romana un tip care vindea TS, e devarat, dar haios si deloc agresiv, am zis nu odata, mi-a cantat "mai iahiii, mai iahuuu" si cam atat a fost tot. Tot in resortul asta am vazut in we vreo 5 localnici intrati cu ziua si n-au avut nici o treaba cu nimeni, o familie cu 2 copii si-o bunica, foarte prosperi pareau, de altfel. In Punta Cana, in Puerto Plata nu am intalnit nici de unii, nici de altii.
In niciun loc nimeni nu vindea nimic pe plaja, plajele sunt private, nu poate intra oricine. In zonele limitrofe hotelurilor sunt in general mici marketplace, dar acolo deja e alegerea ta daca mergi la cumparaturi sau nu. Oh, stai, ba da, nuci de cocos de-alea cu pai vindeau, dar nu se oprea decat daca strigai tu dupa el, el nu zicea nimic, nu te gandi la "hai la cocos duamnaaaa". Trebuia sa fii atenta cand trece, ca altfel il ratai, anul trecut eu nu am reusit sa-l prind nici o data. In cayo coco, cuba, m-au enervat astia cu nucile de cocos ca mergeau cu moto-partze pe malul apei si mirosea a benzina arsa, dar acolo mirosea si de la tot felul de ambarcatiuni de pe apa.
Eu cred ca-i doar frica de nou, dar by all means, nu ma baga in seama ca te inteleg perfect, nici eu nu imi pot da un picior in fund sa ma duc in mexic, unde stiu ca-i plaja faina costa prea mult, in rest nu ma incumet, prefer ceea ce stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Cristina, in S.Domingo unde am fost noi in decembrie e cum spune Simonna, plin de localnici pe plaja care vindeau absolut orice (chiar orice pentru ca dimineata si seara treceau in promenada de la resorturile din jur "cupluri" in plimbare, ei la virste considerabile, europeni , ele fatuci tinerele rau, localnice, fara bratari de resort pe mina; concluziile vin de la sine); este un resort de 4*; mai erau si cersetori, unii invalizi, ciini vagabonzi, ce mai, ca la balamuc; de aceea eu sper sa ajung pe insule nelocuite in viitoarele vacante.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Oh, man, Ana! Si asta era plaja privata?? Am citit cand te-ai intors si ai spus, dar am sperat ca a fost o exceptie si ai avut ghinion. Totusi, ce puteau ei vinde in cazul in care esti la "all inclusive" (ok, in afara de fatuci tinere, ca resorturile cu oferte de genul asta sunt usor de depistat)? Sunt curioasa sincer, nu contest ce spui.

Cine a mai fost in RD, la voi cum a fost? Va intreb pt ca I'm shopping around pt prima sapt din martie si ma gandeam la Punta Cana/La Romana/Varadero. S-a stricat treaba asa rau de un an cand am fost ultima data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

mQQm, am vazut asaaaaa de multe plingeri ca nu ma indur sa merg. Adica nu la 4 stele unde ziceam ca merg. La hotelul recomandat de DanaMario, aproape nu e reveiw, chiar si cele faine, care sa nu mentioneze vinzatorii. Si-apoi stii tu cum e, fiecare are toleranta scazuta la ceva. Noi avem la aia care vor sa-ti vinda ceva cu orice pret. Riviera Maya - Viva Windham are preturi absolut acceptabile. Si e pereche cu Asteca, nu stiu cit de multa reciprocitate e, ca n-am evoluat atit cu reviews, dar e.
Pe de altas parte, cind i-am spus agentei de la Sears asta, a zis ca da, asa e in RD, nu peste tot dar e o problema recunoscuta. Si ca exista in Mexic, de ex. la Riviera Princess, care e hotelul la care-am fost eu anul trecut si nu mi-a oferit nimeni nici un time share.... Adica m-au chemat la prezentare si le-am zis ca nu ma duc si atit a fost! No harassment.

Ladies, Addison a avut o unghie incarnata la degetul mare la pricior, am pus rivanol, s-a dus puroiul, dar a ramas rosu si parca umflat de jur imprejurul unghiei si pe virful degetului, ca sa zic asa... da`e rosu - congestie... nu stiu ce sa-i fac... idei?

Pupam
S.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Simona, un leac natural... ceapa coapta. Pui o folie de ceapa un pic la copt, o lasi sa se raceasca si o pui pe degete si legi cu un pansament. Catina, galbenele sau propolis daca ai ceva in casa, crema sau ulei, iar sint foarte bune pentru infectii sau dupa infectii.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Simonna, nu stiu, pup degetelul.

nelia, am uitat sa-ti raspund cu pianul. A mea urmeaza programa de la Royal Conservatory of Music, care merge de la pre-scoala pana la a 10-a, inclusiv. Se pregateste in privat cu o profesoara certificata de ei si apoi o inscriu la examene cand e pregatita. Sunt si examene practice si teoretice. Partea buna este ca unele chestii sunt recunoscute ca si credite la liceu. Pt Ontario, a 7-a la RCM e credit de-a 11-a, a 8-a de-a 12-a. Cam pana acolo merg majoritatea copiilor, clasa a 9-a si a 10-a sunt mai grele, mai profesioniste si putini se aventureaza (ea e a 10-a acum). Din ce vad, in Qc nu e asa raspandit RCM ca in restul canadei, dar exista examene si acolo si copiii primesc ceva www.rcmexaminations.org/acadinfo/accreditation.html#pq" target="_blank">credite. Daca vrei sa mearga Agata pe asa ceva, poate gasesti ceva "mai recunoscut" acolo.

A mea nu e foarte afectata de timpul de studiu ca are talent, ureche si memorie si compenseaza bine pentru lipsa de exercitiu, merge anul/an si ia note bune la examene. Ma amuzam de multe ori cand mergeam cu ea si ii spunea profa ca se vede ca a studiat saptamana asta, haha, si ea nik. Cine stie ce era de capul ei daca se hotara sa faca pasiunea vietii din asta, dar n-a ales-o. Studiaza fara spor, din 2 in 3, uneori numai in ziua dinaintea orelor, niciodata mai mult de o juma de ora si nu pot s-o acuz, nu are timp, nu ajunge acasa inainte de 6 niciodata si are o tona de teme, insa face pianul din placere, pentru sufletul ei si n-am de gand s-o stresez, sa ramana asa, sa se aseze acolo de drag, cum face de obicei.
E amuzant ca in final nu va folosi creditele la admiterea la univ, desi sunt peste 90%, dar va avea destule materii direct din scoala.

Daca vrea Agata sa faca pian, e bine sa se apuce de mica, e drum lung pana ajunge la un nivel, si sa urmeze un program care e dovedit ca e bun, asa are un itinerar clar si puteti si voi urmari progrese. Cum se zice, she works for a goal. Altfel nu prea are motivatie cantatul.
Sper ca ti-am raspuns la intrebari. Daca mai ai, sunt aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Simona, un leac natural... ceapa coapta. Pui o folie de ceapa un pic la copt, o lasi sa se raceasca si o pui pe degete si legi cu un pansament. Catina, galbenele sau propolis daca ai ceva in casa, crema sau ulei, iar sint foarte bune pentru infectii sau dupa infectii.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




Merci, Nelia, asa facea si bunica mea cu ceapa coapta... i-am spus lu` Colegu` ieri si s-a uitat la mine asa... traitor in Canada, you know what I mean. Da`diseara ii pun pe degetel, si doarme asa.

Cum ati supravietuit in zapezi? Mie mi-a luat o mie de ani de la Sears la gradinita lui Addie, drum de max 12 min.... Sper ca toata lumea a ajuns bine peste tot.

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ange, ma bucur sa te vad

Simonna, eu am o metoda similara cu vacantele in sud: caut intii pe situl asta:
http://voyagesarabais.com/fr/accueil.html
si pe urma telefonez la agentia de voiaj si il cumpar. Situl de mai sus este din Quebec si are preturi bune, facind afaceri cu grosistii locali. Eu am fost de 6 ori in RD (mai putin anul trecut) si nu am avut nici o problema cu vinzatorii ambulanti sau de altfel...Anul asat am vrea sa ne intoarcem tot la Riviera Maya / Iberostar Tucan, a fost tare bine...Sa vedem ce si cum

Eu am scapat ieftin azi, m-am dus la servici dar a fost relativ usor si la dus si la intors

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

n-am terminat de citit tot dar vin cu vesti despre cozonac!
Au iesit bestiali!
Am gasit drojdie proaspata la polonez si mi-au iesit niste cozonaci dementiali. Cu rahat 3 si cu mac 3!
Unul si jumatate pleaca cu mine maine la munci!
unul e deja dus! RIP!

Asa ca o sa ma auziti cum ma vait ca iar ma ingras ca mananc ca ...mine in perioada aia rosie!

Deci working at home rules! Adevaraciune! Ba am avut sa dau chef sa dau si cateva lopeti de zapada. De maine...oh!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


declar razboi cozonacilor la care n-am acces si io; prietenii stiu de ce ;

Cristina, am pus niste poze pe FB cu vinzatorii, ti-am trimis invitatie ca sa le poti vedea.
Vindeau orice: scoici, mincare (ceva gen gogsile noastre am vazut unii mincind), masaj, manichiura, pedichiura, coliere, ochelari de soare, shrimpi...etc; plaja nu era publica, nu aveau drept sa stea pe sezlog sau pe plaja, dar cum in stinga/dreapta erau doua resorturi pentru localnici, aveau dreptul sa treaca peste plaja resortului nostru; intr-o dimineata am chemat gardianul pentru ca doua dame erau in apa in dreptul nostru cu ditamai dulaul liber, si Tudor s-a speriat foarte rau; auleu ce mi-am auzit din bruma de spaniola stiuta



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput