Sezatoarea canadiana (208)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Simmona exact ca tine vreau si eu sa fac. Cu Sears, ca mi-ai dat ideea anul trecut. Dar ce nu inteleg eu de ce sa fac eu cautarea cand ei sunt platiti pentru asta..... Adica eu sa cam stiu ce vreau si cam ce preturi sunt, dar ma gandeam ca poate imi sugereaza ceva care nu stiu

Dana, pai poate vad eu gresit lucrurile. Atunci cand ei printr-o agentie nu au un reprezentant sur place? De ex. Nolitours? Sau am eu iluzii? Ca ma gandesc ca daca e ceva grav sa nu ma trezesc singura pe lume pe acolo.

Eu pt Cuba am vazut sub 2500 pt. 2 adulti si un copil, cand e copilul gratuit. Dar intr-un hotel imens din Varadero... De aia inca oscilez. Ca mi-ar place si o insultia linistita. Cum a fost CGE. Dar am inteles ca asta inseamna vreo doua ore in autocar.... Are aer conditionat autocarul?
Eu ma gandeam dupa 1 aprile ca atunci are sotul timp si aveam impresia ca se termina vacantele scolare... La noi e ultimul an cand il scot de la gradinita.... Si prima data cand mergem in vacanta serioasa de cand suntem in canada. De fapt si de cand lucrez, ca anul asta nu am avut vacanta suficienta si am consumat-o cu mutarea si Craciunul.

Iselin pai ni s-a parut absurd si noua. Noi avem cont la ei..... Cel de la inceput + cel de pret si bursa. Plus asigurarea de viata. Eram si la masina si casa.... dar am inceput sa ne uitam si la alte banci si am gasit mai buna. Noi suntem stabili din fire, ne place ceva nu ne schimbam. Am locuit 4 ani la Montreal cu banca la Quebec Dar au fost super draguti cu noi cand eram noi imigranti. Dar e clar serviciile difera de la CP la alta CP. Vroiam unul la o CP mai aproape de casa. Dar au inceput sa ne piarda serios ca client. De CIBC ai fost multumita? Ca si asta e mai aproape de casa.

Sper ca a ajuns toata lumea cu bine acasa... Noi am facut prostia sa merge la Place Versailles ca erau soldurile alea mari. De fapt am luat chestii grozave, cu 49 un costum de iarna!!! Pt la anul ca sa fie de rezerva. Erau toate la 50 %. De la OK Kids. O gramada de haine cu 5,99 de la The Children Place. Insa cand ne-am intors in cartier a fost tragedie cu locurile de parcare....
Masina e la vreo 200 m de casa

By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

ange bine ca mai scoti capul la iveala. Sa nu care cumva sa lipsesti la intilnire! Stai sa ma gindesc ce intrebari sa-ti pun sa te vedem mai des.

Simonna, du copilu' la doctor, o sa-i dea o alifie cu antibiotic. Poti sa incerci cu alea de pe raft.
In mai bine de 10 iesiri in Rep Dom nu mi s-a intimplat niciodata nimic din ce citesti tu acolo. Eu intii aleg resortul si sint tare pretentioasa si pe urma caut preturi la resortul respectiv care evident ca nu are nici un special. La reviews, eu le elimin pe alea in care se pling de toate, ba ca sint prea multi europeni, ba ca din 10 restaurante nu era nimic de mincat. Pe mine ma intereseaza plaja in primul rind, lipsa totala a pietrelor in apa (pietre in apa sint show stopper pt mine), mincare rezonabila, suite familiale si activitati pt copii (nu miniclub ci activitati serioase) si mai nou teen club, inghetata pe plaja (din aia adevarata nu moleseala din aia la cornet).

Multumesc de sfaturi cu Parisul, inca mai debatem si cautam babysitter ca am o lista de prietene la Paris.
ange, sint inca aici, ar fi trebuit sa fiu la Boston dar au anulat zborul.

Nelia, felicitari pt vacanta copiilor dar mai ales a ta . Sa nu-mi spui ca ii ia Octav pe munte pe toti trei?
Eu nu am curaj sa mai conduc in Ro desi am condus de la 18 ani in Bucuresti. Si eu ca si Dana ma tineam de chestia aia sus la masina spre deliciul tuturor si apasam virtos pe frina virtuala.

Dana, te iau in valiza ca stiu ca nu te pierzi.

Exclusive, multa sanatate mamei, sper sa nu fie ceva grav si sper sa nu ai de a face cu spitalele din Ro.

Un da hotarit pt intilnire, same place, Tiffany?

Eu cred ca am facut carpal tunnel, asta dupa ce m-am autodiagnosticat si cu plantar fasciitis adica ma doare in talpa si calciiul de mor dimineata. Am iesit din garantie...

Doloress, inca cu bebe la purtator?

delphin, parca tu ai zis ceva de Port Aventura dar am uitat, batrinetile. Daca e sa-l compari cu Disney, cum e? Merita sa ne pierdem o zi acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

mQQm, multumesc. Si Agata tot din placere face, o supriza pentru noi, ca eu am dus-o pentru ca am zis ca asa o fac sa asculte muzica clasica mai ca un cunoscator. Dar se pare ca si ea are ureche, nu stiu daca si talent, cert este ca prinde tare repede. Ea lucreaza cam un sfert de ora pe zi. De fapt, cind o trimit la lectii, se duce la pian, cind ii spun de pian, se apuca de lectii, cind nu are chef nici de una, nici de alta... citeste. Vreau sa spun ca ea a luat pianul ca altceva de facut in timpul liber. Ti-e draga rau atunci cind o apuca studiul muzical simbata sau duminica, pe la 8 asa... Da' nu poti sa-i spui nimic, ca doar nu se joaca pe calculator, nu?

Mimitete, da, se duce la munte cu toti trei si cu mama lui. Adica la cineva la curte, dar de acolo vor urca si, probabil, ca vor sta 2-3 zile si cu cortul, adica vor traversa unul dintre ei... Nu de alta, dar trebuie sa-i antreneze pentru www.essential-architecture.com/A-AMERICA-S/PERU/PER-001.htm" target="_blank">Machu Picchu.

Uite, ca tot am vorbit de munte, va pun macar www.dropshots.com/agtuli#date/2010-08-21/02:52:32" target="_blank">pozele de pe munte cind i-am dus eu si dupa aceea le sterg si le pun pe alea de la mare. Nu mai apuc sa va arat vacanta de anul trecut...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Asadar un prim draft pentru intalnire "8 martie Montreal":

Locatie: Tiffany's Restaurant
Data: 11 martie???
Ora: 17:30-18:00
Participante: ange, cge, iselin?, mikiion, mimitete, nelia, pitilache, Podeanu, Simonna
si lista ramane deschisa...

ange, da, si eu ma bucur tare mult pentru Seba, sa stii. Pentru mine era problema! Ca stiu ca el se distreaza si bunicii ii fac un program de invidiat! Deja s-au apucat sa lucreze la el ca au zis ca acum e mare baiatu' si are alte preferinte...

Apropos de site-uri de vacanta mie imi place: www.exitnow.ca Seamana cu cel pus de Oana numai ca-i in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Roxana, te rog pune-ma si pe mine pe lista cu intilnirea

mimitete, daca ar fii vorba de copila mea, nici eu nu as las-o singura prin Paris...Apropo de iesit din garantie, eu am inceput yoga si sa vezi ce greu ajung sa fac din pozitiile cu pricina, daca m-as vedea filmata, m-as ascunde de rusine, cred ca am un aer complet hazliu

Doloress, iti tin pumnii sa ai o nastere usoara si un bebelus sanatos si mincacios

Maru, imi trimiti si mie o felie virtuala de cozonac?

Sfaturi pentru propietari de masini (din experienta propire):
- eu am un Ford Windstar care a avut in toamna un rapel (recall) masiv. Sasiul masinii se poate coroda f.serios datorita sarii etc si se poate rupe in timpul mersului cu consecintele de rigoare . Fiindca a fost un accident mortal in US, daca duci masina la inspectat si gasesc fisuri iti opresc masina pe loc (cam 30 - 40% din respectivul model sint oprite). Problema este ca piesele de inlocuit nu sint disponibile inca si poti astepta si 3 luni, in timp ce masina ta sta intr-un parking la garaj si tu conduci o masina de inchiriat de dimensiuni mai mici (ca de, costa sa iti dea tot un van). In plus daca vrei asigurare, trebuie sa platesti din buzunar. Eu am avut noroc, masina mea este in f.buna stare deci am scapat de tevatura de mai sus. Dar asta pentru ca i-am facut tratamentul anti rouille (rust) in fiecare an. Deci sfatul meu este sa va protejati masina si sa ii faceti acest tratament (costa in jur de 100& pe an). Merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanagabriela

Ange, ma bucur sa te vad

Simonna, eu am o metoda similara cu vacantele in sud: caut intii pe situl asta:
http://voyagesarabais.com/fr/accueil.html
si pe urma telefonez la agentia de voiaj si il cumpar. Situl de mai sus este din Quebec si are preturi bune, facind afaceri cu grosistii locali. Eu am fost de 6 ori in RD (mai putin anul trecut) si nu am avut nici o problema cu vinzatorii ambulanti sau de altfel...Anul asat am vrea sa ne intoarcem tot la Riviera Maya / Iberostar Tucan, a fost tare bine...Sa vedem ce si cum

Eu am scapat ieftin azi, m-am dus la servici dar a fost relativ usor si la dus si la intors

Oana, mama lui Antonia


Mie mi s-a parut mai scump pe voyage ala, am comparat citeva hoteluri da` am si lasat-o balta repede. Eu vreau ceva cu water park si multe activ. pt. copii, ca Addie ne maninca tot timpul si nu vreau sa se simta R. lasat deoparte...

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Fetelor multumesc de urari! Oricum azi nu voiam sa nasc, cred ca nasteam in taxi. Ca din Lasalle este ceva de mers pana in centru la Royal Vic, am inteles ca au inchis si strazile din jurul spitalului ca acolo e mereu nebunie. Cred ca ajung pana la urma la inducere, pe 9 februarie, miercurea viitoare. Azi am facut si genoflexiuni si nimic, nimic.

Simona si piticul meu a avut o problema asemanatoare, l-am dat cu polysporin, ca are antibiotic, noi l-am dus la doctor ca se facuse jumate de deget rosu si era tot umflat, nu mai putea folosi degetelul. Si i-a trecut in cateva zile cu polysporin.

Intalnirea asta cred ca am s-o ratez din pacate, ramane pe data viitoare...



Mami de Patrick(29.04.2008) si 38+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Time is priceless, yet it costs us nothing; you can do anything you want with it, but you can't own it, you can spend it, but you can't keep it. And once you've lost it, there is no getting back, it's just gone!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Vreau de citeva zile sa va scriu...

Pentru fetele care au cont pe FB, s-a facut un grup Sezatoare si acolo, grup in care e bine primit oricine scrie aici si vrea si acolo. Acel grup este creat pentru ca sint fete care au acces mai rapid acolo, decit aici. Asa ca, cine are cont si doreste, doar sa spuna cuiva pe PM si va fi invitat.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

La Multi Ani cu sanatate si noroc cu ocazia intrarii in anul (chinezesc) Iepurasului de Metal!
Doloress - acum nu mai ai sanse de un tigrisor in fam ci de un iepuras... http://www.chinesezodiac.com/rabbit.php
Ange - siropul de ceapa i-l dau copilei cand tuseste si are mucisori... ieri a fost prima data cand am "experimentat" licoarea magica pe pielea mea si vad ca astazi "magarusul" (eu) nu mai tuseste... hmmmm sa sper ca nici nu mai revine tusea...(noi nu avem astm in fam... asa ca nu stiu daca ajuta... btw - voi aveti catel, nu? daca da - atunci vezi ca poate exista legatura intre pet si astma... poate n-ar fii rau sa vorbesti cu un medic alergolog... multa sanatate!)
reteta a pus-o Roxana pe prima pag - dar ca sa nu te mai intorci eu o copi si aici: Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti
Exclusive - safe trip home! si multa sanatate mamei
Nelia - multam de info - o sa ma duc pe FB asta seara.
Oana - multa bafta cu yoga
Mimitete - multa sanatate

Apropo de vacante - noi anul acesta din pacate va trebui sa taiem Tunisia si Egipt (eu anul trecut am dorit sa mergem in Egip in timpul vacantei de Pasti... dar sotul a spus "pas" si culmea-culmilor ca in acea perioada a erupt vulcanul din Islanda... asa ca a fost inspirat omul...)

Va tzuck cu drag si ma duc sa-mi continui laundry!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Arturicii, sper ca mai citesti si pe aici. In legatura cu biblioteca, am o prietena care ar vrea sa doneze niste carti si a vazut la televizor un anunt despre biblioteca de limba romana din Montreal. Si se spunea in anunt ca exista citeva puncte de colectare: Botosani, Baia Mare si Focsani. Plus Bucuresti, la adresa Madrid nr. 6, unde se afla o gradinita. Si ar vrea sa-i confirm ca este intr-adevar vorba despre biblioteca despre care i-am scris eu, adica a ta. Eu sint sigura ca nu poate fi vorba de alta biblioteca si ca esti la curent cu anuntul de la televizor, dar voiam totusi sa-mi confirmi.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput