Sezatoarea canadiana (208)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Nelia, noi am condus in Ro asta-vara.
Am condus muulte mii de km.
A fost ok in linii mari cu exceptia stationarii in Bucuresti.
E greu de gasit un loc securitar liber, cu sau fara plata.
Cu atentie la amenzi, politie este peste tot la panda, in localitati e 50km/h, nu exista autoruta ca aici.
Plus injuraturile de rigoare, pe care le-a invatat si Anne.
Eu nu am condus, numai sotul.
De fapt n-am condus pentru ca radeau de mine ca o sa ma iau la intrecere cu taximetristii

Daca aveti resurse pentru o inchiriere, sigur e cel mai confortabil mijloc. Nous ne-a inchiriat-o cineva (roman) in numele lui, caci ne ajungea mai scump pe noi de aici sa facem asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Cu condusul... eu nu sint pentru, ma stiti, sint ca o gaina cind e vorba de masina. Nu cred ca vreti sa va povestesc cum eram privita cind refuzam un dus cu masina pe distante scurte si preferam autobuzul sau trenul sau pe jos... pentru ca nu aveau copiii scaun sau nu existau centuri in spate. La extraterestri s-ar fi uitat mai intelegatori...

V-am intrebat ca sa fiu pregatita ce sa raspund cind se va pune in discutie si asta. Oricum, Octav ma trimite el la voi, cica mai intreaba si tu fetele tale de pe forum... ceea ce este un mare pas inainte, a prins si el, in sfirsit, ideea.

Simi, Roxana, nu-i nimic, macar avem fiecare umeri pe care sa plingem. Stim doar ca ei, copiii, vor fi fericiti!

Eu nu aveam incotro, cautarea stagiului se poate prelungi pina in august sau chiar inceput de septembrie, nu ma vad luindu-l de la primele interviuri, din cauza aceleasi lipse de experienta... Iar faca gasesc un post in domeniu, va trebui sa accept ce mi se ofera, iar ca invervenant psihosocial cele mai deschise porti sint noaptea si in weekend.

Nu as fi avut ce face cu Lisandru, ca de el imi era si imi este cel mai greu sa-l trimit departe de mami a lui... fetele sint mari si se simt bine si cu mine si fara mine. Ba chiar m-au intrebat daca ta-su va sta tot timpul cu ele... adica i-ar da si lui papucii vreo saptamina asa, sa se simta libere! Stiu ca nici unul dintre ei nu rezista mult si li se face dor, dar senzatia aia de libertate inca mi-o aduc aminte de cind eram mica si mergeam in vacanta la bunici! Si inca o mai caut... asta vreau sa guste, ca poate o vor cauta si ei in viata.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:



nelia,eu am condus in Ro fara probleme.Am avut o masina la dispozitie si un celular(in caz,ca!):))
E real ca se circula ca in jungla,se injura ca la usa cortului,se parcheaza peste tot dar daca Octav isi vede de treaba lui(adica de condus) nu vad de ce ar avea probleme.Iar la cat il stiu eu pe Octav,chiar nu-i cazul sa-ti faci temeri!
In Ro. cand mergeam cu copii in masina numai ai mei erau in spate si cu centurle atasate.Nimei nu-si atasa copii! brrrr...si cu toate astea in Ro este lege ca si aici: scaunele si centurile obligatorii!Si totusi...

mimitete,nici eu nu mi-as lasa fata la 14 ani singura prin Paris indiferent cata incredere as avea in ea si indiferent cat de serioasa ar fi ea:)
Te pup.Imi e dor de tine!Ce mai faci?Sa nu-mi spui ca esti la Paris?!

pitilache,nelia,simi,bucurati-va! Copiilor le va fi foarte bine in Ro.(parere strict personala).
Si eu mi-as trimite copii in Ro in fiecare vacanta dar din cauza avioanelor,nici vorba! Poate ca ii vad prea mici.Cine stie,cand vor creste poate-mi voi schimba parerea:))

lorelaim,siropul de ceapa cu miere il prepari tu sau exista in farmacii?Este bun pt orice tuse?Chiar si pt tusea "asmatica"?

Doloress,nu am ajuns inca la film:))

Mariuca,gata cozonacul?Cu rahat sau nuca ca sa stiu daca fac coada sau nu?:)))

pup




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Buna Fetelor ,

va scriu din lunchtime-ul meu sa va zic ca v-am citit pe fuga dar am inteles ca se pune de-o intalinre pe 8 Martie. Count me in.

Parca intreba cineva si de Dominican Republic - Punta Cana are plaja cea mai frumoasa (noi am fost la BahiaPrincipe si de curand la Colonial Majestic construit mai acum 3 ani si la care ne-a placut mai mult ca la Bahia. Recomand aceste hotele deci iar biletele le-am luat de fiecare data de pe www.redtag.com sau .ca ...

Maine seara am avion - plec de urgenta in Ro sa o vad pe mama. Urati-mi sa se dezapezeasca aeroportul pana atunci, desi am inteles ca nu au fost probleme azi decat la zborurile inspre State (de unde vine furtuna).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ange, uite asa te mai aduce omul aici. Zi-mi la ce intrebari mai stii raspunsuri, ca fac o lista luungaaa...

Exclusive, sper din tot sufletul ca urgenta sa nu fie grava si mama ta sa fie bine. Si mai sper sa ajungi si sa te intorci cu bine!

Ma min'ca deshtele sa intru la subiectul ala e la psihologie, dar ma duc sa spal vasele, poate imi trece. Dar mi-a ajuns si mie, serios!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

am aparut de frica sa nu ma uitati glumesc,evident!

nelia,tu intreaba-ma iar eu raspund.Daca nu stiu raspunsul studiez,ma informez,il inventez:)) pup

Exclusive,un gand bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

lucrez de acasa! Yuppiii, a doua oara saptamana asta!
Toronto sub zapada, urbea locala sub zapada!
eu m-am logat la munci, si ma duc sa arunc de vreun cozonac in masina de paine!

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


habar n-ai tu ce frumos ninge in downtown TO.... yuck! sper sa ajung azi acasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Intalnire DA!!!!

Si eu ma uit tot cam pentru 2500 maximum pe dupa 1 aprilie. Am o intrebare, cand e vacanta copiilor de primavara ? Am inteles ca e diferit de la o provincie la alta. Ca stiu ca sunt preturile mai mari.
Eu caut ceva undeva unde sa fie gratuit pt. Marc. Si nu e chiar usor de gasit. Si vreau prin agentie, ca nu ma simt in siguranta cu luatul pe net.... E mult mai scump prin agentie?

Sa ma plang si la voi, ca noi azi am avut un soc.
Am vrut si noi dupa 7 ani sa deschidem un cont nou la banca.. Ca noi foloseam acelasi conturi de cand am venit .... Care sunt in Quebec ville... Dar am zis ca hai sa fim si noi normali sa avem banca in orasul unde locuim Se duce sotul la desjardin-ul de langa casa( ca sa ramanem fideli cica) si ce ii cere funcionara aia, numele proprietarului si tel, doua persoane de referinta, locul de munca si tel.... S-a enervat sotul si a plecat... Ca el vroia sa depuna bani nu sa ceara credit....si sa dea atatea date personale si informatii inutile.
Asa ca lasam balta Desjardins..... sau cel putin cel de langa casa, ca de cel din ville de Quebec nu am decat cuvinte de lauda....

E normal sa ceara atatea date personale? Ca sa deschizi un cont?




Mihaela si Cristina (cristip), eu de 2 sapt stau pe net cit ma lasa timpul intr-una, pe redtag.

http://www.redtag.ca/
folosesc asta:
http://www.redtag.ca/lowest-price-calendar/
si butonul de sub calendar, cu care compar preturi pe luni si tari. Mi-a placut la nebunie scula asta.

Cind o sa ma hotarasc ce-mi place si mi se poatriveste, ma duc la Sears (care are aceleasi preturi ca pe redtag) si cumpar. Platesc cu cardul sears, 12 luni plati egale, fara interes. Imi place tare.

DanaMarion, multam de toate info, am hotarit sa mergem si anul asta pe Riviera Maya, e ultimul an in care pot sa-l scot pe R. de la scoala, aia mica nu plateste, asa ca o sa stam 2 sapt da' nu stiu unde inca. Pt. noi a fost un big turnoff chestia cu vinzatorii de timeshare agresivi si vinzatorii de pe plaja, plus locals in hotel... cumva in toate hotelurile dupa care am sapat pe net erau mentionate astea, includig GBR Punta Cana.
Da' gasisem 2 sapt la 3800 la GBP LA Romana... 5 aprilie... asa, teoretic, tare-mi pare rau dupa deal...

Ma duc sa mai citesc, specific ca vreau sa ma intilnesc cu voi, of course, sa nu fie wk. de Sf. Valentine, am fost acum 2 sau 3 ani, tineti minte?, si ne-am calcat in picioare la resto.

Mai vin
S.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive

Buna Fetelor ,

va scriu din lunchtime-ul meu sa va zic ca v-am citit pe fuga dar am inteles ca se pune de-o intalinre pe 8 Martie. Count me in.

Parca intreba cineva si de Dominican Republic - Punta Cana are plaja cea mai frumoasa (noi am fost la BahiaPrincipe si de curand la Colonial Majestic construit mai acum 3 ani si la care ne-a placut mai mult ca la Bahia. Recomand aceste hotele deci iar biletele le-am luat de fiecare data de pe www.redtag.com sau .ca ...

Maine seara am avion - plec de urgenta in Ro sa o vad pe mama. Urati-mi sa se dezapezeasca aeroportul pana atunci, desi am inteles ca nu au fost probleme azi decat la zborurile inspre State (de unde vine furtuna).




_ Everyone's duty is to feel and look great! _


\Exclusive, sper sa ajungi cu bine in Romania! Si sa te intorci la fel!
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Exclusive sa pleci si sa te intorci cu bine.Sper ca nu e nimic grav cu mama ta.

Ptr voyage mai stiu si www.voyagebergeron.com .
Simo tu cind vrei sa pleci? Vazusem ceva oferte bune in Riv Maya pe bergeron.



Mergi la inceput