Copilasi de Iulie-August 2004 * 65

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Robi, imi zice o pretena care e pediatru ca unii medici dau ospen preventiv, altii nu. eu una nu as da, dar mai bine intreaba si pediatrul vostru. succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Daria si mie imi place cum a scris Giulik
Robi vezi ca era un subiect pe la parintii intreaba si raspund....se da parca ospen preventiv...si parca se face exudat...da' mai bine intreaba un doctor!
Cristalina ai fost curajoasa ca le-ai lasat cu usa descuiata....eu am un reflex cand intru in casa incui usa si sus si jos si o verific de nu stiu cate ori pana ma culc....daca organizeaza mandra o petrecere ca ieripot sa plec linistita cate o ora ca nici nu observa
Leeloo imi place culoarea
hai pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Va multumesc, si mie imi place cum a iesit! Tunsoarea e la fel, eu imi tund virfurile de maxim 2 ori pe an - da, stiu, sunt paranoica... si da, toata copilaria mea am avut parul tuns scurt, a la "capra"...

Cristalina - sa stii ca si o sefa belgianca pe care am avut-o eu acum multi ani avea par ca al tau - cumva o mostenire afro prin arborele ei genealogic - si avea fix aceeasi problema ca nu-l putea aranja nicicum. Ei bine, aici in Romanica, a descoperit un coafor care reusea minuni cu parul ei - a reusit chiar si sa i-l intinda cu o placa speciala si era super-incintata...deci eu zic ca si la tine mai e o speranta...!
Mitzule - la vopsit a folosit vopsea profesionala de la Schwartzkopf, dar nu stiu sa-ti spun numarul...
Of, Roberta...poate totusi nu a luat...Multa sanatate!

In curind o iau spre gradi sa-mi adun piticii - va pup si va urez un weekend placut!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roberta, pumnii stransi-stransi sa nu fie nicio problema la voi

Si ma uitai in lista ...
PAKO, sa-ti traiasca LIVIU

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Roberta, fa-i un exudat, daca iese negativ nu cred ca a luat-o. Sau ma insel? Si eu am mai auzit si de scarlatina tratata acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La multi ani Liviu!
Pako, sa-ti traiasca feciorul!
Eu am uitat sa mai consult lista. Speram ca sunteti bine sanatosi si voiosi.

Ioana, nu e chestie de curaj, numai de obisnuinta. V-am zis, ani de zile nu am incuiat nici noaptea usa apartamentului. Pur si simplu nu am reflexul asta (si nu e bine!) Aseara a fost prima noapte cand am inchis usa!

Gabi, poate rasare soarele si pe strada mea :)
Deja am albit ca lumea si ar fi timpul sa ma vopsesc. (cel mai ciudat a fost la intalnirea de 20 de ani de la terminarea liceului...eram singura nevopsita dintre colege...si catziva colegi ...)

Roberta, daca incubatia dureaza maxim 5 zile (dupa unii 2-7 zile) eu zic ca maine dimineata poti sa-i faci exudat ca sa stii daca a luat-o.
Va urez sa nu fie cazul de antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Fetele mele acum se joaca de-a "esplozia"!!
Nu au destula atza (fitil) dupa ce mi-au insirat o papiota prin toata casa...
Oana acum cauta "cribite!"


Tocmai mi-au facut instructajul!
Maria "azi e petrecerea exploziei si am pus artiicii prin toata casa! Atza iti arata pe unde nu ai voie sa calci."
Oana "Daca o sa calci pe atza te fierbi si nu o sa mai avem mama!"
Maria "ca sa nu fii zdrobita sa stai numai in birou, cine stie Doamne Fereste, poti sa mori din asta!"

E clar ...nu pot sa le las singure in casa pana la majorat! Au prea multe idei.
Ma duc sa fac pizza, domnu' shef a zis ca el da berea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Roberta-Radu a avut scarlatina si pana sa ne dam seama a intrat in contact cu copii. Unii au luat preventiv ospen altii nu, din fericire nu au fost victime colaterale.
Pe noi nu ne-a internat in spital dar a avut Penicilina pe branula o saptamana parca si ar fi trebuit dupa aceea sa faca moldamin cred ca 10. Noi am facut 2 dupa care a facut reactie alergica si am intrerupt. Concludente sunt exudatul si, in cazul in care iese pozitiv, o analiza de sange (ASLO).Oricum tratamentul cu Moldamin este controversat, printre dr exista pareri f diferite...Dar sper din suflet sa nu fie cazul la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristalina

Fetele mele acum se joaca de-a "esplozia"!!
Nu au destula atza (fitil) dupa ce mi-au insirat o papiota prin toata casa...
Oana acum cauta "cribite!"


Tocmai mi-au facut instructajul!
Maria "azi e petrecerea exploziei si am pus artiicii prin toata casa! Atza iti arata pe unde nu ai voie sa calci."
Oana "Daca o sa calci pe atza te fierbi si nu o sa mai avem mama!"
Maria "ca sa nu fii zdrobita sa stai numai in birou, cine stie Doamne Fereste, poti sa mori din asta!"

E clar ...nu pot sa le las singure in casa pana la majorat! Au prea multe idei.
Ma duc sa fac pizza, domnu' shef a zis ca el da berea

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi


...zi merci ca te-au anuntat,ca puteau sa-ti intinda capcane!!!!!
Meii vin si io la pizza si aduc sosul....vreti picant sau dulce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Robi - Gabitza, mey numai in Romania e asa. Uite noi chiar acum suntem sub tratament pentru scarlatina (scarlet fever). Hai sa-ti spun cum a fost. Acum 3 saptamani, intr-o noapte a inceput sa faca febra, destul de mare. I-am dat ceva ptr temperatura si i-a trecut un pic. Dimineata a inceput sa se planga ca apa nu are gust, nimic nu avea gust. I-am dat iar ceva de febra si am trimis-o la scoala. M-au sunat inapoi de la scoala sa o iau ca nu se simte bine. A venit acasa si a dormitat un pic, dar a continuat cu febra. Refuza tot sa manance. Am sunat doctorul si ne-a spus sa continuam cu antitermice si daca creste prea mult sa mergem la urgenta (era spre seara), si sa mergem la el a doua zi daca nu-i trece.
A doua zi am mers la scoala, caci avea test, si i-am propus sa o iau la pranz, dupa test. Cand m-am dus la 11 a refuzat spunand ca e okay.
Asa ca nu am mers la doc. Dar spre seara au inceput sa-i apara pete pe corp. A doua zi, sambata, am mers la doc si ne-a spus ca e scarlet fever. Nu aveam habar ca e acelasi lucru cu scarlatina. Ne-a dat antibiotic si claritin de alergi. L-am intrebat daca poate sa mearga la scoala si a spus da, dar daca vrea poate sa stea luni acasa. Am inceput antibioticul de sambata si luni deja petele disparusera mai mult de 3 sferturi. Si febra la fel, asa ca am mers toata saptamana la scoala, chiar si la inot (marti - nu mai avea nici o pata pe ea). Asa au trecut 2 saptamani, fara alte simptome, exceptand un puseu de febra care a trecut dupa o doza de tylenol.
Dar dupa 2 saptamani iar a facut o zi intreaga febra si ne-a dus din nou la doc. Ne-a luat proba din gat si a iesit pozitiv, si ne-a mai dat o tura de antibiotic (altul), si ne-a spus sa nu-l intrerupem sub nici o forma. Dar ne-a spus ca suntem okay sa mergem la scoala. Acum suntem bine, am terminat tura 2 de antibiotic si nu mai avem nimic. Deci asta e experienta noastra cu scarlatina...care nu suna deloc scary cum suna in romania. Cand i-am spus mamei mele, a spus nu...ca asta trece in 6 saptamani, ca trebuia sa mearga in spital...etc. Noi am dus-o pe picioare, la scoala, vioi, parca nici nu eram bolnavi (exceptan cele 2 zile de febra).
Pupam si speram sa nu luati viruselul.

Liliana
Poze- martie 2008 ; Poze 1 ; Poze 2 ; Poze 3 ; Poze 4

Mergi la inceput