Sterilet...sunt noua nu "ma omorati"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Elenada ,nu am avut astfel de probleme in cei 4 ani de cand il am.Pana sa mi-l pun aveam ciclu abundent,dureri de cap si crampe groaznice,acum ciclul ma tine 3-4 zile fara dureri de cap sau crampe.Am doar o usoara stare de nervozitata cu o zi inainte sa-mi vina.
Cred ca femeile reactioneaza diferit si nu este o regula general valabila.
Candidoza vine si pleaca si in cazul meu insa o aveam dinainte de punerea steriletului.Cauzele candidozei sunt multiple ,nu cred ca se atoreaza steriletului.

Adinutza78 informatia este eronata dupa parerea mea.
Am si scris intr-un mesaj anterior ca se impun controale la 6 luni si testul Papa Nicolau.

Oanap85 bineinteles ca daca ai ceva disconfort poti renunta la sterilet imediat.Nu este obligatoriu sa ai aceleasi simptome cu ale cumetrei,femeile sunt diferite,ce se aplica la mine sau la ea nu este obligatoriu sa ti se intample si tie .



Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Ralualexandrei eu nu am avut niciodata candidoza. E clar ca am luat-o din alta parte doar nu de la sterilet dar dr zicea e foarte posibil ca din cauza lui sa nu imi treaca nenorocita. Urmeaza sa imi fac si eu analizele si sa vedem ce mai iese. Cumnata mea are sterilet si la fel se impaca tare bine cu el.

Eu cred ca e o metoda bune de contraceptie si fara batai de cap dar ca orice metoda contraceptiva unora li se potriveste si altora nu. organismul fiecaruia dicteaza ce si cum

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti

"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste" - Paulo Coelho


Infertilitatea este o boala. A avea un copil nu trebuie sa fie un lux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gladiola_01 spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Scuzele mele pt ca am raspuns atat de tarziu.... am fost la o doctorita foarte draguta si tinerica de la maternitatea Polizu... pe nume... Roxana Constantin... i-am explicat situatia .. faptul ca nu imi doresc un copil acum.... dar mai tarziu da.... si mi-a spus faptul ca ea imi poate pune sterilet cu fir de aur.... am vorbit si dupa ce imi vine Cm in martie ma voi duce sa-mi pun.
sper sa fie totul bine.. si sa mi-l accepte organismul.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avlontez spune:

Salut fetelor,

Sterilet isi pun milioane de femei in lume si nu de ieri si nu de azi.
Dupa ani la rand in care am bagat in mine anticoceptionale incat m-a dezichilbrat hormonal am ales sa-mi pun sterilet.
Este adevarat ca sunt dupa o nastere, medicul mi-a recomandat sterilet in forma de T de argint. Am gasit pe net o firma distribuitoare, mi-am cumparat si m-a costat doar montarea.
M-a durut un pic cand mi l-a montat, ciclul menstrual a fost neregulat primele 2-3 luni, dar acum e ok, nu simt nimic, nu ma doare nu ma geneaza. Si pot sa-l port pana la 7 ani, dar nu e cazul ca o sa mai vreau un bebe peste 2 ani. Recomand celor ce s-au saturat de contraceptive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Eu nu stiu, asa ca intreb: de ce nu se pune sterilet femeilor care nu au nascut sau celor care mai vor copii? Pentru ca, pe firul logicii mergand, duce la sterilitate? Si daca da, cum face acest lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Dar inelul vaginal nu este bun? Mi se pare mai putin periculos si decat anticonceptionalele, si decat steriletul. Ati folosit?

PS: Am auzit ca este bun si antiacnee, pt ca elibereaza acei hormoni.

PS 2: Eu folosesc acum Farmatex, sunt niste ovule contraceptive destul de scumpicele ( 40 de lei-10 buc.)Sunt bune si ca sursa suplimentara de lubrefiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Reactivez subiectul fiindca sunt pusa in situatia de a ma hotari intre sectionarea trompelor si insertie de sterilet.

Am deja o cezariana la activ si sunt programata la a doua pe 2 aprilie. Doctorul meu ginecolog, ca si doctorita sef din spital recomanda steriletul si imi spun ca sunt mult prea tinara pentru sectionarea trompelor.

Daca aleg steriletul, in mod clar trebuie sa fie cel cu cupru, nu cu hormoni. Am citit prin subiectele anterioare, unii doctori in romania spun ca nu e bine sa folosesti sterilet pe uter cu cicatrici, deci presupun ca se refera si la cezariene. Am cautat in internet dar nu gasesc nici un fel de indicatii in directia asta.

Are cineva informatii mai multe? Ajutati-ma sa ma hotarasc, ca pe bune nu mai stiu. Fetele din Germania, cam cit costa steriletul? Sectionarea trompelor e gratis in spitalul unde sunt eu programata, altfel costa in jur de 200 euro. Foarte tinara nu mai sunt, am 36 de ani si sunt destul de convinsa ca daca nu devin miliardara in urmatorii 4 ani nu mai vreau inca un copil.

So ... Pareri pro si contra? Multumesc in avans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

cristoiu,daca ajungi sa iti pui sterilet,eu ti-l recomand pe cel cu fir de aur-Gold T .Eu il am montat de peste 8 luni si sunt super ok.Habar nu am ca il am,menstruatia e super ok,dureri cand vine- uneori ff slabe,alteori nici nu stiu ca mi-au venit uratii .Si din cate am inteles,in germania e cam 20 de euro.La noi,bineinteles ca e mai mult decat dublu,dar na,ca la noi la nimenea.
Nastere si recuperare usoara si sa dea DD sa facei alegerea cea mai buna pentru tine si familia voastra

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

si eu am nascut cu cezariana si mi s-a montat steriletul anul trecut...dr nu mi-a spus ca ar fi contraindicat...eu am sterilet de cupru. a durut la montare si cateva zile dupa, dar in schimb mi-a reglat mentruatia, nu mai am dureri si nici ciclu abundent. Nu regret nici o clipa ca am ales steriletul.

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Din punctul meu de vedere steriletul este o metoda prin care avortezi repede si automat, nu mai trebuie sa iei nicio decizie.

Practic impiedica implantarea ovulului fecundat... adica avort.

Mergi la inceput