Sterilet...sunt noua nu "ma omorati"

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Carolinah, multam de opinie, dar nu ti-o impartasesc.

Eu vreau sa stiu cine ce probleme a avut si ce riscuri implica folosirea steriletului dupa cezariana, ca unii au postat ca e rau si vai si-amar, iar eu nu gasesc nimic pe net sa indice probleme majore.

Am citit doar ca side effects despre posibile migrene (eu am si fara) si ciclu mai abundent si dureros - de asta ma tem putin fiindca dupa prima nastere am inceput sa am niste dureri monstru la ciclu, asemanatoare contractiilor.

Giulia si alexsarah, multam frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Nu am folosit sterilet, insa ma gandesc de vreo cateva luni la varianta asta. Am citit cateva chestii si pe langa ceea ce s-a mentionat deja am mai retinut sarcina extrauterina. Si aici m-a cam pus pe ganduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

si din cate am inteles eu asa e, steriletul impiedica implantarea embrionului, in felul acesta actioneaza. sper sa nu fi inteles gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

in ceea ce priveste montarea la femei care nu au nascut, nu e vorba de sterilitate, ci de faptul ca uterul e mai rigid, nefiind solicitat de o sarcina, si atunci pot aparea probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Anna, sarcina extrauterina este un risc si la sectionarea trompelor.

Eu ma gindeam la alte calamitati, gen perforatie, rani care se pot maligniza, de-astea. Dar nu am gasit decit pe forumul asta asa ceva pomenit, pe nicaieri altyndeva.

Firele alea de la sterilet deranjeaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Anna, sarcina extrauterina este un risc si la sectionarea trompelor.

Eu ma gindeam la alte calamitati, gen perforatie, rani care se pot maligniza, de-astea. Dar nu am gasit decit pe forumul asta asa ceva pomenit, pe nicaieri altyndeva.

Firele alea de la sterilet deranjeaza?


pe mine nu ma deranjeaza firele, nici sotul nu le simte in timpul actului sexual (asta era temerea mea)
dr zicea ca ar trebui sa le simt daca introduc degetul in vagin, insa nu am fost atat de curioasa , de asta se si numesc fire de control, ele iti indica daca steriletul e bine pozitionat...mie mi-a montat steriletul in a treia zi de ciclu, iar dupa primul ciclu de dupa a trebuit sa fac un ecograf pt ca in prima luna exista riscul sa migreze...
mi se pare una dintre cele mai avantajoase, non-invazive si comode metode de contraceptie...

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Din punctul meu de vedere steriletul este o metoda prin care avortezi repede si automat, nu mai trebuie sa iei nicio decizie.

Practic impiedica implantarea ovulului fecundat... adica avort.

Caro


si ce facem, ne bazam pe metoda calendarului?
cand vad asemenea aberatii nici nu stiu sa rad sau sa plang!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Din punctul meu de vedere steriletul este o metoda prin care avortezi repede si automat, nu mai trebuie sa iei nicio decizie.

Practic impiedica implantarea ovulului fecundat... adica avort.

Caro


si ce facem, ne bazam pe metoda calendarului?
cand vad asemenea aberatii nici nu stiu sa rad sau sa plang!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."




Pentru unii e ok metoda calendarului, pentru ca sunt dispusi sa faca pina la 30 de copii daca nu functioneaza. Ori pentru ca sunt siguri ca functioneaza. Eu cu metoda asta as fi ramas insarcinata de x ori, pentru ca am o ovulatie aberanta, mult mai devreme decit normal.

Hormoni nu mai vreau, am luat de la 18 ani non stop.

Prezervativul - e ok pentru one night stand dar cu sotul n-am chef de produse plastice, ca polueaza mediul inconjurator.

Sectionarea trompelor imi pare prea definitiva si irevocabila, si cine stie, daca totusi devin miliardara in citiva ani si mai vreau un copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Din punctul meu de vedere steriletul este o metoda prin care avortezi repede si automat, nu mai trebuie sa iei nicio decizie.

Practic impiedica implantarea ovulului fecundat... adica avort.




si ce facem, ne bazam pe metoda calendarului?
cand vad asemenea aberatii nici nu stiu sa rad sau sa plang!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."




Ce sa zic, Giulia, daca tu doar metodele astea le cunosti...

Frumos citat ai acolo in semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

tocmai din cauza celor enumerate cea mai buna varianta e steriletul...cu acordul doctorului tau, bineinteles

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput