de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Asta cu etichetele e o scuza, un ascunzis prin frunzis......
Uite mie mi se rupe de ce zice x sau y, orice minune tine 3 zile.... si vorba aia, fruntea sus vine dinauntru, nu din afara. Cat timp mergi cu capul plecat.... vei fi tratata ca atare.

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Nu amanta e de vina. Amanta a aparut in viata omului, pentru ca asa au vrut-o amandoi. Nu numai ea, ci si sotul. Si daca sotul spunea NU, fiindca am familie si tin la ei, amanta nu ar mai fi devenit amanta.
Si ce rost ar avea sa faca circ in familia sotului, sau in anturajul lui? Ar fi mai bine sa recunoasca faptul ca gata, dragostea s-a stins, casnicia e pe moarte. Si daca omul nu vrea sa plece, sa faca Teodora pasul. Adica ii trebe alta pasarica? Atunci proprietara sa-i spele sosetele si sa-i calce camasile...
Si vorb aia ca nu vrea sa piarda copilaria copilului... bleah! intre doua partide de mai trece pe acasa sa-si intrebe copilul ce mai face... iar copilul tot va afla odata, si tata va fi un exemplu demn de urmarit pt el

Of doamne, noi femeile pana unde suntem in stare sa coboram:( sau cel putin unele dintre noi...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

off topic mare: astept si eu un raspuns cineva care sa-mi dea si mie de veste. Pe un post de televiziune asta s-a spus.

Art. 25. — (1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. 1.
Art. 2. — (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011,
persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.), precum si concediul fara plata prevazut la art. 6 alin. (1) si art. 10 alin. (1) si (2). Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.
(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arcenciel07 spune:

Teodora77, cred ca stiu prin ce treci si sfatul meu e sa incerci o detasare emotionala de el si de realitatea lui cat de curand poti tu si prin ce mijloace poti tu (de exemplu, separare provizorie daca e posibila, sau evitat contactul ochi la ochi, atingerile, statul de vorba cu el, samd)
In felul acesta vei reusi sa vezi mai bine REALITATEA ta, nevoile tale, fara a mai avea praful in ochi aruncat de sotul tau. Tot ce ai scris pana acuma denota ca tii mult la el, ca incerci sa-l ocrotesti mai mult decat e cazul si sa ii justifici alegeririle, si sa pui fericirea lui mai presus de fericirea ta. Daca asta e intr-adevar ceea ce vrei si reusesti sa te impaci cu ideea asta, ca il iubesti neconditional si il accepti asa cum e, nu e nimica rau in asta. Dar daca nevoile si crezurile tale sunt in contradictie cu ceea ce tolerezi la el acum, daca doar il tolerezi de teama unei despartiri si a unui divort si a multor semne de intrebare ca ce se va intampla cu tine si copiii, eu cred ca zbaterea asta nu va face decat sa te distruga la termen lung.

Detasarea emotionala e ceea ce te va ajuta sa intelegi care-s nevoile tale, ce e acceptabil sau nu pentru TINE. Nu te mai gandi la nevoile lui, iar cand te gandesti la binele copiilor tai, gandeste-te ca orice le-ai oferi e tot o solutie optimala (fie o mama neimpacata cu infidelitatea sotului si pierzandu-si respectul de sine pe zi ce trece, fie un divort in care sa aiba acces limitat la unul din parinti). Dintre solutiile astea suboptimale, trebuie sa o alegi pe cea cu care te simti tu comfortabila. Daca alegi sa ramai alaturi de el (cantarind alternativele, situatia financiara, samd), o raceala si o detasare emotionala fata de el te vor ajuta la termen lung. La fel daca decizi ca o separare si poate chiar divort sunt mai bune pentru tine, in sensul ca te ajuta sa iti pastrezi demnitatea si respectul de sine si valorile in care crezi.

Nu e o alegere usoara, mai ales cand inca te lasi imbatata de cuvintele dulci ale aceluia care a fost candva (si poate este inca) toata viata ta. Dar aminteste-ti ca sunt doar vorbe, lipsite de profunzime si semnificatie. Daca te-ar iubi intr-adevar si daca ar avea vreo farama de empatie in el, ar avea curajul sa ia o decizie (fie cu ea, fie cu tine) si s-ar chinui sa ocroteasca partea la care renunta (la ea, sau la tine) cat mai mult cu putinta. Faptul ca el isi continua aventura lui si distractia lui stiind cat rau iti provoaca nu denota decat lipsa de caracter, sau, mai rau, narcisism.

Puterea e in tine, tu trebuie sa decizi de acuma pentru tine, si sa nu mai te imbeti cu vorbele lui-apa goala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Teo nu ne mai scrii nimic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora77 spune:

Azi noapte am avut o ultima discutie cu sotul meu , nici nu ma asteptam , parea o seara linistita, copii dormeau, am terminat treaba si m-am pus in pat la tv, nici nu au trecut 10 min si a venit in pat si a vrut sa ma ia in brate, eu i-am spus sa nu ma atinga si am inceput sa plang. Mi-a spus ca o iubeste pe ea, ca ar vrea sa o poata uita, ca a incercat , dar nu mai poate trai fara ea . L-am intrebat de ce ea, ce are ea si a zis ca nu se astepta sa simta asa , ca sufera , sufera ca ma lasa , dar sufera si daca ramane si nu o poate pierde ca ea e ca o boala , asa mi-a zis ; Doamne cum m-am simtit si totusi am avut taria sa vorbim in continuare . Una din problemele lui de ce nu pleaca este ca nu stie daca ea nu il va lasa de izbeliste, el nu are incredere in ea . Deci nu eram doar eu si copii era si frica ca ea ii va da papucii pana la urma. Si totusi o iubeste si vrea sa incerce . Nu, nu il detesc , ma simt parca mai eliberata , ca acum cel putin stiu unde stau. Ce mai pot sa fac? Mi-a zis ca merita ca el sa il urasc , sa il bat , sa fac ceva... si nu am facut nimic. Il las sa plece. O iubeste si oricat m-as zbate pana nu se convinge singur nu am ce face. Sunt la munca , nu mai plang, ma simt de parca cineva mi-ar fi luat de pe umeri o tona. In sufletul meu nu e nici furtuna , nici soare , e doar un cer gri , fara nori si fara speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Imi pare tare rau. E foarte, foarte trist.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Condoleante Teodora...ti-a murit sufletul.Stii,sufletul a murit traiasxca sufletul.Spune-i sa plece si sa se descurce.A dovedit ca te foloseste ca esti mantaua de ploaie si crede-ma ca el gandeste cum cu falusul(este in Dex cuvantul) nu se gandeste la copii.Macar fii barbata si da-l in p.....m......
Destul ca esti presul lui de picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca ai gandi pozitiv - (pare bizar ce spun eu acum) - dar daca ai gandi pozitiv - pur si simplu viata s-ar schimba in bine.
Atunci cand spun a te gandi pozitiv ma refer la orice fapt, lucru, dorinta, aspiratie, vis, dorinta care sa iti provoace o stare de bucurie, de bine, de relaxare. Orice. Este foarte important sa nu te mai gandesti la nimic dar absolut deloc - sa iti scoti din minte total - orice gand, fapt, vis, iluzie sau certitudine care are efect negativ fata de tine. Sa nu existe, sa ignori total, sa nu te gandesti deloc.
Doar si numai doar la ceva pozitiv. Poate fi orice.
Daca vei face acest lucru si sta doar in puterea ta daca faci sau nu faci, este alegerea ta 100%, ti se va schimba viata in bine. Pentru ca in loc sa te inconjori de negativ te vei inconjura de pozitiv. Doar tu alegi ce vrei in jurul tau. Primesti ceea ce ceri. Daca ceri negativ vei primi negativ. Daca ceri pozitiv vei primi pozitiv. Ce alegi?
Eu pot sa spun doar... incearca. Exista negativ si va exista. Insa tu poti sa alegi cat lasi sa intre in viata. Alegerea este doar a ta. Ai sa ramai suprinsa ca primesti ceea ce ceri. Doar sa alegi. Poti sa alegi doar pozitiv.
Daca tu crezi ca nu exista ceva pozitiv - gandeste-te ce te bucura. Alege pentru tine doar bucuria. Restul ignora. Nu te gandi nici macar ca ar exista. Alege doar bucuria, veselia, iubirea. Poti sa faci asta. Doar trebuie sa o faci. Incearca. Sa nu e surprinda daca imediat dupa aceea ai experiente pozitive, neasteptate. Primesti inapoi ce ceri. Doar sa ceri, doar sa crezi, doar sa incerci, nu costa nimic si depinde doar de tine. Nu trebuie sa promiti nimic. Hai - fa o incercare.
Sunt 100% sigur ca reusesti. Si cand ai sa razi sa nu imi multumesti. Doar impartaseste si altora ceea ce ai descoperit. Va fi suficient.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Imi pare rau, sincer, chiar daca nu te cunosc. Probabil vei trece prin numeroase stari, dar timpul le vindeca pe toate. Lasa-l sa plece, bine ar fi sa o faca mai repede, sa nu mai taraganeze. Iti doresc sanatate, putere si sa cunosti pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat.

Mergi la inceput