Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"concluzia este ca se primeste aceeasi indmenizatie ca acum, cea avuta la primul copil:"



Unde scrie asta?

*Nota
Ceea ce ai scris mai sus este extras din HG 111/2010.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

uite aici:
In primul caz indemnizatia este de 75% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii primului copil, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3400 lei. "
da, este extras din ordonanta raportat la cazul meu.
primul copil inseamna primul CIC, logic, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce legatura are primul CIc - primul copil cu primul caz din ordonanta? Chiar nu inteleg ce vrei sa spui.
In ordonanta se prezinta doua optiuni sau doua cazuri la alegere pt CIC ca o fi primul ca o fi al doilea este vorba de perioada de timp in care vrei sa stai. Un an sau doi ani. Nici o legatura cu CIC1.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Marius, ori eu nu stiu sa ma fac inteleasa ori tu nu citesti cu atentie si nu ai inteles care era problema mea; intrebarea era cat va fi indmenizatia din CI2 atat ma interesa; si ei mi-au raspuns ca dupa terminarea concediului de maternitate voi intra in cic2 care, in funtie de optiune se va calcula ca medie a veniturilor ultimilor 12 luni inainte de nasterea primului copil, adica exact cat am si acum, in CIC 1; temerea mea era ca se va calcula ca medie a veniturilor din ultimele 12 luni anterioare nasterii celui de-al doilea copil, ceea ce insemna 75% din actuala indemnizatie dar din fericire nu este asa; acum ai inteles?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu, nu am inteles. Chestia cu primul copil cade. Legea nu specifica asa ceva. Ai mai jos textul exact al legii. Nu exista nici un primul copil in lege - habar nu am de unde au scos asta.

ART. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, In ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite In continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste In cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste In cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.



www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Nilufera, Marius are dreptate.Nu ai cum sa iei aceeasi indemnizatie daca cel de-al doilea copil se naste dupa ce implineste primul 2 ani...Poate nu au inteles cei de la A.J.P.S. exact situatia ta.
O sa primesti 75% din media veniturilor pe care le-ai avut anterior nasterii celui de-al doilea copil(asa cum ti-e teama tie).
Sper sa nu fii suparata atunci cand ti se va calcula asa...

MTHFR A1298C heterozigot,nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Nu ma supar, stai linistita, vreau numai sa inteleg;au inteles situatia mea din moment ce au si precizat ca dupa ce termin CIC1 intru in prenatal si apoi in CIC2;mi-au prezentat variantele extrase din ordonanta si apoi mi-au precizat cum se calculeaza; banuiesc ca au scos-o din faptul ca chiar asa se calculeaza, pana la urma indmenizatia din CIC1 nu este venit, este indmenizatie; si oricum mi se pare aberant ca sa existe discriminare intre cele carenasc in cadrul CIC1 un al doilea copil si cele care nasc dupa una doua sau mai multe saptamani;
Oricum o sa ma duc sa le cer o adeverinta si o sa ii mai intreb o data; dar sunt curioasa, chiar nu este nimeni in situatia asta si sa fii primit deja indemnizatia pt bebe2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din CIC1 poti sa revii la serviciu sau sa intri in prenatal (optional una din cele doua).
Obligatoriu insa minim 42 de zile postnatal.
Optional dupa postnatal CIC2 in cazu in care se opteaza pt CIC2 trebuie precizata optiunea dorita pt maxim 1 an sau maxim 2 ani si in functie de aceasta optiune calculatia se face asa cum am prezentat din extrasul legal.
Acesta este raspunsul complet.

*nota: Indemnizatiile sunt asimilate veniturilor profesionale si se si numesc venituri din indemnizatii

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am fost pana la serviciul de indemnizatii, am nevoie de o decizie de suspendare a activitatii de la firma la care lucrez, nu am nevoie de adeverinta de venit. Problema insa este ca certificatul de nastere al copilului se elibereaza abia in 4 aprilie, iar dosarul trebuie depus in ultima saptamana din martie...

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si Tudor Andrei (16.02.2011)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este intrebarea?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput