Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se poate depune oricand dupa ce a fost nascut.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Revin cu stirea ca am sunat la agentia pt prestatii sociale, exact la unul din nr care se zice ca sunt speciale pt intrebari ref la indmenizatii, bineineles ca nu au stiut sa imi raspunda si mi-au dat nu alt numar de telefon la care-surpriza- nu raspunde nimeni! sper sa aflu si eu intr-o luna care e cuantumul indmenizatiei pt CIC2 sa stiucum sa imi iau concediul ala de maternitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este suficient sa citesti ordonanta 111/2010 o gasesti pe pagina legislativa.
Nu are nimeni cum sa raspunda la intrebarea pusa de tine pentru ca raspunsul depinde de optiunea ta pe de o parte si de situatia ta particulara in egala masura.
Citeste ordonanta.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Am citit ordonanta si normele de cateva ori, dar tot nu am inteles...cat este indemnizatia in CIC2 daca intre cele 2 CIC-uri este conceidul de maternitate...nu este nici un fel de situatie particulara, intrebarea mea e f simpla, poate nu m-am facut eu inteleasa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru care din optiunile din ordonanta optezi?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Prima varianta, cu un an, oricum este 75% din venituri dar in norme la art 4 scrie ca daca din calcul rezulta o suma mai mica decat indmenizatia din CIC1 se va acorda o suma egala cu indemnizatia anterioara; vroiam sa stiu daca intr-adevar asa interpreteaza si ei, ca sa stiu cat stau in concediu de maternitate care va fi 85% din actualele venituri deci mai mic decat primesc acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui nilufera

Prima varianta, cu un an, oricum este 75% din venituri dar in norme la art 4 scrie ca daca din calcul rezulta o suma mai mica decat indmenizatia din CIC1 se va acorda o suma egala cu indemnizatia anterioara; vroiam sa stiu daca intr-adevar asa interpreteaza si ei, ca sa stiu cat stau in concediu de maternitate care va fi 85% din actualele venituri deci mai mic decat primesc acum.

Nu scrie asa ceva. La art. 4 scrie altceva. Eventual la art. 21 din Normele de aplicare dar nici acolo nu scrie ceea ce spui tu.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Scuze, era vb de art8 alin 4 dar acum am mai citit o data si cred ca se refera la persoanele care trec direct din CIC1 in CIC2; deci sa inteleg ca eu o sa iau 75% din concediul de maternitate + primul CIC; deci perosanele care nasc in cadrum CIC1 sunt mai avantajate, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai din cate inteleg din ceea ce scrii tu, da se va calcula 75% din veniturile realizate in cele 12 luni dar nu mai putin de 600 lei.
Mai este vreo intreare?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Chiar am primit raspuns de la agebtie, vi-l prezint aici, poate mai sunt si alte persoane in situatia mea; concluzia este ca se primeste aceeasi indmenizatie ca acum, cea avuta la primul copil:

"Referitor la petitia dumneavoastra adresata Agentiei Nationale pentru Prestatii Sociale, unde a fost inregistrata cu nr.2108/17.02.2011, va comunicam ca in conformitate cu prevederile art.2 alin.(5) lit. g) din OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, perioada in care ati beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului, este considerate perioada asimilata.

Dupa incheierea concediului pentru ingrijirea primului copil, trebuie sa va intoarceti la serviciu si sa solicitati concediul de maternitate.
Conform art.25 alin (2) din OUG nr.158/2005 privind privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate , cu modificarile si completarile ulterioare, indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului na#355;ional unic de asigurari sociale de sanatate.

Dupa nasterea celui de-al doilea copil, puteti opta pentru una din cele doua variante: a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

In primul caz indemnizatia este de 75% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii primului copil, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3400 lei.
In cel de-al doilea caz, indemnizatia este de 75% din media veniturilor, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 1200 lei.
Daca optati pentru prima varianta si incepeti serviciul inainte ca al doilea copil sa implineasca 1 an, puteti beneficia de stimulentul de insertie, in valoare de 500 lei pe luna, pana la data la care acesta va implini 2 ani."

Mergi la inceput