Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Buna Marius!

Am si eu o intrebare. In prezent sunt in CIC1 (pana in 01.04.2011), venituri realizate din munca in strainatate si imi voi face o angajare in tara (fictiva) pentru aprilie, mai, iunie. Trebuie sa nasc bb2 la inceputul lui iunie 2011. In principiu nu voi avea nici o pauza.

Cum pot sa aplic pentru CIC2? Sunt obligata sa intru in prenatal sau pot pur si simplu sa aplic pentru CIC2 dupa 42 de zile, fara a fi beneficiat de prenatal? Cine imi acorda concediul prenatal, medicul de familie sau cei de la firma unde voi figura angajata pt cele 2-3 luni lipsa?

Trebuie sa depun personal dosarul pt CIC2 sau pot delega pe cineva (mama?)



Iti multumesc!

Mamica fericita de Radu (01.04.2009), 26+cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77

Buna Marius!

Am si eu o intrebare. In prezent sunt in CIC1 (pana in 01.04.2011), venituri realizate din munca in strainatate si imi voi face o angajare in tara (fictiva) pentru aprilie, mai, iunie. Trebuie sa nasc bb2 la inceputul lui iunie 2011. In principiu nu voi avea nici o pauza.

1. Cum pot sa aplic pentru CIC2?
2. Sunt obligata sa intru in prenatal sau pot pur si simplu sa aplic pentru CIC2 dupa 42 de zile, fara a fi beneficiat de prenatal?
3. Cine imi acorda concediul prenatal, medicul de familie sau cei de la firma unde voi figura angajata pt cele 2-3 luni lipsa?

4. Trebuie sa depun personal dosarul pt CIC2 sau pot delega pe cineva (mama?)



Iti multumesc!

Mamica fericita de Radu (01.04.2009), 26+cu Maria


1. La fel ca pt CIC1 procedura este identica
2. Nu e obligatoriu prenatal insa sut obligatorii pt cazul tau 42 de zile postnatal. CIC2 se poate acorda doar dupa aceste 42 de zile postnatal
3. Acorda inseamna cine plateste? Firma iti va plati concediul insa va recupera banii de la casa de sanatate. Dar acolo va trebui sa duci foaia de concediu medical pt postnatal
4. Nu stiu sincer. Nu cred ca trebuie personal.Insa trebuie sa fie dosarul complet pt a fi aprobat.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

buna,

recapitulez putin situatia mea: cic1 incheiat in 5.02.2011, bb2 nascut in 15 noie 2010. am depus dosarul pt cic 2 in dec 2010 ca si continuare al cic1, n-a fost necesar sa revin la m-ca.

nelamurire: primesc decizie de la Min M-cii cum ca se aproba indemnizatia pt bb2 de x ron (cu 20 ron mai mult ca-n cic1, dar cum au ajuns ei la acea suma habar n-am, nici nu se precizeaza) si k dreptul mi se acorda cu 6.02.2011. ok.
bai-ul e ca nu mi se precizeaza niciunde daca sunt pe legea veche in ideea ca stau acasa pana face bb2 2 ani, nu mi se zice daca primesc sau nu retroactiv pt bb2 indemnizatia pt lunile din oct 2010- feb 2011 (adik asa mi s-ar parea normal, alt bb, alt dosar, chiar daca se suprapun perioadele de indemnizatii), nu mi se zice clar pana cand primesc cic2 (pana pe 15 noie 2012 sau pana pe 6.02.2013)???? iar in acea decizie nu mi se preciza de alocatie bb2 daca o primesc prin posta/cont (cic2-ul l-am specificat ca-n cont bancar)
am sunat, am primit un raspuns evaziv si acum astept k pensionarul sa vad viramentele bancare pana pe 27 martie sa stiu si eu cam la ce ma astept... poate ma trezesc ca tre sa astept min 3 luni sa-mi bage banii (sper sa nu cobesc in ceas rau!)... sau sa ma astept ca-mi baga cic2 pt per oct 2010-ian 2011??? se acorda?

merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Daca decizia este cu 06.02.2011, din acea data vei primi ind.(dupa terminarea primului CIC) si pana la 15.11.2012, cand face bb2 2ani.Mergi pe vechea lege, ca e nascut inainte de 01.01.2011.Suma e putin mai mare, pt. ca e 75% din media veniturilor anterioare nasterii primului copil(a fost 85% din care s-a scazut 15% incepand cu 03.07.2010, deci 72.25%, apoi de la 01.01. este 75%).


MTHFR A1298C heterozigot,nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Buna ziua tuturor,

Vroiam sa confirm ceea ce spunea Nilufera referitor la modul in care se calculeaza indemnizatia pt bebe2. Intrebarea mea adresata saptamana trecuta celor de la Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale a fost urmatoarea: "Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc al doilea copil pe data de 10 august 2011. Mentionez faptul ca acum ma aflu in concediu de crestere a primului copil, care implineste 2 ani pe data de 29 iulie 2011. As dori sa va intreb cum se va calcula indemnizatia pe care o voi primi pentru cel de-al doilea copil in cazul in care acesta se naste la termen, deci la doar cateva zile dupa terminarea CIC1?
De asemenea, ce indemnizatie voi primi in situatia in care cel de-al doilea copil se va naste mai devreme, practic inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani, deci inainte de 29 iulie 2011?

In raspunsul primit de la ANPS scrie foarte clar: "va comunicam ca in conformitate cu prevederile art.2 alin.(5) lit. g) din OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, perioada in care ati beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului, este considerate perioada asimilata.

Dupa incheierea concediului pentru ingrijirea primului copil, trebuie sa va intoarceti la serviciu si sa solicitati concediul de maternitate. Conform art.25 alin (2) din OUG nr.158/2005 privind privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate , cu modificarile si completarile ulterioare, indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului na#355;ional unic de asigurari sociale de sanatate.

Dupa nasterea celui de-al doilea copil, puteti opta pentru una din cele doua variante:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara; b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
In primul caz indemnizatia este de 75% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii primului copil, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3400 lei.
In cel de-al doilea caz, indemnizatia este de 75% din media veniturilor, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 1200 lei.
Daca optati pentru prima varianta si incepeti serviciul inainte ca al doilea copil sa implineasca 1 an, puteti beneficia de stimulentul de insertie, in valoare de 500 lei pe luna, pana la data la care acesta va implini 2 ani.
In cazul in care al doilea copil se va naste inainte ca primul sa implineasca 2 ani, veti beneficia de aceeasi indemnizatie, putand de asemenea opta pentru una din variantele de mai sus."

Stiu de la o prietena aflata in aceiasi situatie ca si ei i s-a raspuns identic. Asta inseamna ca asa vor calcula, din moment ce aceste raspunsuri sunt oficiale, au numar de inregistrare si sunt semnate de presedintele ANPS.

Imi cer scuze pentru raspunsul meu lung, dar ma gandesc ca poate fi de folos si altor parinti aflati in aceasta situatie.

P.S. Potrivit ordonantei, nu reiese acest mod de calcul relativ la veniturile din ultimele 12 luni anterioare nasterii primului copil, asa cum a observat si Marius, dar probabil ca cei de la ANPS calculeaza in functie de normele metodologice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

As dori sa o intreb pe Nilufera daca pot sa-i trimit un PM? Am incercat dar mi s-a raspuns ca nu accepta mesaje private!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In primul rand nu ai tu activata aceasta optiune. Pe de alta pare esti in perioada de proba cum se spune fiind nou venita asa incat va trebui sa activezi inca un pic pe site ca sa ai acest drept.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Marius, mltumesc pentru ca mi-ai spus. Habar nu am de regulile acestui forum! Si cum parerea ta chiar ma intereseaza, te rog sa-mi spui si mie ce crezi despre modul in care au raspuns cei de la ANPS (si mie, si Niluferei, si prietenei mele). Oare pe ce se bazeaza atunci cand calculeaza indemnizatia pt bebe2 raportandu-se la media veniturilor din ultimele 12 luni anterioare nasterii primului copil (repet, in toate cele 3 cazuri ultimele 12 luni de dinaintea nasterii lui bebe2 fiind reprezentate de CIC1 si de concediu prenatal foarte scurt, de doar cateva zile)? Din ordonanta nu reiese lucrul acesta, este adevarat, si parca nici din normele metodologice! Vroiam doar sa stiu, pentru ca este clar ca, daca voi primi aceiasi indemnizatie ca pentru bebe1, lucrul acesta nu poate decat sa ma bucure (hi! hi! hi!), ca si pe restul fetelor aflate in situatie similara. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grasut spune:

Citat:
citat din mesajul lui nilufera

Nu ma supar, stai linistita, vreau numai sa inteleg;au inteles situatia mea din moment ce au si precizat ca dupa ce termin CIC1 intru in prenatal si apoi in CIC2;mi-au prezentat variantele extrase din ordonanta si apoi mi-au precizat cum se calculeaza; banuiesc ca au scos-o din faptul ca chiar asa se calculeaza, pana la urma indmenizatia din CIC1 nu este venit, este indmenizatie; si oricum mi se pare aberant ca sa existe discriminare intre cele carenasc in cadrul CIC1 un al doilea copil si cele care nasc dupa una doua sau mai multe saptamani;
Oricum o sa ma duc sa le cer o adeverinta si o sa ii mai intreb o data; dar sunt curioasa, chiar nu este nimeni in situatia asta si sa fii primit deja indemnizatia pt bebe2?




buna!
si eu sunt cam in aceeasi situatie. imi poti spune ce informatii ai primit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

buna seara am si eu o intrebare sotul meu o sa intre in concediu de maternitate ce pasi trebuie urmati in cazul acesta cand trebuie depuse actele pt concediu? si cand are dreptul sa ia concediu?. multumesc

37sp+

AMR 2SAPTAMANI Alexandra

Mergi la inceput