PEPENASII de 2008 se pregatesc de Sarbatori! (202)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Vicky aici eus de acord cu tine cu AP-istele. Nu vb numai de alea de-ti sar la gat si te-ar arde pe jug ca nu esti AP, dar vb si de cele care numai cum fac ele e bun, oricum o dai oricum o invarti tot metoda lor e mai buna si oricum fac si oricum se exprima concluzia e aceeasi daca nu esti AP nu esti mama buna, copilul va trai cu sute de mii de sechele si va ajunge rau si etc.
No offence Sib, da eu cred ca fiecare are un stil personal de parenting, dar asta nu inseamna ca trebuie pusa persoana respectiva la zid din cauza ca foloseste time out si stickere, nu vb aici de mame tembele care pun copii cu nasul in urina si fecale si etc.
Si aici la gradinitza au scaun pt star of the day si scaun pt copii obraznici. De citit am citit si eu o multimea acuma de cand cu psihologia copilului si moduri de parenting si efectele pe termen lung/scurt. Sunt multe chestii interesante si unele le aplic si unele nu, da nu critic pe oricine nu foloseste metoda care o aplic eu. Si e dreptul fiecaruia sa aleaga.
Si asta cu AP-ul la multe mame e si cam ca o moda, nu zic ca nu aplica si ca nus bune metodele, da e cool bre sa fii AP si restul care nu-s ii punem la coltz.
Eu zic ca noi ca mame invatam mereu si evoluam si incercam diverse metode si luam una si de acolo una si de acolo, unele merg unele nu, fiecare dintre noi face greseli, da asta nu inseamna ca x sau y care sta cu nasul in cartile de psihologie si de child rearing are vreun drept sa ma critice sau detine adevarul absolut.
Daca pt copii mei functioneaza reward chart-ul chiar daca numai pe termen scurt eu am dreptul sa folosesc metoda asta si nu ar trebui sa imi fie frica sa zic despre ea ca imi sare jumate de ograda in cap ca nenorocesc copilul. Si noi avem time out si naughty step, uneori le folosim, uneori nu, dar nu sustin ca numai metoda mea e buna si toate mamele tre sa faca asa. Suntem human fiecare dintre noi ne pierdem cumpatul, toate avem momente cand ne vine sa fugim undeva departe sa nu mai auzim de casa si de copii si de tantrums si nu exista nici o bagheta magica, gen metoda AP, care sa faca totul all better si toti copii sa ajunga adulti perfectly accomplished fara nici o sechela si etc.
Si pana la urma fiecare caz trebuie tratat individual e f greu sa generalizezi ca ce functioneaza pt 100 de copii functioneaza pt toata lumea. O sa fie vreo 5-6 pentru care poti sa incerci pana nu maipoti si nu se aplica metoda AP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

MISSJJ...asa e..ai dreptate..pentru unii copii se aplica pentru altii,nu.
Eu de ex imi amintesc o chestie din scoala generala. Eram in clasa II cand invatatoarea mea a ramas insarcinata,ma rog a nascut si o perioada nu a venit la scoala. A fost inlocuita de o alta invatatoare care a venit cu ideea de "banca de onoare".....evident era prima banca de la mijloc,banca in care nu am stat niciodata,indiferent de ce note aveam. Eu am terminat surprinztor atunci clasa a II cu media generala 10,dar in banca de onoare nu am stat niciodata. Am suferit foarte mult...
Apoi cand a a venit invatatoarea mea devedisem foarte interiorizata si nu mai eram asa activa la ore. Ea si-a dat seama ca ceva nu era in regula si atunci eu i-am povestit si i-am spus ca oricum nu are rost sa ma obosesc. Atunci ea a vb cu mama,iar mama m-a facut sa inteleg ca nu conteaza notele,nu conteaza banca de onoare. Ca eu pentru ea sunt la fel indiferent ce voi face, bun sau rau. Mi-a spus foarte clar ca nu voi primi niciodata nimic doar pentru ca am 10 pe linie sau pentru ca mi-am facut patul.
Probabil ca sunt copii si copii...de ex eu stiu pe cineva care dadea bani copilului ca sa urce scarile la metrou. Ajunsesera la nivelul asta.

Si eu sunt de acord ca un copil se creste din"traire si simtire" si mai putin din carti. Este exact ca si cu cartile in care ni se spunea cum sa diversificam mancarea. Evident la unii merge ,la altii,nu.Asa ca fiecare e liber sa faca exact cum crede.
Dar sunt mame care discrimineaza mamele care nu-s in tend. Eu ma gandeam ca si SYB ca nu merita sa le dam importanta....
Oricum e greu sa fii parinte...

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Mada, mie fetele tale mi-au parut tare cuminti si te intelegeai super cu ele.

Sa fie clar, eu nu sunt o mama AP, dar ar fi culmea sa nu recunosc valoarea acestui stil de parenting ... adica nu pot sa vin acuma si sa spun "vaai, nu critic, si restul is metode chiar daca nu asa bune bla-bla" ... mie personal imi e clar ca AP-ul promoveaza un parenting de calitate, axat pe o relatie sanatoasa si de respect intre parinti si copil. In realitate insa facem fiecare ce putem ca sa ne usuram existenta. Important e sa nu cadem in extreme si sa nu uitam sa ne reevaluam ca parinti si sa incercam sa schimbam ceea ce facem gresit. Un copil cred ca nu va fi traumatizat pe viata ca a fost trimis de 10 ori la colt sau ca mama a strigat la el cand nu s-a mai putut controla, insa o metoda de educatie bazata doar pe control si joc de putere, infruntare, concurs si pedepse, asta sigur nu va face din el un adult cu o stima de sine sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Mada, mie fetele tale mi-au parut tare cuminti si te intelegeai super cu ele.

Sa fie clar, eu nu sunt o mama AP, dar ar fi culmea sa nu recunosc valoarea acestui stil de parenting ... adica nu pot sa vin acuma si sa spun "vaai, nu critic, si restul is metode chiar daca nu asa bune bla-bla" ... mie personal imi e clar ca AP-ul promoveaza un parenting de calitate, axat pe o relatie sanatoasa si de respect intre parinti si copil. In realitate insa facem fiecare ce putem ca sa ne usuram existenta. Important e sa nu cadem in extreme si sa nu uitam sa ne reevaluam ca parinti si sa incercam sa schimbam ceea ce facem gresit. Un copil cred ca nu va fi traumatizat pe viata ca a fost trimis de 10 ori la colt sau ca mama a strigat la el cand nu s-a mai putut controla, insa o metoda de educatie bazata doar pe control si joc de putere, infruntare, concurs si pedepse, asta sigur nu va face din el un adult cu o stima de sine sanatoasa.

Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** *** Anna, o nastere cu viteza


100% de acord!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

sib,se pare ca n ai inteles bine,asa ca repet-nepotelul meu e suspect de celiachie.vineri face endoscopie,pt ca rezultatele analizelor i au iesit pozitive.
analizele nu le am recomandat eu,ci dr stanciu,care lucreaza la budimex si banuiesc ca a vazut zeci de copii cu aceasta problema.
acum,eu am tot citit pe net si am gasit asta.


Diagnostic

Daca in familie este o persoana cu celiachie este de sfatuit ca toti membrii ai familie sa’si faca un control. Indeosebi pentru a evita complicatiile derivate din lipsa de cura glutenopriva care ar cauza boli. Tinand cont ca o persoana afectata are un nivel de anticorpi mai mare decat normal, o analiza sanguina poate ajuta la diagnosticare. Pentru a confirma diagnosticul, se poate efectua biopsia, o prelevare din tesutul intestinal pentru a analiza starea viliilor determinand diagnosticul. Este metoda cea mai eficienta pentru a diagnostica celiachia. In mod general se efectuiaza prin fibroscopie.
Diagnosticul se poate confirma si printr’o dieta severa fara gluten dar important e sa se inceapa dieta numai dupa o evaluare medicala
iar asta e sursa.
http://www.fara-gluten.ro/html/celiachia.html

edit sa spun ca greselile de scriere nu mi apartin,ci am dat copy paste de pe siteul acela/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Eu nu m-am referit la nepotelul tau, ci la atitudinea ta fata de toate ... ia-o mai usor ca nu inseamna ca automat si Cris e bolnav. Vorbeste intai cu medicul despre asta, dar n-are rost sa te dai cu capul de pereti numai fiindca crezi ca ar putea avea si Cris un diagnostic ce inca nici nu a fost complet confirmat la nepotelul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu sunt putin ingrijorata,pt ca nepotelul meu din partea sotului e suspect de boala celiaca,analizele i au iesit pozitive,asa ca va tb sa i se faca endoscopie,sa i se preleveze tesut din intestin.
acum,din tot ce am citit pe net boala asta e ereditara si ma gandesc daca nu cumva si cris are,de nu a luat el in greutate,a avut scaune aproape dupa fiecare masa pana la 2 ani,plus dureri frecvente de burta...

asta am scris ieri.unde ai vazut tu ca m am dat cu capul de pereti?sau unde am scris eu ca e cris bolnav?am zis ca iau in calcul si posibilitatea asta,tinand cont de antecedente.la cris nu e vb doar ca e mofturos la mancare, el s a nascut cu 4650kg, iar la 1 an avea 8kg 700.
oricum,scuza ma ca mi spun pasurile si te calc pe nervi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Vaaai ce zapada aveeeem! :) N-avem sanie insa, va trebui sa remediem asta urjent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

fatoo ce zapada, unde?? trimite si la noi ca sunt verde de invidie oi fi cu capul da eu vrea un Craciun alb si astia au sanii si asteapta precum cateii, se uita pe geam in fiecare dimineata...

in alta ordine de idei ca vad ca se discuta de boala celiaca, sa clarific o treaba: "boala" e cind nu e diagnosticata la timp. Altfel e o alergie alimentara, cum sunt multe altele, si nu e nici "groaznica" nici un capat de tara. eu chiar as face investigatii, mona, sa te edifici in privinta lui Cris. daca e, bine ca stii! cei care sunt alergici sa zicem la oua sunt bolnavi?
acuma mai ales cind sunt pe piata atitea alternative, nu e chiar asa de greu de evitat glutenul, sa fim rezonabili.

despre educatie eu sunt de acord cu toata lumea

in principal eu deja am inceput sa fiu f atenta si sa evit a recompensa purtari sau gesturi care mi se par normale intr-o familie, ca nu mi se pare grozava perspectiva sa-i recompensez ca isi string farfuria sau isi string o jucarie ceva. asta ca am vazut tendinte la fii-mea de a cere cite ceva asa, o atentie, o maslina ca sa faca nush ce...
poate cind or fi mai mari si vor intelege lucrurile altfel sa pun problema de recompensa rezultatelor bune la scoala sa zicem prin ceva interesant, o calatorie ceva... mult mai mult imi place ideea asta decit sa-i dau citiva dolari.

si scuze pt intirziere dar nu stiu daca avem Niculai si Nicolete,
LA MULTI ANI!!

Mami de doi mici

"If you believe everything that you read, better not read"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Eu o inteleg perfect pe Mona ca s-a enervat acum, pentru ca de multe ori asa patesc si eu. Asa om fi noi doua, poate nu intram totdeauna pe forum cand emanam bucurie in toate directiile ci mai mult cand suntem ingrijorate sau suparate pentru ceva, poate ca nu avem cu cine sa ne discutam supararile sau ingrijorarile (la mine de multe ori asa e). Asta nu inseamna ca ea isi framanta tot timpul mainile, se "da cu capul de pereti", cauta non-stop pe internet sa vada daca mai gaseste simptome de boli care sa se potriveasca. Nici mie nu mi se pare deloc din mesajul ei ca s-a panicat sau ca automat l-a diagnosticat ea singura pe Cris cu boala asta.

Sincer si mie de multe ori deja imi vine sa ma abtin in a mai scrie ceva aici cand sunt trista sau suparata pentru ca si mie prea des mi s-a spus ca vad totul in negru si sa ma relaxez, ca transmit starea copilului etc.

Sper sa nu se inteleaga gresit mesajul meu, chiar nu caut motiv de cearta dar parca prea se pun usor etichete, unele din noi nu ne putem manifesta nici cea mai usoara ingrijorare sau o tristete trecatoare fara sa ni se spuna ca facem din tantar armasar.

SIB stiu ca tu ai probleme infinit mai mari decat majoritatea de aici si stiu ca tu nu vii niciodata sa te plangi aici, desi sunt sigura ca numai roz nu e viata ta, dar nu e toata lumea la fel de puternica. Sunt sigura ca fiecare avem ingrijorarile noastre, doar ca unele ni le tinem ascunse, iar altele nu.

Fug ca se scoala piticii.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput