PEPENASII de 2008 se pregatesc de Sarbatori! (202)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:



La multi ani de Mos Nicolae!

Noi suntem bine, sanatosi.
Am citit printre picaturi pentru ca de 2 saptamani avem finutz!

Apropo, The andreea a trecut ceva vreme dar ma simt datoare cu un raspuns despre toilett ...
Alex a inceput sa faca la wc stand pe el, abia pe la 4 ani a vrut sa faca din picioare.
De urcat pe toaleta se urca singur, se sprijinea pe margineile lui, de aceea eu ca obsedata mereu cu desinfectant... iar David nici vorba, face "ca fetitele" vorba fratiorului sau la olita, dar nu mereu, are toane, oricum lucram din primavara la asta, pentru ca in toamna va merge si el la gradinita.
Oricum ti-am mai raspuns fetele...
Cum va mai descurcati, ati reusit s ava adaptati?

In rest foarte ocupata cu treburile casnice si cu serviciul, a venit mosul si la noi cu hanute, jucarii si dulciuri....si ne pregatim de Craciun!......nu imi vine sa cred cum mai zboara timpul

Va pup si va transmit numai ganduri bune!


_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

la multi ani de mos nicolae!
eu sunt putin ingrijorata,pt ca nepotelul meu din partea sotului e suspect de boala celiaca,analizele i au iesit pozitive,asa ca va tb sa i se faca endoscopie,sa i se preleveze tesut din intestin.
acum,din tot ce am citit pe net boala asta e ereditara si ma gandesc daca nu cumva si cris are,de nu a luat el in greutate,a avut scaune aproape dupa fiecare masa pana la 2 ani,plus dureri frecvente de burta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata si de la noi!

La multi ani de Sf Nicolae!

Mona imi pare rau ca nepotelul sufera de boala asta, poate Cris nu are totusi.

Am citit "Balada" si nu stiu ce sa mai zic, parca este un film prost. Bine ca ati scapat de gradinita aia si ati aflat la timp ce directoare are.

Sara a primit cam multe cadouri, parerea mea de copil crescut in comunism dar in fine, sper sa nu-i creasca si cornite.

La noi functioneaza regula de la gradinita in caz ca o ia razna si nu am cu cine discuta. Cine nu asculta si repeta over & over o chestiune pe care ii zic sa nu o mai faca ajunge pe scaunul de pedeapsa Cine crede ca la 2 ani si ceva nu functioneaza se inseala. Prefera sa incete imediat decat sa ajunga pe scaunul de pedeapsa, insa are si reversul medaliei, daca noi facem ceva ce ei i se pare aiurea ne cere sa stam pe scaunul de pedeapsa. Chiar si pisicile sunt trimise in caz ca darama ceva sau sar pe masa
La gradi a stat o singura data ca ii tot zicea doamnei "taci" cand le spunea o poveste dar s-a lecuit si cand vine acasa imi spune cine a a mai stat pe scaun ca a fost obraznic.

Fug la treburi

O zi buna la toata lumea

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Bai Anca, scaunul de pedeapsa? Unde e AP-ul in toata faza asta??? Asta ca tot citeam un subiect intreg in care mamicile cu motz dau in cap la cele fara motz . Mi se o idee buna cu scaunul. Noi avem "coltzul". Nu e coltzul propriu zis, e orice loc din casa mai ferit, ca sa zic asa. Noi inca nu am fost pusi la coltz, dar cand i-am dat o data peste mana, am primit si eu.

Moni sper din tot sufletul sa nu fie si la Cris .

De Mos Maya a primit 2 oua kinder, o carte despre CRaciun si niste acuarele. Atat.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

monalac sper sa nu aibe si puiutul tau boala aceasta crunta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

De la Mos Nicolae Ilinca a primit un DVD cu locomotiva Thomas si o cutie de tabla, in forma de bradut, cu tablete mici de ciocolata. Are voie cate una pe zi si, deocamdata, se conformeaza. La noi mosul a venit duminica dimineata, sa aiba timp si baiatul sa se bucure de cadou (pentru el, o cutie - bradut ca mai sus si o carte cu tollinsi). Cadouri mai consistente vor fi de Mos Craciun, care si asta va fi devansat din motiv de plecare la munte.
Am fost absoluti impresionati, eu si sotul meu, de felul in care se da Ilinca cu sania, nu are nici o frica, o conduce si se tine bine pe micuta partie de langa bloc.

Imi place cand mai scrieti de cum se comporta pepenasii la gradinita,ma incurajeaza. Ea abia asteapta sa mearga!

Numai bine,
Ioana si Ilinca (5 iulie 2008).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Mona, am impresia ca tu ai in permanenta nevoie sa te panichezi de ceva, nu esti linistita altfel Ia-o mai usor, respira adanc si vezi daca problemele nu vin si din capul tau uneori ... diagnosticul e f greu de pus si nu orice mofturos la mancare are boala celiaca. Acuma doamne fereste s-o aiba, insa esti sigura ca i se potriveste ce ai citit? are toate simptomele?

Vicky, tu esti cam traumatizata de mamele astea nasoale cu motz ca nu e prima oara cand faci referire la ele ... dar sa stii ca ce spun ele nu e chiar asa de rau ... e clar ca pedeapsa corporala, ignorarea dorintelor copilului, bagatul cu nasul aproape in caca sau pipi " ca sa miroase si sa se invete, dom'le", recompensele cu bulinutze pt comportament, trimisul la colt pt orice nu-s deloc bune, dar fiecare face ce poate si cum il tin nervii ... insa sincer nu vad de ce le tot blamezi tu pe mamele alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Sib le blamez pentru ca sunt cateva care nu fac decat sa sara la gatul mamelor care nu fac asa cum cred ele ca e bine. Totul este alt sau negru. Uite cu coltzul daca scriam asta acolo mi se sarea in cap. Maya a stat de 3-4 ori la colt, atat, cate 1 minut de fiecare data. Sa fim seriosi, nu cred ca am traumatisat-o. Eu zic ca in toate e o limita. Chiar si AP-ul.
Acum bulinele, nu intzeleg de ce sunt asa de blamate. Daca la unii copii merge e ok. Am o prietena care transforma bulinele in bani (la 5 buline 1 euro, ceva de genul). Acum fata ei are 18 ani, e o tanara extraordinara, stie ce vrea, e adorabila si face Sci Po. Deci eu nu consider ca a gresit. Asta a fost metoda ei.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Alea care sar in capul tuturor din reflex trebuie tratate cu ignor, in niciun caz cu atentie deosebita.

Una e sa pui copilul sa se linisteasca in cazuri extreme si alta e ca din 10 in 10 propozitii sa strigi : "la colt !"

Eu te rog sa nu crezi ca fata de care vorbesti face Sciences Po datorita bulinutelor, iti garantez ca nu e asa :-)

Uite, copiii autisti sunt dresati prin recompense, dar asta pt ca altfel nu prea pot reusi sa se autodepaseasca. Copiii normali pot fi stimulati si altfel, cheia cred ca e echilibrul. Si sa inveti copilul sa faca lucrurile cu placere, nu pt bulinute ... subiectul e f complicat, dar daca citi mai mult despre recompense ca metoda de educatie veti vedea ca e doar o solutie pe termen scurt, insa cu efecte negative pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Buna si de la noi,

La multi ani de sf. Nicolae!!

Irina a primit de la Mos Nicolae 3 dvd-uri cu desene animate. Atat i-am cumparat noi. De la o bunica a primit o cutiuta cu vreo 4 carticele,foarte frumos colorate si de la ceilalti bunici a primit un soricel care merge singur ....e tare haios si il iubeste foarte tare. Si eu sunt de parere ca oricum primeste tot timpul cate ceva as ca nu am exagerat cu cadourile. Dulciuri ea nu a primit pentru ca in afara de Kinder felie cu lapte si aia 2 gurite,nu mananca altceva.

MONA...mie imi pare rau atat pentru nepotel,pentru Cris sau pentru oricare copil care sufera. Dar acum stii cum e... sunt multi copii care nu mananca,printre care si a mea....ideea e ca uneori se pun diagnostice atat de dure fara sa se faca in prealabil controale amanuntite. De dam toti cu parerea....Nu stiu daca am povestit ,dar si mie pe la 20 de ani m-au suspectat de prostii pentru ca o minunata dr. mi-a spus ca "am o carne crescuta pe colecist"...exact cu aceste cuvinte.....
Eu zic Doamne Fereste,dar sper sa nu fie grav nici pentru Cris si nici pentru nepotel sau alt copil..

Eu legat de scaun de pedeapsa sau metoda recompenselor...sincer nu prea comentez pentru ca noi nu aplicam nici una nici cealalta. Irina este destul de intelegatoare. Mai are crize,probabil tipic varstei si atunci incerc sa o linistesc daca accepta. Daca nu accepta, trag aer in piept ,numar pana la 10 si ii spun sa se aseze undeva comod sa rasfoim o carticica sau ii distarg atentia cu altceva...fac eu ca si cand m-as impiedica sau scap ceva din mana astfel incat sa se amuze....
Nu condamn nici un fel de metoda,fiecare face cum considera,dar eu nu merg pe ideea "copiii trebuie dresati". Si eu am avut momente in care simteam ca ma lasa nervii,dar am reusit zic eu sa nu ne pedepsim reciproc.Atunci cand are momente crtice,in sensul ca nu merge cu nimic,n-o bag in seama...si am vazut ca tine...Vine ea la mine,ma mangaie pe picior si spune..."puiu meu"...atunci eu o iau in brate,o pup si ii spun "mami nu e suparata pe tine",dar daca ai o problema spune-i lu'mami si vedem cum facem...
Ii repet mereu mereu.."ai incredere in mami"....mami iti arata si tu faci apoi singura tot ce vrei. Acum e foarte suparacioasa ca nu reuseste sa se incalte singura. Ea vrea sa se incalte si sa se imbrace singura. Stie sa isi puna chiloteii si pantalonii de pijama. Dar normal ca nu stie sa se incalte. Si eu ii spun ca eu o ajut putin,apoi ea singura pune ariciul....si asa o imbunez...

Hai ca v-am facut capul calendar!!

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput