Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Deci, iese sin dintisorul 2, se simte un pic in afara- de asta a fost noaptea cum a fost... L-am dus la papa acum, ca am 2 sani tari, pt ca nu m-am muls.. a lins si el 140 ml, cu cantec... nu mai vrea... il las asa, sa vad cand urla de foame... daca nu urla, peste 4 ore ne vedem...

Poate maine ies si eu... cel mai cuminte e copilul dimineata, asa incat e momentul bun sa il las sotului... ei, dar tre sa ma spal pe cap si asta dureaza minim o ora, cu tot cu uscat... si tot dimineata tre sa ma spal, ca sa stea cuminte copilul... ori pana ma usc, ma aranjez, ma imbrac, vine iar ora de papa... vad io cum fac... Da, Racusor, asa e , sotul e cu biroul in curte, numai ca nu lucreaza numai la birou- face proiectare, si are de umblat, fie pe teren, fie la lucrarile care acum se executa, fie la cluj la verificator... Ca acum de lucru la calc nu prea are... Oricum, fac cumva si maine ies. si de tuna si fulgera... iau o prietena si ma duc sa imi spal ochii prin 2 magazine... La coafor sau cosmetica nu prea merg (ca nu sunt genul) si nu am rabdare, mi se pare ca pierd timpul acolo...

Iar legat de curatenie, nu vreau sa imi iau femeie din mandria (a se citi prostia) mea... ca ma gandesc ca nu e chiar rau copilul, sta si singur, manacare nu prea fac, asa ca ar trebui sa reusesc sa fac curat... si uite ca nu prea imi iese... Oricum, de Craciun imi iau o femeie la curatenie generala, sau o prietena mai harnicuta...

No bun, merg sa aspir ca urla mizeria...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_goga spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

Citat:
citat din mesajul lui crispro
Nu mai pot... si iar e dimineata, si iar o iau de la capat, si maine iar, si tot asa... Am zile atat de proaste, ca imi vine sa ma duc in lume...


cristina, . cred ca ne putem lua de mana... am tras si eu o tura de plans aseara, ca eu efectiv nu mai puteam s-o tin pe isa in brate, imi rupe mainile si spatele, si cum o lasam jos matzaia... iar sotul meu drag a venit de la serviciu, a papat frumos cu maria (eu nu, ca doar eram cu isa! si mie nu mi-e foame niciodata!!!), ne-a dragastit de cateva ori, apoi a plecat la sala! si nu stiu de ce m-a sacait pe mine chestia, ca doar merge in fiecare seara, si tot n-avea cu ce sa ma ajute, dar m-am simtit cumva asa, singura! si cand a revenit l-a strigat vecinul sa mearga sa vada de ce nu-i merge netul , in timp ce eu ma chinuiam cu maria sa pape... aveam langa mine 2 biberoane -unul cu lm si unul cu lp, plus titi din dotare, iar ea nu vroia si pace!! cu cat insistam mai mult, cu atat mai tare se ferea!! si am simtit iar ca sunt singura in lupta cu morile de vant... cu alaptat, cu masele, cu suplimente, stimulente si ceaiuri... cu rutina asta zilnica... si ptr moment am uitat si eu cat e de frumos sa fii MAMA... iar cand mi-am amintit cum e, am inceput iar sa plang, tocmai cand se intorcea sotul, si n-am stiut sa-i spun de ce plang iar , ca nu mai stiu cand sunt obosita si cand sunt fericita, poate ca sunt amandoua deodata si mi-e greu cateodata sa le separ... ooof, unde e mama sa ma ajute macar cu prezenta!! drept ptr care am sunat acasa in Ro si am vb 2 ore, cu isa aproape adormita la mine in brate... ca eu speram ca daca ii fac baita si papa, ne jucam o juma de ora si adoarme bustean, dar daca ei nu-i era foame, se pare ca nici somn nu-i era... si asa ne-a prins ora 11.30 prin casa! dar a dormit apoi ca de obicei, pana la 7, cand a papat frumos un san mare si tare in 10 min, iar inca 20 a tot molfait pe-acolo... la final i-am dat si celalalt, crezand ca inca ii e foame, dar ea de fapt vroia sa adoarma cu titi pe post de suzeta, asa ca m-am conformat: ne-am pus amandoua in patul mare si acolo a adormit de-a binelea. eu n-avea rost sa ma mai amagesc, i-am pregatit mariei lucrurile ptr scoala, ceaiul de dimineata, pachetelul, si acum e pe punctul de a pleca, singurica, ptr ca i-am explicat ca e mai bine sa nu o bagam oe isa intre copii in perioada asta cand sunt multi raciti si a acceptat din prima...

merg s-o mai dadacesc putin inainte de a iesi din casa. revin...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)
Sierra Nevada

sa mai treaca supararea si oboseala!


mami fericita de mamutzica Bogdan-Andrei
13 iulie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

Buna dimineata!
La multi ani sarbatoritilor de azi Nectarie si Luana! Sa cresteti mari, sanatosi si voiosi!
crispo, or sa treaca zilele astea, ai sa vezi, or sa vina zilele bune (sau din ce in ce mai grele), nu dispera, ridica-te si mergi mai departe! Cand iti este atat de greu incearca sa te gandesti la Aelita, de ex, si la mamicile cu 2-3 copii, eu asa fac si ma rusinez apoi, ma intaresc si ma ridic!!!
Asa mi-a facut mie Matei 2 luni de zile cu titi, am incercat 3 saptamani sa-i dau doar san, fara biberon, urland copilul incontinuu de foame cu titi in gura, nu a vrut si cu asta basta! Dupa saptamanile alea de calvar mi-am dat seama ca nu-l mai pot face nici in ruptul capului sa manance exclusiv la piept asa ca l-am dat pe biberon si la inceputul fiecarei mese chinuiala si urlete la san, pt a-mi stimula totusi si el lactatia. Asta pana sap trecuta cand l-am trecut exclusiv pe biberon. La mine asa a fost el de la inceput, insa lui Vladut i-a placut la san, o sa-si revina! Multi pt amandoi!
bubster, referitor la aspirat bebe in nasuc, am intrebat mai multi pediatrii: unii spun ca trebuie aspirat bebe de cate ori are muculeti, si de 3 ori pe zi, altii spun sa fie aspirat cat mai rar, cu cat il aspiram mai des cu atat stimulam glandele sa prodca mai multi mucisori! Acum, eu ti-am raspuns la intrebarea ta cu ce am aflat, insa nici eu nu stiu cum e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Intrerup aspiratul sa va rog ceva: cand ma tot plang io pe aici, dati ignore... nu ma bagati in seama... ca is io dusa cu capul... ma tot vait si ma tot plang, dar vina e numai a mea... ca nu stiu sa comunic cu cei din jurul meu, care m-ar ajuta, dar nu indraznesc sa zica nimic, ca ma stiu sucita... Asa ca, ciocu mic la mine, ca nu am dreptul sa ma plang... Sotul e foarte ok, isi ofera serviciile, dar io nu si nu... ca is grozava.... soacra abia asteapta sa o chem , dar io nu, ca eu stiu cel mai bine... Asa imi trebuie... Prietenii vin la mine in 5 minute daca ii sun, dar asteapta sa ii sun, ca sa nu deranjeze... asa ca ia nu ma bagati in seama, sa imi revin si io putin... Atata ma plang de zici ca e capat de lume... mare branza ca nu am dormit cat as fi vrut azi noapte... bine ca acum cativa ani chefuiam pana la 5 dimi, nu dormeam cat vroiam, dar atunci nu era problema... Ei, ceapa mea de isteata! Hai, inapoi la curatenie!

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Intrerup aspiratul sa va rog ceva: cand ma tot plang io pe aici, dati ignore... nu ma bagati in seama... ca is io dusa cu capul... ma tot vait si ma tot plang, dar vina e numai a mea... ca nu stiu sa comunic cu cei din jurul meu, care m-ar ajuta, dar nu indraznesc sa zica nimic, ca ma stiu sucita... Asa ca, ciocu mic la mine, ca nu am dreptul sa ma plang... Sotul e foarte ok, isi ofera serviciile, dar io nu si nu... ca is grozava.... soacra abia asteapta sa o chem , dar io nu, ca eu stiu cel mai bine... Asa imi trebuie... Prietenii vin la mine in 5 minute daca ii sun, dar asteapta sa ii sun, ca sa nu deranjeze... asa ca ia nu ma bagati in seama, sa imi revin si io putin... Atata ma plang de zici ca e capat de lume... mare branza ca nu am dormit cat as fi vrut azi noapte... bine ca acum cativa ani chefuiam pana la 5 dimi, nu dormeam cat vroiam, dar atunci nu era problema... Ei, ceapa mea de isteata! Hai, inapoi la curatenie!


cristina, . noi suntem aici sa te ascultam, sa ne dam cu parerea, sa te mai animam... cu noi comunici foarte bine, dar noi suntem asa departeeee, si te putem ajuta doar virtual...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)
Sierra Nevada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Cristina, daca nu te-ai descarca macar un pic aici, cred ca ar fi si mai rau...asa macar mai dai un pic afara din frustrari. Si mai lasa si pe altcineva cu Vladut, sa se obisnuiasca copilul si cu alte persoane, si mai ales pt tine. Conteaza f mult si o ora daca reusesti sa te deconectezi.
Si mai e o parte buna...asa realizez eu ce cuminte e Raul, si nu mai indraznesc sa ma plang ca e rau!!! (glumesc, bineinteles)

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Intrerup aspiratul sa va rog ceva: cand ma tot plang io pe aici, dati ignore... nu ma bagati in seama... ca is io dusa cu capul... ma tot vait si ma tot plang, dar vina e numai a mea... ca nu stiu sa comunic cu cei din jurul meu, care m-ar ajuta, dar nu indraznesc sa zica nimic, ca ma stiu sucita... Asa ca, ciocu mic la mine, ca nu am dreptul sa ma plang... Sotul e foarte ok, isi ofera serviciile, dar io nu si nu... ca is grozava.... soacra abia asteapta sa o chem , dar io nu, ca eu stiu cel mai bine... Asa imi trebuie... Prietenii vin la mine in 5 minute daca ii sun, dar asteapta sa ii sun, ca sa nu deranjeze... asa ca ia nu ma bagati in seama, sa imi revin si io putin... Atata ma plang de zici ca e capat de lume... mare branza ca nu am dormit cat as fi vrut azi noapte... bine ca acum cativa ani chefuiam pana la 5 dimi, nu dormeam cat vroiam, dar atunci nu era problema... Ei, ceapa mea de isteata! Hai, inapoi la curatenie!

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze


bey..deci asa te vreau draguta mea!
si draguta mea fa-ti timp si de "activitati" cu sotul...astea o sa te faca sa vezi viata mai roz dupa...chiar daca e greu uneori sa treci la treaba!

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/NectarieLuna3#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

btz, eu sunt arhitect,asta cu facut tzoale/genti e un hobby(am invatat singura dupa tiparele din Burda)pe care l-am avut de mica si l-am perfectionat in facultate can mi-am luat si masina de cusut...faceam un ban cinstit facand dupa cursuri diverse chestii pe care le vindeam prin cateva magazine din Bucuresti(imi convenea ca lucram la ce ora vroiam...colegele de camera sa obisnuisera cu masina de cusut care tzacaia noaptea).Si ironia e ca nu imi permiteam sa imi port creatiile...alea le vindeam si eu imi luam haine de la second :)).Mama ce vremuri.Si de vreo 5 ani scot masina de cusut sa o mai curat de praf si sa ii pun ulei...am folosit-o sa fac perdele cand ne-am mutat si scutece de finet pt bubu :).Dar pe masura ce intram intr-un program mai fix vreau sa ma apuc sa mai fac cate ceva...terminat perdele in living(am facut un sistem de paravane,arata bine dar e o gramada de munca si mai am cam o treime...pana la Craciun sper sa le fac,dar nu stiu daca Craciunul asta :)) ),poate o husa misto la canapea ca cu regurgitatul lu' bubu si in curand manute murdare lipite peste tot nu o vad bine,chestii in camera la bubu,jucarii(am o gramada de schite pt jucarii textile pt bubinel)si lista poate continua.Deocamdata am multe schite,sotul agatase in gluma la un moment dat niste schite cu scotch pe geam si zicea ca alea sunt perdelele(in dormitor am stat un an si ceva de cand ne-am mutat fara perdele...le-am facut cand am ramas acasa in prenatal).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Multumesc pentru primirea facuta.
Vad ca vorbiti de nopti nedormite. Si noi avem, dar mai putine in ultima vreme. Insa oboseala si stres tot se acumuleaza. Si eu mai plang din cand in cand, mai ales atunci cand Theo refuza sa manance timp de cateva ore sau mananca foarte putin. Imi pierd rabdarea dar apoi ma calmez gandindu-ma ca ne-am dorit acest copil extraordinar de mult;a fost o sarcina obtinuta prin FIV iar el este cea mai mare realizare a noastra. Asa ca ma imbarbatez, o iau de la capat, cu alt biberon si uite asa mai trec niste zile, saptamani, iar bebe creste.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

pozici cu noi puteti vedea la adresa de mai jos. Deocamdata nu pot incarca nimic in album. Mi se spune ca sunt in perioada de proba.Cum pot face pentru ca in dreptul mesajelor mele sa nu mai apare 'nemoderate'; pot face eu ceva sau depinde de administrator?

http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010

Mergi la inceput