Pufi draguti de ian-feb 2010 (146)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia1980 spune:

neata!

Mai beti o cafea si la ora 12???

Ca acum l-m culcat i-am pus la facut supica...plus spalat vasele!
Lorex=spuneai de steamer-ul de la Avent...vezi ca este de la Phillips...160lei in Metrol-am gasit...super fain...p langa ca ai trei vase pt gatit la abur..(unde ii fac carnea).mai ai si o "oala sa faci direct supa..pui apa cu legumele si gata supa.."in jum de ora."Am vazut ca majoritatea steamer-elor nu au oala pt supa.Ii poti face si orezul acolo sau tot felul de nebuii fierte.

Eu mi-am luat stemer-ul dupa ce i-am ars supa de trei ori...asa ca am zis ca gata ...vreau aparat cu ceas si rogramare



Mami fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:



LML

Arthur
Cristinica
Mara
Darius




Mihaela, mami de Florin Cristian (sagetator din 2009) (povestea nasterii)


... cea mai fericita mamica si sotie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

LML arthur
LMLcristinica
LMLmara
LMLdarius

mami de Radu si Alex



asa creste Alex


Neata!(acum am servit micul dejun, deci mai zic neata!)
Multam de cafea

LML si de la noi puilor de azi

Lorex

mami de fetita mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Neata la fete. Mi-am luat azi cafea fara cofeina, cu lapte si ciocolata elvetiana si scortisoara, mochacino parca ii zice....o bunatate.
Lucia - ref la decalotat, am auzit ce a zis dna doc, eu ma gandeam la faptul ca unii doctori nu recomanda decalotatul, ci sa lasi neatins. La asta m-am referit, doar ca am fost mai succinta in exprimare. Noi l-am decalotat pe Dani de la 2 saptamani, cate 1mm la baie. Si acum sunt happy ca am optat sa facem asta, ca am ascultat de doctorita pediatra.

Eu nu i-am dat inca ficat lui Dani pe motiv ca nu am de tara, iar din comert ....nu prea imi convine, mi se pare ca este organul cel mai infestat, el prelucreaza toate chimicalele din organismul gainii....nu stiu ce sa zic. I-as da, dar mi-e cam teama.
Meniul de azi e spanac cu galbenus de ou. Si ce i-o mai pune mama acolo. Pt ca da, a plecat soacra si a venit mama. Sper sa nu plece pana de Craciun. Apoi o sa imi iau eu concediu....mai vedem.

tomaca ai mentionat la un moment dat ca bona ta a plecat. Ai gasit alta? Cum e? Tot de la tara?

Ma apuc de munca. O zi usoara va doresc.


de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


cum suna cfeaua aia si eu nu prea-s bautoare, dar cu asta mi-ai facut pofta

Dr stanciu mi-a zis sa nu-i dau ficat daca nu am de la tara, e tare nasol asta din comert( din motivul zis si de voi, metabolizeaza toate toxinele), pe acelasi principui m-am reorientat cand am vrut sa cumpar pentru noi astia mari, mi s-a facut greata langa caserola de ficatei....astept sa treaca impactul



mami de fetita mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia1980 spune:

SI ce fac eu daca n-am ficat de la tara
Desi eu stau la casa....si nu m-am gandit sa iau pui asta vara..ca sa am pt .dar numai asta imi lipsea


Are soacra-mea 7 gaini..sa-i spun sa le taiesi dupa doua saptamani ce fac?

De cate ori pe saptamana le dati la ufi ficat?si care ar fi solutia...ca din comert nu-i dau ca are gust de antibiotic..cah

Mami fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

A, da! Am vazut si eu poze faine cu Buturel care nu incapea pe olitza .Papaciosu' lu' mama!
Si alexandra ce ochioasa!
Frumosi pufuletii astia de-ti vine sa-i mananci!


Fierb puiutul de curca...oare pot sa-i pun piept fiert la congelator daca in prealabil mama l-a inghetat in congelator o zi inainte sa mi-l trimita?

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

www.arboreleanului.ro/voteaza.php" target="_blank">VOTATI TEIUL LUI EMINESCU (a doua poza din concurs)


eu ii congelez mereu pieptul portionat pentru o data, fiert, piept pe care l-am primit de la tara congelat crud, deci da, poti

mami de fetita mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

neata!

Mai beti o cafea si la ora 12???

Ca acum l-m culcat i-am pus la facut supica...plus spalat vasele!
Lorex=spuneai de steamer-ul de la Avent...vezi ca este de la Phillips...160lei in Metrol-am gasit...super fain...p langa ca ai trei vase pt gatit la abur..(unde ii fac carnea).mai ai si o "oala sa faci direct supa..pui apa cu legumele si gata supa.."in jum de ora."Am vazut ca majoritatea steamer-elor nu au oala pt supa.Ii poti face si orezul acolo sau tot felul de nebuii fierte.

Eu mi-am luat stemer-ul dupa ce i-am ars supa de trei ori...asa ca am zis ca gata ...vreau aparat cu ceas si rogramare



Mami fericita!



Merci de info dar am deja un steamer de la...am uitat ce firma e...kenwood parca..dar e mare si nu-mi mai incap in bucatarie toate, am bucataria f mica si deja sterilizatorul plus toate alea ale bobitzai ocupa jumate!


www.arboreleanului.ro/voteaza.php" target="_blank">VOTATI TEIUL LUI EMINESCU (a doua poza din concurs)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

SI ce fac eu daca n-am ficat de la tara
Desi eu stau la casa....si nu m-am gandit sa iau pui asta vara..ca sa am pt .dar numai asta imi lipsea


Are soacra-mea 7 gaini..sa-i spun sa le taiesi dupa doua saptamani ce fac?

De cate ori pe saptamana le dati la ufi ficat?si care ar fi solutia...ca din comert nu-i dau ca are gust de antibiotic..cah

Mami fericita!


Parerea mea este ca mai bine nu-i dai daca n-ai de la tara.
Intreb si eu nu dati cu oo: de ce nu mergeti la un taran la poarta sa-i propuneti sa va vanda niste pui? Sigur v-ar lua mai putin pe kg decat un magazin bio.
Din fericire parintii lui tati de Mara s-au mutat la tara de vreo 2 ani si ne cresc pui, dar daca nu erau ei mergeam la rude mai indepartate care traiesc la tara si luam.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica



LML

Arthur
Cristinica
Mara
Darius




Mihaela, mami de Florin Cristian (sagetator din 2009) (povestea nasterii)


... cea mai fericita mamica si sotie ...


Ii felicit si eu pe micutii sarbatoriti!

Miki ma bucur ca micutul Andrei papa laptic.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

tomaca ms

Mergi la inceput