Nasterea la Medlife (20)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patriciadic spune:

Buna fetelor!

Imi cer scuze ca n-am mai apucat sa intru deloc,dar am avut niste zile f grele. Sper din suflet sa-mi fac timp si sa povestesc si eu in amanunt nasterea.
Cat despre zilele grele pot sa va spun ca a fost ingrozitor. Am avut probleme cu bebe pt ca mi-a vomitat f mult, s-a inecat si am chemat salvarea. Am ajuns apoi la urgente la Medlife. Ar fi trebuit sa ne interneze dar nu au avut locuri. Asa ca am mers acasa si ne-am rugat la Dumnezeu sa nu se mai intample sa verse. Toate astea au fost din cauza suplimentului de lapte praf, practic a fost vorba de supraalimentatie.
Asta s-a intamplat cand bebe avea 10 zile, iar mie mi-a venit laptele si asa cum mi s-a tot spus in maternitate ma asteptam ca in acel moment el sa isi dimineze treptat portia de lapte praf si cu timpul sa renuntam la complentare. Doar ca nu s-a intamplat asa, iar bebele meu, mai mancacios din fire, si-a luat si de la mine si a luat si completare f mare. Din acest motiv mi-a vomitat de trei ori (voma - adica cu jet, nu o regurgitare normala), iar dupa ce am fost la medlife si mi-au zis ca e ok si ca trebuie sa il pun sa ragaie mai mult si daca tot se mai repeta, atunci sa vin de urgenta sa il internez. Din pacate s-a mai intamplat si de data asta foarte urat. M-a vomitat din cap pana in picioare, s-a inecat ingrozitor incat abia am putut sa il facem sa-si mai revina si atunci am chemat salvarea, asa cum va spuneam mai sus. Ca la noi in tara, mai intai tipa care a venit a stat sa noteze cnp=ul copilului, nu-i scria pixul, chestii de genul asta. Iar eu, cu ochii in lacrimi, ma uitam la bebele care abia mai sufla. Ingrozitor. Nu doresc nimanui sa treaca prin asemenea experienta. Mi-au spus ca e stabil, ca nu au ce sa-i faca si ca nu are rost sa ma trimita la spital. Eventual sa ma duc eu la Medlife pt linistea mea. Evident ca asa am facut, iar acolo, asa cum v-am mai spus, nu aveau locuri. Insa doctorita a fost super ok, Dna Oproiu, de nota 10, care m-a linistit spunandu-mi ca bebe chiar nu e deshidratat si ca daca ar fi fost o problema nu m-ar mai fi trimis acasa ci la cel mai apropiat spital. Dar a insistat si ea sa-mi spuna ca daca se mai intampla, atunci sa mergem de urgenta la Budimex, care este cel mai aproape de noi. In noaptea aceea nu am inchis nici un ochi, l-am pazit secunda cu secunda, pe rand, cand eu , cand sotul meu. Si din acea clipa i-am scos suplimentul de lapte praf. De atunci am reusit sa-i dau numai san.
Din pacate acum 2 seri, am patit-o din nou. De data asta nu a mai vomitat, dar a regurgitat f f mult. S-a inecat iar si am trecut din nou prin clipe de cosmar. Avea manuntele vinete, am crezut ca o iau razna. Am ajuns la urgente, la Budimex, unde l-au desfundat pe nasuc, in gura, l-au monotorizat si acum totul e ok. Mi=au spus cam acelasi lucru: bebele e ok, doar ca mananca f f lacom, este vomitacios si se mai si ineaca.
Iar pana acum 5 zile, timp de aproape o sapt am avut eu probleme mari, era sa fac mastita. Am facut febra 40, frisoane, dureri insuportabile in unul din sani. Slava Domnului, acum am scapat si de asta.
Mai avem si colicii care ne supara rau de tot, dar speram sa treaca cu toate si sa crestem mari si sanatosi.
Cami, eu l-am scos si astazi afara pe bebe. Ieri si astazi, de expl doar cate 15 min. Asa cum era in casa(body si pantalonasi cu talpa) l-am bagat intr-o salopeta pufoasa si apoi cu totul intr-un fas din acela pufos de iarna. Apoi in carucior, unde am si un sac izotermic. Iar deasupra o paturica ca sa nu intre vantul. Si l-am scos la ora 13 fara 5, m-am intors cu el la si 10 si inca doarme(deci doarme de o ora si si jumatate).
Va pup si sper ca astazi sa reusesc sa pun pe adresa comuna poze cu Tudor al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciadic spune:

Am reusit sa trimit cateva poze cu Tudor pe adresa comuna de mail.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Doamne, Patricia, groaznice clipele prin care ai trecut. Imi pare tare rau ca s-a intamplat asta, bine ca a trecut! Oricum, ce e important: bebe nu are nimic si totul s-a intamplat din cauza faptului ca mamanca mult si repede.
Am avut si eu aceeasi probleme, dar la scara mult mai mica. Si mie mi-a vomitat (pe la coltul gurii) nu cu jet, se inneca f des la inceput (o mai face si acum, dar mai rar). Si eu am chemat doctorul care mi-a spus ca "e fometos, vomitos si colicios".

Ma bucur ca a trecut totul, ca sunteti bine amandoi. Ma duc sa vad pozele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

vai ptricia, horror. adica sa noteze mai intai cnp-ul?
bine ca a trecut si sunteti bine!

----------------------------------------
Marina6+ & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristela spune:

Citat:
citat din mesajul lui E_Alexa

Aa si mai am o intrebare. Voi ce stiti,cate Nospa putem lua pe zi?

-----------------------------------------
Alexandra 35+ cu bebe Sasha

E_Alexa, eu sunt programata la cezariana saptamana viitoare, pe 19 octombrie, la fix 39 de saptamani si mi-a zis doctorul sa iau preventiv pana atunci 3 pastile de no-spa pe zi, sa fim siguri ca sta bebele cuminte in burtica pana atunci, desi eu am deja 37 saptamani si 6 zile azi si doctorul imi spusese ca pot sa nasc la Medlife de la 35 de saptamani, deci la mine oricum nu mai sunt probleme; a zis ca pot sa iau maxim 4 no-spa pe zi, daca e cazul.

http://lbdf.lilypie.com/ks7bp2.png
Cristina, 37+ cu Costin Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

No spa imi aduc aminte ca eu luam 3/zi...doar daca ma durea burta si suspectam contractii...
Dar cel mai bine intreaba doctorul..
patricia multa sanatate la bebe...da asa de aglomerat este spitalul medlife ca nu aveau locuri la pediatrie si nici pe alta sectie?
eu am fost cu al meu mai demult la ei si nu aveau locuri la pediatrie insa m-au pus intr-o rezerva de la alta sectie si nu a fost nici o diferenta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Buna tuturor. Am intrat si noi cu vesti. Scuze de disparitie dar am trecut printr-o perioada foarte grea ( presarate cu niste clipe atat de frumoase ca nu le-as da pe jumatate de viata ). Avem 3 saptamani si in aceste saptamani cel mai mare chin al meu a fost cu alaptatul, in prezent ce sa spun, avem zile si zile: uneori nu bem deloc formula, in alte zile max 90-100 ml. Nu stiu de ce difera: poate de la oboseala (nu ma ajuta nimeni), poate nu ma hranesc cum trebuie desi nu am observat diferente in acest sens sau poate e hormonal (am PCOS deci sunt data peste cap la acest captol), sau o fi psihologic. Nu stiu.

Oricum iau cam tot ce e pentru lactatie : Galactogil, Galafor, More milk plus fara cine stie ce rezultat. Dar tot nu ma las. Sta la san si o ora doua saracuta dar macar saptamana asta a luat bine in greutate. Noaptea de la 2 la 3.30 sta la san. Ea trage dar nu stiu ce curge, dupa ii mai dau ce reusesc eu sa mulg seara, daca mai vrea ii dau formula. Imi e tare greu. Nu stiu ce sa mai fac altceva.

In rest ea este un copil minunat, exact cum mi-am dorit-o. Nu prea doarme ziua, dar daca stau pe langa ea sau o tin in brate sta foarte cuminte si se uita lung. Se uita deja la jucarii si noaptea adoarme doar cu muzica de la carusel.

Am trimis si eu cateva poze. Voi mai trimite si mai recente.
In rest eu va citesc cu drag si ma bucur la fiecare veste de la voi. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

Buna seara,

Reusesc si eu in final sa intru cateva minute cu ultimile noutati.
Am nascut in final tot cu cezariana, pe 01.10, doctorul a zis ca a fost mai bine asa, ca daca mai statea putin,intra in suferinta fetala, am luat nota 10 la nastere. In sfarsit asta e , nu a iesit cum vroiam eu cu nastere normala, important este ca este sanatoasa.
Recuperarea mi s-a parut groaznica, acum cand ma gandesc, a trecut, insa in zilele alea eram cu nervii la pamant. La spital a fost totul OK, insa mi se pare ca nu insista deloc pe alaptarea la san. Pana te trezesti tu din buimaceala nasterii, iti dai seama ce se intampla cu tine,deja trebuie sa pleci acasa.
Maria e o fetita scumpa foc si cuminte. Din pacate acceasi problema o am si eu cu suptul, nu reusesc deloc sa ii dau de la san deja s-a obisnuit cu biberonul. Cand o pun ne enervam ingrozitor amandoua. Asa ca incerc sa ma mulg cat pot de mult, ce e drept parca nici lapte nu prea am si sfarcurile nu sunt formate, cu toate ca iau tot felul de chestii pentru stimularea lactatiei, dar incerc sa ma consolez cu gandul ca au crescut copii mari si cu laptele praf.
Cori, si eu, ca si tine nu imi dau seama, poate e alimentatia de vina,poate ca nu sunt odihnita indeajuns sau stresul ca nu reusesc sa o alaptez. Incerc insa, sa ii asigur cat pot de mult lapte de la mine, muls (oricum productia e mica ).
Mama a stat o saptamana cu noi sa ne ajute - a fost grozav, de abia acum imi dau seama cand am ramas singuri.Sper insa ca in decurs de o saptamana sa ne dam pe brazda (am noroc ca mai sta sotul cu mine saptamana asta si cea viitoare).
O sa trimit si eu niste poze.

Voi chiar toate alaptati de la nastere?

Va pup,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Cristina, (maimu), sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa!

Cori, am vazut pozele, e haioasa tare Maya si are asa de mult par! Lui Octavian a inceput sa-i mai cada.

Poate reusesc sa pun si eu maine cateva poze. Astazi am implinit doua luni!

Melania, ce face Stefanut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Fetele, cand va citesc ce probleme aveti cu alaptarea, parca retraiesc clipele de la inceput....Aceeasi problema am avut si am si eu, asta a fost si cea mai mare dezamagire a mea vis-a-vis de maternitate: nu m-au invatat cum sa fac, nu mi l-au adus mereu sa alaptez cand era ora de masa etc.
M-am chinuit mult la inceput,si eu si el, stateam ore in sir, cu niste rani sangerand, doar-doar ne invatam. Dar nu am reusit, asa ca am renuntat.
Eu am lapte si acum, dar il mulg si il bea din biberon. Bea si completare, pentru ca nu imi ajunge chiar pentru fiecare masa, plus ca nu reusesc intotdeauna sa ma mulg in timp util.

Va pup si va doresc succes!

Mergi la inceput