Nasterea la Medlife (20)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

care e adresa de email comuna?
am uitat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

aceeasi problema cu alaptarea am avut-o si eu. asta a fost singura chestie care m-a deranjat in maternitate..... m-am chinuit o gramada dar copilul meu a avut mare tarie de caracter si nu am reusit! Aproape 2 luni m-am stors dar incet a disparut....

----------------------------------------
Marina7+ & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Fetelor,
Am pus cateva poze de la 2 luni.

Eu inca alaptez, dar ii dau si completare. Mananca de la mine intre 50 si 100 ml. Sper sa reusesc s-o duc asa cat mai mult.

Bafta si multa rabdare tuturor mamicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciadic spune:

Buna fetelor!

Referitor la alaptat, aceeasi problema am avut-o si eu cand am ajuns acasa cu bebele. Dar pt ca am trait experienta neplacuta cu vomitatul, care a fost de la supraalimentare - pt ca el nu refuza niciodata completarea de lapte praf, am trecut doar pe san.
Mi se spusese si mie, de catre o doamna pediatru f buna, sa scot laptele praf pt ca este imposibil sa nu am suficient san pt el si pt ca laptele praf la cat sunt ei de mici este o adevarata bomba pt stomac. Mi s-a parut imposibil de realizat, dar cand am avut atatea probleme cu vomitatul, am renuntat dintr-o data si va spun sincer ca nu a fost greu. Parca sugea doar la san de o vesnicie. Trebuie trecut doar de bariera psihologica referitoare la faptul ca nu avem lapte suficient, ca bebele nu se satura, ca poate asta este motivul pt care plange.
E drept ca nu a luat in greutate fix cat se spune ca trebuie sa ia, dar deja sapt asta (a patra) a luat f bine.
Eu va doresc din suflet sa reusiti sa renuntati la laptele praf, la biberoane si la tot ce tine de alimentarea artificiala. E dreptul lor sa suga doar san, plus ca in laptele de mama gasesc tot ce le treabuie. Iar consistenta, vitaminele din el, anticorpii difera in functie de perioada, de momentul alaptarii, deci totul este f bine stabilit in alaptarea naturala.
Stiu ca pare imposibil de realizat, dar credeti-ma ca se poate. Si al meu are momente cand vrea sa stea la san f mult timp, dar m-am obisnuit si ii dau pana se satura. Important este ca mananca doar san.
Si cel mai mult mi-a dormit 5 ore si jumatate, noaptea. Deci e clar ca se satura, doar ca are momente in care mananca jum de ora si mom cand mananca 2 ore sau chiar mai mult.
Va tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna seara,
Am fost si noi azi la ecografia de sold, e totul ok si i-am cerut medicului sa-i faca si o eco abdominala. E bine, numai ca avea stomacelul plin si la 2 ore de cand mancase, asa ca mi-a sugerat sa-i dau mai putin sa manance. El mananca acum cam 180 ml la o masa. Asa ca am venit acasa, i-am dat 150 ml, a rezistat vreo juma de ora si de atunci (de la 7) urla intr-una. Oare cum o fi bine sa procedez? Bebeii vostri cat mananca la o masa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Cami, asa mult mananca? Tu parca ziceai ca ii dai san...cum iti dai seama cat mananca?
Eric mananca 100 ml la o masa, maxim 120. Din 3 in 3 ore, si ziua si noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Alina,
Da, ii dau si san si completare. De la inceput, din maternitate, asa a mancat. Mi-l aduceau asistentele la alaptat, manca si apoi il luau si ii dadeau completare.

Acum, il cantaresc inainte si dupa ce-i dau san si in functie de asta ii dau si completare. El mananca, de ex, 80 ml de la san si-i mai fac completare 60-90 ml. Problema e ca daca nu-i dau cat vrea, urla ca-n gura de sarpe. Aseara, asa cum am scris mai sus, a mancat 150 ml, a tot urlat, l-am mai amagit cu ceai, a reusit sa adoarma si la ora 22 a trebuit sa-i dau iar sa manace ca se trezise si nu se potolea din plans.

Fetelor, ati dat ceva bebeilor dupa ce le-a fact vaccinul de doua luni? Maine sau luni vine sa ni-l faca si noua si nu stiu daca trebuie date antitermice, daca se pune vreo compresa, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

A, Octavian mananca cam la 4;5 ore. Se scoala si noaptea o data sa manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Am inteles, Cami. Al meu mananca mai des si mai putin.

Marti am facut si noi vaccinul. Eu i-am pus seara o jumatate de supozitor cu paracetamol, preventiv, sa nu faca febra. Nu a facut. Si toata ziua respectiva+noaptea i-am pus compresa cu apa rece pe piciorus, pe care o schimbam mereu. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

Hello,

Azi am facut 2 saptamani
Fomista este si Maria, o apuca uneori niste crize..plange si da din picioruse, zici ca e nemancata de o saptamana....
Aseara era foarte agitata dupa baita, i-am dat sa manance, am insistat sa o pun si la san cu toate ca se cam zbatea- evident nu am reusit, insa cred ca o enervasem bine, si a vomat cu jet saracuta - imi era o mila de ea, nici nu ragaise foarte bine, oricum m-am cam speriat...s-a mai linistit putin se pe urma iar a inceput cu plansul..ii era foame, am tot amagit-o cu o suzeta, si am mai tinut-o vreo ora si i-am dat pe rand 30 ml la interval de o ora si in final a adormit. Oricum am tras o spaima..si am urmarit-o toata noaptea..
Ea se trezeste la 4 chiar 5 ore uneori si mananca in jur de 80-90 ml.
Cu alaptatul nu cred ca mai am nici o sansa oricat as pune-o la san se zbate si nu sta deloc, si nici nu stie sa apuce sfarcul, asa ca ne luptam cu mulsul (nu sunt o vacuta prea productiva - 80-100 ml/zi am productie )si ii dau la biberon, oricum incerc sa nu mai ma amarasc asa tare ca nu pot sa o alaptez...
Voi la ce varsta ati inceput sa le dati apa/ceai? Si de care ceai?
Aveti idee in ce proportie se pun la ceai chimon, anason , fenicul? (am luat varsat, nu e la pliculete cum mai avusesem).Oricum am baut ieri ceai de fenicul si astazi parca a mers mai repede cu mulsul (sau poate mi se pare mie???)
Care e adrsa de mail ssa pun si eu niste poze?
Voi cum va mai descurcati cu alaptatul?

Mergi la inceput