Nasterea la Medlife (20)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui patriciadic

Buna fetelor!

Referitor la alaptat, aceeasi problema am avut-o si eu cand am ajuns acasa cu bebele. Dar pt ca am trait experienta neplacuta cu vomitatul, care a fost de la supraalimentare - pt ca el nu refuza niciodata completarea de lapte praf, am trecut doar pe san.
Mi se spusese si mie, de catre o doamna pediatru f buna, sa scot laptele praf pt ca este imposibil sa nu am suficient san pt el si pt ca laptele praf la cat sunt ei de mici este o adevarata bomba pt stomac. Mi s-a parut imposibil de realizat, dar cand am avut atatea probleme cu vomitatul, am renuntat dintr-o data si va spun sincer ca nu a fost greu. Parca sugea doar la san de o vesnicie. Trebuie trecut doar de bariera psihologica referitoare la faptul ca nu avem lapte suficient, ca bebele nu se satura, ca poate asta este motivul pt care plange.
E drept ca nu a luat in greutate fix cat se spune ca trebuie sa ia, dar deja sapt asta (a patra) a luat f bine.
Eu va doresc din suflet sa reusiti sa renuntati la laptele praf, la biberoane si la tot ce tine de alimentarea artificiala. E dreptul lor sa suga doar san, plus ca in laptele de mama gasesc tot ce le treabuie. Iar consistenta, vitaminele din el, anticorpii difera in functie de perioada, de momentul alaptarii, deci totul este f bine stabilit in alaptarea naturala.
Stiu ca pare imposibil de realizat, dar credeti-ma ca se poate. Si al meu are momente cand vrea sa stea la san f mult timp, dar m-am obisnuit si ii dau pana se satura. Important este ca mananca doar san.
Si cel mai mult mi-a dormit 5 ore si jumatate, noaptea. Deci e clar ca se satura, doar ca are momente in care mananca jum de ora si mom cand mananca 2 ore sau chiar mai mult.
Va tin pumnii!


Patricia, cu siguranta ai dreptate, dar sunt cazuri si cazuri. Eu ii dau o singura data pe zi completare pe la 13.00 si motivul e urmatorul: ea de dimineata de la 08.00 cand se trezeste sta incontinuu aproape la san pana la 13.00 (pauze de 10-20 min). Trage dar clar dupa o perioada nu mai inghite, daca o iau de la san plange si la san se infige si da din cap si loveste cu pumnii... Ce sa inteleg decat ca nu curge nimic? Si eu ii simt moi, moi dupa atata munca. Dupa ce ii dau bibe se calmeaza sau adoarme. Incerc sa o tin fara sa ii dau acel biberon dar dupa ore de pus la san, de amagit cu suzeta, de plans ... renunt. Si atunci bea cam 50ml.. uneori 80...


Maimu..dupa ce am incercat cam tot de pe piata pot sa imi dau cu parerea: ca ceai cel mai bun e cel de la Fares pt stimularea lactatiei: are anason, chimen si inca multe alte plante. e 3.9 ron cutia. Galactogilul mie nu prea mai imi face nimic..in primele zile a functionat apoi gata. Galaforul mie imi pare mai util si mult mai convenabil ca pret. Pastilele de la More milk plus cred ca au fost cele mai utile dar nu uimitoare... Asta daca vrei sa cresti productia artificial

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

Am pus si eu niste poze, in final
Cori, nici mie nu mi s-a parut mare branza Galactogil-ul poate la inceput, o sa incerc galafor si eu si am mai citit de nutinatal-de la plafar- o sa le incerc si pe astea daca tot sunt la capitolul "marire productie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Buna fetelor,

N-am mai intrat demult, dar am fost ocupati cu botezul care a fost saptamana trecuta. Noi suntem bine, colicii au trecut de tot, nu-i mai dau nimic de o saptamana, iar cam de aproape 2 sapt nu mai are deloc crize. Nici la botez nu a scos absolut nici un sunet, a fost foarte cuminte.
Voi cum mai stati cu colicii? Mai aveti si voi putin si scapati. La noi dupa doua luni jumate au inceput sa scada in intensitate, la trei luni alternau zile cu colici si fara, iar la trei luni jumate n-a mai avut deloc.

Stefanut suge numai san din ziua externarii. La mine a avut succes alimentatia. Daca am mancat bine si putin mai grasut aveam lapte, cum lasam mancatul mai moale si laptele disparea. In primele doua luni beam si cate 2, 3 l de ceai de anason, fenicul si chimion. M-am si muls la inceput ca sa cresc productia de lapte. Daca ii dati completare trebuie sa va mulgeti pt ca nu o sa creasca productia de lapte altfel.

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna dimineata!
Melania, ai mare dreptate cu alimentatia: miercuri si joi am mancat putin (adica mai nimic: niste struguri si ceva dulce) si nici laptelele nu a intarziat aproape sa dispara. Am intrat in panica, la inceput m-am gandit ca pana aici mi-a fost, gata cu alaptatul. Am inceput sa iau galactogil, sa mananc si mi-a revenit laptele. Mancam in continuare sa si completare lapte praf.

Cori, e dulcica tare Maya!

Noi asteptam sa vina tanti doctora sa ne faca vaccinul de doua luni. Am ceva emotii, sper sa nu urle prea tare si, ce-i cel mai important, sa nu faca febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Buna fetele si pupam si bebeii.Foarte frumose pozele.Am pus si eu una cu burtica.
Am si eu o intrebare, Miercuri facem 37 saptamani si mergem la camera de garda sa ne faca testul de stres si sa vb cu anestezistul..Intrebarea este : Va mai aduceti aminte cat costa testul si discutia cu anestezistul,sau sunt incluse in pachet?
Multumesc

-----------------------------------------
Alexandra 36+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Buna si de la noi. A adomit putin Maya si am intrat si eu. Sa vedem cat o tine pt ca desi abea implinim o luna Maya rar doarme ziua decat dupa 4 dupamasa. In rest cate 20 min -40 min furate.

Cu mancatul stau cam prost.. daca ziua stau non stop cu ea nu prea am timp sa gatesc... sau sa mananc. O sa incerc sa corectez aspectul .

M-am uitat si eu la poze. Toti bebeii nostri sunt foarte foarte frumosi. Si e asa interesant sa vezi cum se schimba in timp.. in poze se vede cel mai bine. Si trebuie sa te felicit Cami, arati demential in pozele de la botez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Multumesc mult Cori, ma avantaja rochia pt ca era fff stransa pe corp. Burta nu mi s-a retras de tot, am tot 3 kg in plus, dar vedem noi dupa ce nu o sa mai alaptez.

A fost dr si i-a facut vaccinul. A urlat putin, dar l-am luat in brate dupa si s-a potolit. Sa speram ca nu o sa avem reactii adverse. Mi-a spus ca pot aparea in decurs de doua zile: adica de diseara s-ar putea sa-i dispara pofta de mancare, sa faca febra, sa fie nelinistit, sa planga mai mult. O sa va tin la curent. Deocamdata e bine, nu-i nici o modificare.

A, inca ceva, mi-a recomandat ca dupa vreo doua zile sa incep sa-i dau cate o lingurita, la 10 dimineata, de suc de morcovi. Parca nu-mi vine asa de devreme, voi cum ati procedat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

Buna,

La ce doctor pediatru ati fost la control? Aveti vreo recomandare pentru cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemernica spune:

Dintre pediatrii lor eu recomand pe Miruna Georgescu..eu zic ca este ok... parca am mai auzit si de giosanu daca am retinut bine numele..
e intereseaza pentru controlul de 1 luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemernica

Dintre pediatrii lor eu recomand pe Miruna Georgescu..eu zic ca este ok... parca am mai auzit si de giosanu daca am retinut bine numele..
e intereseaza pentru controlul de 1 luna?


Da pentru controlul de o luna..pe de alta parte vreau sa fie un pediatru bun pentru ca urmatoarele controale sa le fac tot la el(am sa ii fac si ei abonament)

Mergi la inceput