Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca sa poti sa intri in somaj trebuie sa ti se desfaca contractul de munca in baza art. 65 din Codul Muncii si sa ai minim 12 luni cotizate in ultimele 24 anterioare solicitarii dreptului la somaj cu norma intreaga - daca sunt norme partiale acestea se vor considera fractiuni dar se pot aduna insa trebuie minim 12 luni pt norma de 8 ore nu neaparat consecutive.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Am inteles. Conditiile precizate de tine le indeplinesc. Voi merge la firma si voi clarifica problema. Revin cu raspunsuri - poate mai intereseaza pe cineva acest lucru.

Multumesc frumos.


Dana, mami de Loredana Georgiana (06.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Buna dimineata!

Am si eu o intrebare intr-o problema care pentru mine a inceput sa devina apasatoare.

Sunt salariata intr-o (mica) multinationala, de 2 ani si jumatate, timp in care nu am beneficiat nici de intrerupere de contract, nici CM - in ultimul an.

Sunt insarcinata in sapt. 23-a, si nu am nici o problema (slava domnului) in sarcina. Singurul bai este ca jobul pe care il am presupune contactul zilnic cu reclamanti, care au un anumit limbaj si ton, iar eu cedez nervos aproape la fiecare apel, devenind inutila. Medicul de familie mi-a prescris Sedatif PC care este interzis in sarcina, iar HR-ul a incercat sa ma trimita la medicina muncii, etc, fara succes.
In final, am optat pt o intelegere de jumatate de norma, din care imi voi deduce zilele de concediu ramase (vreo 19 la numar), pana la intrarea in prenatal, pentru a nu-mi reduce la jumatate si salariul.

Am mai multe intrebari. In conditiile in care luni am facut o criza de nervi, si am anuntat ca nu mai pot lucra deloc in asa conditii (plang la telefon aproape din orice), sefa mea mi-a spus sa ma duc acasa, si sa vedem noi ulterior, eventual sa intru in concediu fara plata.
Intrebarile sunt:
1. ce anume se intampla daca NU se respecta minimum de 42 de zile de postnatal, in afara faptului ca NU voi primi indemnizatia decat dupa 42 de zile de la nastere?

2.in ce masura imi afecteaza un concediu FARA PLATA de aproximativ 24 de zile indemnizatia pentru cresterea copilului.

si in sfarsit, 3. am auzit (din surse nu foarte credibile) ca daca ai concediu fara plata, te poti duce la casa de asigurari sa-ti platesti cotizatia pe lunile de CfP pentru a nu pierde din continuitate.

Ma puteti ajuta cu un sfat? Mentionez ca medicul meu NU da concedii medicale "aiurea", fara baza reala de boala...

Va multumesc mult si sper ca nu am ocupat prea mult spatiu si timp.
O zi frumoasa tuturor!

sanziana mami de flavia - 4 si cu felix de 22 s.
www.casuta-lui-ziki.blogspot.com/" target="_blank">

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki

Buna dimineata!

Am si eu o intrebare intr-o problema care pentru mine a inceput sa devina apasatoare.

Sunt salariata intr-o (mica) multinationala, de 2 ani si jumatate, timp in care nu am beneficiat nici de intrerupere de contract, nici CM - in ultimul an.

Sunt insarcinata in sapt. 23-a, si nu am nici o problema (slava domnului) in sarcina. Singurul bai este ca jobul pe care il am presupune contactul zilnic cu reclamanti, care au un anumit limbaj si ton, iar eu cedez nervos aproape la fiecare apel, devenind inutila. Medicul de familie mi-a prescris Sedatif PC care este interzis in sarcina, iar HR-ul a incercat sa ma trimita la medicina muncii, etc, fara succes.
In final, am optat pt o intelegere de jumatate de norma, din care imi voi deduce zilele de concediu ramase (vreo 19 la numar), pana la intrarea in prenatal, pentru a nu-mi reduce la jumatate si salariul.

Am mai multe intrebari. In conditiile in care luni am facut o criza de nervi, si am anuntat ca nu mai pot lucra deloc in asa conditii (plang la telefon aproape din orice), sefa mea mi-a spus sa ma duc acasa, si sa vedem noi ulterior, eventual sa intru in concediu fara plata.
Intrebarile sunt:
1. ce anume se intampla daca NU se respecta minimum de 42 de zile de postnatal, in afara faptului ca NU voi primi indemnizatia decat dupa 42 de zile de la nastere?

2.in ce masura imi afecteaza un concediu FARA PLATA de aproximativ 24 de zile indemnizatia pentru cresterea copilului.

si in sfarsit, 3. am auzit (din surse nu foarte credibile) ca daca ai concediu fara plata, te poti duce la casa de asigurari sa-ti platesti cotizatia pe lunile de CfP pentru a nu pierde din continuitate.

Ma puteti ajuta cu un sfat? Mentionez ca medicul meu NU da concedii medicale "aiurea", fara baza reala de boala...

Va multumesc mult si sper ca nu am ocupat prea mult spatiu si timp.
O zi frumoasa tuturor!

sanziana mami de flavia - 4 si cu felix de 22 s.
www.casuta-lui-ziki.blogspot.com/" target="_blank">

bebe



1. Nu se intampla nimic, dar apar urmatoarele probleme:
- medicul nu cred ca iti va da concediu prenatal mai devreme de 84 de zile fata de DPN. Chiar daca ar face-o, trebuie sa-ti acoperi cumva perioada dintre nastere si implinirea a 42 de zile: concediu postanatal nu este, la slujba nu te poti intoarce - deci nu-ti ramane decat concediul fara plata (si aici e mai complicat, pentru a-l putea lua insa trebuie sa-ti reiei intai contractul care este suspendat, apoi sa intri in CFP)
2. Afecteaza, in sensul ca nu se mai indeplineste conditia de a obtine venituri timp de 12 luni, deci nu mai iei CIC.
3. Nu-ti face nimeni contract direct de asigurari de sanatate pe 24 de zile - si chiar daca ti-ar face, CIC tot nu iei.

Eu zic ca ce ti se intampla nu e motiv de concediu medical "aiurea", esti tensionata si stresata, aceasta stare iti poate afecta si sarcina.
Sfatul meu este sa-l convingi ca nu e moft, chiar iti trebuie cateva zile de odihna. Daca nu vrea, consulta un psihiatru, el va intelege foarte bine nevoia ta de odihna si liniste in aceasta perioada cand se petrec atatea modificari in corpul si mintea ta.
Daca tot nu reusesti sa-ti iei concediu medical (singurul care nu iti afecteaza apoi concediul de maternitate si CIC), cere sa-ti schimbe locul de munca (daca este posibil).
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Va multumesc foarte mult pentru explicatii! M-ati lamurit; ma voi duce astazi la medic, am inteles ca am si niste zile de concediu, apoi daca nu merge, poate varianta cu psihiatrul sa fie cea buna.

Inca o data multumesc pentru raspunsul rapid si clar!
O zi frumoasa!

sanziana mami de flavia - 4 si cu felix de 22 s.
www.casuta-lui-ziki.blogspot.com/" target="_blank">

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki

Va multumesc foarte mult pentru explicatii! M-ati lamurit; ma voi duce astazi la medic, am inteles ca am si niste zile de concediu, apoi daca nu merge, poate varianta cu psihiatrul sa fie cea buna.

Inca o data multumesc pentru raspunsul rapid si clar!
O zi frumoasa!

sanziana mami de flavia - 4 si cu felix de 22 s.
www.casuta-lui-ziki.blogspot.com/" target="_blank">

bebe



Cu drag!
Uite ce mai zic eu:
Din socoteala mea, mai de acoperit vreo 8-9 saptamani pana la prenatalul luat astfel incat sa-ti ramana 42 de zile post (daca am gresit la socoteli, corecteaza-ma).

Oricum, parerea mea este sa nu-ti irosesti zilele de concediu mergand 4 ore la slujba - pacat de 19 zile in care poti sta acasa relaxata (daca sunt lucratoare, inseamna mai bine de trei saptamani), ca daca este sa-ti pierzi cumpatul si sa-ti fie rau ti se intampla si in jumatate de norma.
Mai bine ti-ai lua concediul de odihna legat, iar pentru restul sa incerci sa-ti scurtezi programul zilnic apeland la drepturile ce decurg din aplicarea OU 96/2003, respectiv:
- 16 ore libere pe luna pentru analize medicale (art. 15) - asta inseamna, pana la urma, cate o zi pe saptamana injumatatita. Este drept ca ar trebui sa duci dovada ca ai fost la analize - dar inteleg ca ai o sefa intelegatoare).
- la recomandarea medicului de familie, ti se poate reduce programul de lucru cu o patrime (art. 13) - ceea ce inseamna iar 2 ore/zi. Deci decat sa stai 4 si sa-ti pierzi concediul, mai bine stai 6 ore si ai trei saptamani de concediu legat.

Daca ai parte si de un angajator intelegator, cu care sa nu fii nevoita sa te razboiesti in demonstratii legale, eu cred ca o poti "ameti" asa pana intri in prenatal (asta daca nu primesti, totusi, un concediu medical!)

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

multumesc din nou!
asa este, si mie mi se parea ca irosesc zilele de concediu, dar ca sa mai treaca timpul am zis ca e bine si asa.
intr-adevar, a fost sa fie si in part-time, nervii nu tin cont de durata zilei la serviciu, desi pentru o perioada a functionat...

o sa incep cu medicul, apoi cu psihiatrul, si in cele din urma ma voi duce sa-mi expun cazul sefei. pentru moment, sunt acasa intr-o situatie incerta.

dar faptul ca mi-ati gasit atatea alternative, imi da speranta ca o sa reusesc sa nu ma inec tocmai la mal..

multumesc si sa aveti o zi frumoasa!

sanziana mami de flavia - 4 si cu felix de 22 s.
www.casuta-lui-ziki.blogspot.com/" target="_blank">

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
Pentru profesionisti, ce ti-am spus este "negru pe alb". Nu exista loc de nici cea mai mica interpretare. N-au cum sa "intoarca" nimic.
In CIC esti si angajat, si ai si vechime neintrerupta.

Nu stiu la ce prevedere din contract faci referire (pentru ca nu-ti stiu contractul)- CCMN stipuleaza la art 41. doar
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

Trimite-mi contractul vostru, sa vedem ce zice textul si cum este aplicabil.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Buna, scuze de intarziere, am intrat putin saptamana asta, ca am avut altele pe cap. Iti trimit pe mail un print screen din CCM unde se spune despre sporul de vechime. Precizez ca eu aveam 6 ani vechime la data angajarii si nu iau in prezent nici un fel de spor de vechime, pt ca nu am facut inca 10 ani. Nu mi se pare corect, atat timp cat toti colegii angajati o data cu mine iau, pt ca au deja 3 sau 5 ani ani vechime.

Multumesc!

EDIT: Nu pot trimite atasament pe PM. Cum altfel pot trimite poza?

Stef 17+ cu cel mai scumpel

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Salut! Eu lucrez cu drept de autor si in luna mai 2011 trebuie sa nasc. As fi vrut sa stiu cum se calculeaza cei 70% din totalul veniturilor realizate in anul anterior nasterii, pentru indemnizatie (erau 85% si acuma sunt 70%, asa am inteles ca s-a micsorat) daca veniturile pe 2011 apar inregistrate la administratia financiara de-abia in 2012, nu? Si se considera veniturile din ultimul an per total sau trebuie sa fie luna de luna? Ca eu primesc banii in functie de ce muncesc, adica pot primi o data mai multi, luna viitoare nu, pe urma se poate ca 4-5 luni sa fie lunara plata si tot asa. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Stefana

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
Pentru profesionisti, ce ti-am spus este "negru pe alb". Nu exista loc de nici cea mai mica interpretare. N-au cum sa "intoarca" nimic.
In CIC esti si angajat, si ai si vechime neintrerupta.

Nu stiu la ce prevedere din contract faci referire (pentru ca nu-ti stiu contractul)- CCMN stipuleaza la art 41. doar
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

Trimite-mi contractul vostru, sa vedem ce zice textul si cum este aplicabil.




Buna, scuze de intarziere, am intrat putin saptamana asta, ca am avut altele pe cap. Iti trimit pe mail un print screen din CCM unde se spune despre sporul de vechime. Precizez ca eu aveam 6 ani vechime la data angajarii si nu iau in prezent nici un fel de spor de vechime, pt ca nu am facut inca 10 ani. Nu mi se pare corect, atat timp cat toti colegii angajati o data cu mine iau, pt ca au deja 3 sau 5 ani ani vechime.

Multumesc!

EDIT: Nu pot trimite atasament pe PM. Cum altfel pot trimite poza?

Stef 17+ cu cel mai scumpel

It's nice to be important, but it's more important to be nice.


mediajust@yahoo.com.
Ma voi uita mai pe seara, acum trebuie sa plec.

Mergi la inceput