Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

Salut! Eu lucrez cu drept de autor si in luna mai 2011 trebuie sa nasc. As fi vrut sa stiu cum se calculeaza cei 70% din totalul veniturilor realizate in anul anterior nasterii, pentru indemnizatie (erau 85% si acuma sunt 70%, asa am inteles ca s-a micsorat) daca veniturile pe 2011 apar inregistrate la administratia financiara de-abia in 2012, nu? Si se considera veniturile din ultimul an per total sau trebuie sa fie luna de luna? Ca eu primesc banii in functie de ce muncesc, adica pot primi o data mai multi, luna viitoare nu, pe urma se poate ca 4-5 luni sa fie lunara plata si tot asa. Multumesc!


Veniturile din drepturile de autor se fiscalizeaza lunar, ca orice venit (ala pe an este impozitul din activitati cu norma de venit).
Deci ceri celui caruia i-ai cesionat proprietatea intelectuala adeverinta de venit, defalcata pe fiecare luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare si imi cer scuze daca cumva a mai fost abordat subiectul dar nu am reusit sa citesc doar capitolul de fata din lipsa de timp.

Intrebarea mea este daca ma pot intoarce la servici inainte de a implini copilul 2 ani, deoarece angajatorul a spus ca asta e la latitudinea sa daca accepta sau nu deoarece ei angajeaza pe cineva pe perioada determinata de 1 an pana revin eu (respectiv cand implineste copilul 2 ani?

Eu stiam ca in acest caz perioada determinata a noului angajat nu e specificata ca si numar exact de luni ci este specificat in contractul de munca pe perioada determinata ca respectivul este valabil pana cand dna X se intoarce din CIC.

Daca am dreptate si pot reveni oricand la servici imi puteti da va rog si baza legala?

Multumesc

Carina mami de printesa Maria (31.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imaya spune:

Buna ziua.

Vin si eu cu o intrebare, nu stiu exact daca e locul potrivit asa ca imi cer scuze anticipat daca am gresit topicul.

Am depus in 15.09 dosarul pentru CIC la DGASPC Sector 4.
Zilele trecute le-am trimis un mail sa vad c se mai intampla cu dosarul meu. Surprinzator in 2 zile am primit raspuns sa ma adresez ANPS in Str. Ion Campineanu sau sa sun la nr de telefon 021.316.84.15. Am sunat si de acolo mi au dat alte alte nr de telefon, respectiv 0212509020/21/22/23. Acum tot incerc la aceste numere de telefon. Imi raspunde un robot care ma directioneaza la interior 29 unde NU raspunde nimeni!

A incercat cineva si i-a raspuns la acest numar de telefon?????
Stiu ca termenul legal de raspuns la dosar este de 15 zile lucratoare, dupa care in termen de 5 zile lucratoare ar trebui comunicat raspunsul. Corect?
Nu mi convine sa astept 3 luni decizia/indemnizatia cand prin lege ei sunt obligati sa ma anunte de rezolvarea acestui dosar.
Mai ramane sa ma duc acolo , bineinteles. Dar totusi unde sa anunt ca la numerele de telefon pentru informarea publicului nu raspunde nimeni?????/

Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui carinablanca

Buna ziua,

Am si eu o intrebare si imi cer scuze daca cumva a mai fost abordat subiectul dar nu am reusit sa citesc doar capitolul de fata din lipsa de timp.

Intrebarea mea este daca ma pot intoarce la servici inainte de a implini copilul 2 ani, deoarece angajatorul a spus ca asta e la latitudinea sa daca accepta sau nu deoarece ei angajeaza pe cineva pe perioada determinata de 1 an pana revin eu (respectiv cand implineste copilul 2 ani?

Eu stiam ca in acest caz perioada determinata a noului angajat nu e specificata ca si numar exact de luni ci este specificat in contractul de munca pe perioada determinata ca respectivul este valabil pana cand dna X se intoarce din CIC.

Daca am dreptate si pot reveni oricand la servici imi puteti da va rog si baza legala?

Multumesc

Carina mami de printesa Maria (31.08.2009)

Prin lege CIC este un drept nu o obligatie. Daca doresti (si daca indeplinesti conditiile legii) poti beneficia - daca nu doresti nu beneficiezi. Mai mult decat atat in cazul in care ai acest drept dar decizi sa revii la serviciu primesti 100 lei in plus pt fiecare luna pana copiul implineste 2 ani.
Persoana angajata temporar are contractul valabil doar pana la revenirea ta la serviciu.
baza legala HG 148/2005 si Codul Muncii.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui carinablanca

Buna ziua,

Daca am dreptate si pot reveni oricand la servici imi puteti da va rog si baza legala?

Multumesc

Carina mami de printesa Maria (31.08.2009)


Carina, uite aici, in HG nr. 1682/2008, hotarare pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.025/2006

8. La articolul 11, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
"(3) Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului sau, dupa caz, a stimulentului lunar se face la cererea scrisa a persoanei indreptatite, ori de cate ori aceasta solicita, cu respectarea conditiilor prevazute de ordonanta de urgenta."




Mami de fetita si de baietel

participam la "Clipe de vara"

ess-1.jpg si ess-2.jpg



Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui imaya

Buna ziua.

Vin si eu cu o intrebare, nu stiu exact daca e locul potrivit asa ca imi cer scuze anticipat daca am gresit topicul.

Am depus in 15.09 dosarul pentru CIC la DGASPC Sector 4.
Zilele trecute le-am trimis un mail sa vad c se mai intampla cu dosarul meu. Surprinzator in 2 zile am primit raspuns sa ma adresez ANPS in Str. Ion Campineanu sau sa sun la nr de telefon 021.316.84.15. Am sunat si de acolo mi au dat alte alte nr de telefon, respectiv 0212509020/21/22/23. Acum tot incerc la aceste numere de telefon. Imi raspunde un robot care ma directioneaza la interior 29 unde NU raspunde nimeni!

A incercat cineva si i-a raspuns la acest numar de telefon?????
Stiu ca termenul legal de raspuns la dosar este de 15 zile lucratoare, dupa care in termen de 5 zile lucratoare ar trebui comunicat raspunsul. Corect?
Nu mi convine sa astept 3 luni decizia/indemnizatia cand prin lege ei sunt obligati sa ma anunte de rezolvarea acestui dosar.
Mai ramane sa ma duc acolo , bineinteles. Dar totusi unde sa anunt ca la numerele de telefon pentru informarea publicului nu raspunde nimeni?????/

Andrei


imi pare rau ca ai de sunat acolo. Din pacate, poti sa suni mult si bine ca nu-ti va raspunde nimeni. Acelasi interior am avut si eu de apelat si cred ca am sunat de 30 de ori intr-o zi ( nu am mai facut nimic altceva in ziua aia) si ori era doar robotul ala, ori ridica cineva tel si inchidea, ori aveau telefonul pus alaturi si prostii sa sune ( sunt f nervoasa pe chestia asta!!!). Intr-un final dar abia a doua zi parca mi-a raspuns cineva si nici macar nu a vrut sa-mi raspunda la problema, spunandu-mi sec ca functionara care se ocupa de doasarul meu ( conform sectorului in care locuiesc) e in concediu. Punct. Ba se mai si ratoia la mine.

Mami de fetita si de baietel

participam la "Clipe de vara"

ess-1.jpg si ess-2.jpg



Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

marius, indraznesc sa te intreb si eu ceva referitor la stimulentul pentru intoarcerea la serviciu... daca in CCM-ul la nivel de companie este stipulata alta suma acordata drept stimulent, suma care se acorda de companie, mai poti beneficia de cei 100 ron de la stat?

merci anticipat

pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank">vota
multumim!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se acorda suma precizata in CCM care insa nu poate fi sub cea prevazuta de lege valoric discutand.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

merci frumos

pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank">vota
multumim!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Marius si Essea va multumesc mult de ajutor.

Carina mami de printesa Maria (31.08.2009)

Mergi la inceput