Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui elsels

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: in luna in care copilul implineste 2 ani se mai acorda alocatia (2 mil) si indemnizatia (6 mil)? Mentionez ca data nasterii copilului este 9 noiembrie.

Multumesc anticipat pentru raspuns.



Elena - mami de gemenei Mihai si Gabriel (09.11.2008)



Da, proportional cu cele 9 zile.
De pe 10 se sisteaza indemnizatia, iar alocatia se reduce la suma aia fabuloasa de 42 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:



Multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

Are cineva idee in cat timp vin banii de indemnizatie la sectorul 6?

Am depus pe 6 sept...cand sa ma astept ca imi vor intra banii?

Multumesc anticipat,
Camelia

fericita mamica de bebita Teodora 15.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

cam in 2 luni parca.


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna ziua.

Ma confrunt si eu cu o dilema. Sunt in CIC dar se va termina pe 6.11.2010. Eu am lucrat la un hotel care exact din nov 2008 (cand am nascut eu) au incetat activitatea pe timpul iernii. Acum pe 7.11 ar trebui sa incep serviciul dar ei de la 01.11 trimit pe toata lumea in somaj pana la 01.04.2011. Deci si eu o sa intru in somaj si o sa incep activitatea la 01.04.2011. As vrea suportul legislativ daca se poate sa ma ajute cineva.

Si inca o problema - trebuie dusa vreo hartie la servici la terminarea CIC?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Dana, mami de Loredana Georgiana (06.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

am inteles...deci prin noiembrie ar trebui....


Multumesc

fericita mamica de bebita Teodora 15.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryd

Buna ziua.

Ma confrunt si eu cu o dilema. Sunt in CIC dar se va termina pe 6.11.2010. Eu am lucrat la un hotel care exact din nov 2008 (cand am nascut eu) au incetat activitatea pe timpul iernii. Acum pe 7.11 ar trebui sa incep serviciul dar ei de la 01.11 trimit pe toata lumea in somaj pana la 01.04.2011. Deci si eu o sa intru in somaj si o sa incep activitatea la 01.04.2011. As vrea suportul legislativ daca se poate sa ma ajute cineva.

Si inca o problema - trebuie dusa vreo hartie la servici la terminarea CIC?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Dana, mami de Loredana Georgiana (06.11.2008)


Nu inteleg ce fel de somaj este asta de 5 luni - ca tehnic nu este (ala e doar pe 90 de zile). Daca este somaj clasic, inseamna ca te concediaza, de fapt.
Ce fel de contract de munca ai? Ce scrie in notificarea pe care ai primit-o?
Daca n-ai primit nimic, nu-ti ramane decat sa te duci la slujba cand se termina CIC - oricum, pentru tine abia de atunci poate opera orice forma de incetare/suspendare a CIM, daca nu este vorba despre insolventa/lichidare.
Asteptam toate datele problemei ca sa putem indica bazele legale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Nu stiu sa spun exact forma de somaj. Cred ca se refereau la restrangerea activitatii. De la ei nu am primit nici o hartie. Contractul meu e pe perioada nedeterminata. Stiu ca in turism se putea intra in somaj in toamna pe motiv de restrangerea activitatii pana in primavara cand se relua activitatea. Acum se poate ca activitatea sa inceapa la 01.05.2011 si sa fie 6 luni somaj (asta nu stiu clar).
Pe mine ma intereseaza care ar fi pasii dar si legislatia in cazul asta, ca nu ma poate da in somaj in baza art 65 privind restructurarea postului se vreme ce toata lumea e in somaj.

Va rog mult lamuriti-ma. Multumesc pentru raspunsuri.

Dana, mami de Loredana Georgiana (06.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca nu spui clar ce anume primesti de acolo, nimeni nu are cum sa-ti dea un raspuns. Sincer nici eu nu am inteles nimic. Va da afara? Nu va da afara? Daca va da afara in vce baza? Daca nu va da afara cum va plateste? Vino te rog cu date concrete daca vrei un raspuns concret.
Altfel ne invartim in jurul cozii cum se zice.
Daca nu te poate da in somaj pe art. 65 atunci ce vor face? Sau ce spun ei?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Marius ei au spus ca pot intra in somaj dar nu mi-au spus in ce baza. Asta incerc sa aflu. Stiu doar ca si iarna trecuta cand eu eram in CIC a plecat toata lumea in somaj pana in primavara. Acum cred ca va fi la fel.
De aceea nu stiu cum sa ma exprim mai bine ca sa intelegeti exact ce vreau sa spun.


Dana, mami de Loredana Georgiana (06.11.2008)

Mergi la inceput