Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Ralucis, nu s-a majorat acest impozit - este doar un stopaj la sursa a unor noi contributii. Angajatorul nu face decat sa-ti preia efortul de a sta la cozile pe care le stii, obligatia virarii contributiei este de fapt a ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudu200705 spune:

Multumesc pentru raspunsuri, Marius!

cand voi avea si raspunsurile autoritatilor la aceste intrebari voi posta pentru cei interesati sa le cunoasca.

Mami de Dudu (05.10.2010) si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te rog. Ar fi binevenita aceasta informatie procedurala. Multumesc.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Multumesc frumos pentru raspuns!

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Pe 15.

Daca n-at fi asa, cine ar spala vasele dupa petrecere? (Asta e o gluma, raspunsul este serios).

Editez pentru o completare importanta:
Suspendarea inceteaza duminica, pe 14 nov., deci de acolo iti reiei contractul de munca. Dar tu te duci luni la slujba.
Atrage-le atentia celor de la RU (sau cui se ocupa de asta), pentru ca altfel te vei trezi ca pe 14 esti nicaieri (nici in CiC, nici cu contractul reluat. Asta poate conta la concediu, la pensie etc).
Fac aceasta precizare pentru ca am avut o situatie cand CIC s-a terminat pe 23 dec., au urmat zilelel libere muuulte, si desteptii aia au operat incetarea suspendarii pe 3 ianuarie, cand s-a dus efectiv la munca. Mi-au trebuit 2 ore sa le explic expertelor de la RU (nu-ti mai spun ca era o institutie de stat!!)

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Buna. Am si eu cateva intrebari. Am lucrat ca grefier, acum sunt in CM, si vreau sa stiu
- daca la nasterea copilului beneficiez de 1 salariu mediu brut/unitate
- daca se compenseaza cele minim 6 sapt de plata a sal brut 100%
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Buna. Am si eu cateva intrebari. Am lucrat ca grefier, acum sunt in CM, si vreau sa stiu
- daca la nasterea copilului beneficiez de 1 salariu mediu brut/unitate
- daca se compenseaza cele minim 6 sapt de plata a sal brut 100%
Multumesc.


Aveti un nou Contract colectiv de munca - nr. 191/5 mai 2010, acolo trebuie vazut, si/sau in 567/2004.

Revin, ca m-am uitat - n-am gasit aceste prevederi (de asteptat, la curbele astea de sacrificiu de la buget).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:



pentru ca imi merge ff greu netul si nu pot cauta acum, am si eu o intrebare urgenta.

o prietena tb sa se intoarca la serviciu, se termina CIC. A facut o adresa prin care anunta intoarcerea cu data urmatoarei celei in care copilul face 2 ani, dar au sunat-o de la firma nervosi ca tb sa se intoarca fix in ziua in care copilul face 2 ani.

i-am dat ca argument legislativ :

ORDONANTA DE URGENTA nr.148 din 3 noiembrie 2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului

Art. 11.

Plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
a) copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) a avut loc decesul copilului.

dar aia tot nu vor sa inteleaga!! ii tot spun ca art asta ( pe care oricum nu-l stiau nici pe asta) se refera la PLATA doar! si ca CIC se numeste pana la implinirea de copil a 2 ani iar copilul implineste 2 ani la data x, deci la data x tb sa se intoarca. OFfffff, nu pot cauta acum sa-i citez reun alt articol, e cineva pe fir?


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca plata CIC inceteaza cu ziua urmatoare celei in care copilul implineste 2 ani implicit ultima zi de plata este exact ziua in care copilul implineste 2 ani deci implicit contractul de munca este suspendat pana in ziua in care se plateste CIC. Prima zi in care nu este suspendat este ziua in care CIC nu mai este valabil si care este prima zi fata de ziua de nastere a copilului. Doamne fereste ce tanatalai avem!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Asta-i tare!

Sa-i spuna angajatorului ca a aprobat cu manuta lui cererea de intrare in CIC, exact pentru aceasta perioada. Nici nu este nevoie de nicio adresa de revenire - suspendarea inceteaza oricum in urmatoarea zi a aniversarii.
Si s-o puna absent in ziua aia, daca-i da mana . Dupa aia sa dea in judecata AJPS pentru ca i-a platit o zi in plus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc la amandoi!

da, e f tare faza!

Marius, exact asa!!! i-am explicat si eu sa le explice, ca daca plata inceteaza a doua zi, normal ca si statul acasa inceteaza tot atunci, nu cu o zi in urma! Si normal ca asta inseamna ca suspendarea opereaza pana atunci.

Mediajust, ea nu mai stie de decizia aia ce e scris in ea, fata asta azi a plans toata ziua, o colega a ei a patit la fel si s-a intors chiar in ziua cand bb facea 2 ani ( i-am zis sa-i spuna colegei sa le ceara supliment pt ziua aia!!! ), nu stie cum sa le mai explice, na nici nu vrea cu tipete si amenintari ca se intoarce sapt viitoare la munca. I-am zis si eu ca nu trebuia sa faca cerere de intoarcere, etc dar tot aia au pus-o sa faca...

deci problema lor ca e ca "unde scrie ca pana la implinirea de 2 ani a copilului inseamna exact ziua aia inclusiv sa fie in concediu" ca ei inteleg ca " pana la " inseamna cu o zi inainte si in ziua in care face bb 2 ani e prima zi lucratoare, cand tb sa se intoarca la munca. vreo alta idee ceva? ca eu imi storc creierii de dimineata...aveti numarul articolului ( nu pot cauta acum, merge f greu netul, sper sa se trimita mesajul asta..) in care se precizeaza clar ca se suspenda contr de munca si exact cum e formulat??

ce studii tb sa aiba cei de la resurse umane?


aaaa, vreti sa va mai zic ca acum vreun an jumate am avut ceva de rezolvat la asistenta sociala sect 3 ( ceva cu alocatiile, nu are importanta) si pana atunci si cele care se ocupau acolo de CIC erau convinse ca e tot asa?????????? absolut convinse!! am dus o munca de lamurire de cateva minute bune ca nu e asa cf art 11 si pana la urma mi-au dat dreptate, dar cu juma de gura si crezand ca-s cam dusa ....


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput