Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dudu200705 spune:

Buna, Marius!

Te rog sa-mi spui si mie daca sti cum se calculeaza indemnizatia pentru PFA in sistem real. Pt 2010 am achitat impozitul la venitul estimat iar la inceputul anului viitor voi da declaratia 200 cu rectificarea (probabil se elibereaza imediat diferentele de plata). Eu voi naste la sfarsit de aprilie/inceput mai. Spune-mi, te rog cum vor calcula si procentul de 70% cat am inteles ca este acum indemnizatia din netul pe PFA? Este cumva schema urmatoare?

(Venit net 2010 + venit net estimat 2011)/12x0,70

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai vei avea o adeverinta cu veniturile realizate (de la ANAF) si aceste venituri, asemeni celor obtinute din salarii de exemplu, vor sta la baza calculatiei. Teoretic da - insa nu stiu daca nu cumva proceduraL te vor obliga cei de la Adm Fin. sa regularizezi veniturile (sa le declari) si pe perioada din anul 2011 care se doreste cuprinsa in adeverinta eliberata de ei. Eu cred ca asa se va intampla. Nu vor merge pe estimat. Vei declara, se va regulariza obligatia fiscala si ti se va elibera adeverinta. Sunt 99% convins ca asa va fi. Ar fi bine totusi sa te interesezi la Adm financiara - serviciul asistenta contribuabili sau metodologic - ti se va raspunde cu exactitate.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudu200705 spune:

Ma refer, evident, la lunile care intra in discutie (cele 12 inaintea nasterii), nu la anul intreg.
Cumva atunci cand voi suspenda PFA pt inrarea in CIC se face regularizarea la zi pentru 2011? Banuiesc ca se va raporta la lunile cu activitate, pentru care platesc impozitul... pana in momentul intrarii in cic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Raspundem in acelasi timp. Am raspuns mai sus.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudu200705 spune:

Ce sincronizare!

multumesc!:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudu200705 spune:

Inca o intrebare: cand pot intra in concediu medical prenatal si daca pot face incasari ca PFA pana cand intru in CIC? Sau in cazul intrarii in medical se suspenda pfa si se ia in calculul CIC si cuantumul indemnizatiei de concediu medical pre+post natal?
Adeverinta pt venitul concediului pre/post natal de unde o iau?

Te rog, daca poti un raspuns si pentru asta.

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

A doua varianta este corecta.
O eliberezi tu in calitate de PFA cineva iti face statul de plata (daca ai) sau decontarile cu casa de sanatate - contabila? Cred ca trebuie vizata de casa de sanatate - si aici ar fi bine sa intrebi la Casa de sanatate - nu cunosc procedurile lor in aceasta directie. Daca afli concret de la ei, ti-as ramane recunoscator daca ai posta aici sa stim si noi in viitor.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Buna! Lucrez din nou de 10 luni cu drept de autor si mi-am facut in urma cu mai multi ani (inainte de a avea copii) la casa de pensii o declaratie de asigurat pe baza veniturilor realizate, la care plateam lunar o anumita suma. Pe baza acestei declaratii am reusit sa obtin CIC, care s-a incheiat anul trecut in noiembrie. Acum, cu noile modificari, cei de la serviciu am inteles ca imi vor plati ei asigurarile si restul impozitului (totalul de 32%), deci renunt la plata lunara catre pensii ca sunt redundante cele doua plati?
Acum sunt din nou insarcinata si ar trebui sa nasc in mai, as vrea sa stiu daca voi beneficia de CIC si de data aceasta, in conditiile in care voi continua sa lucrez asa, cu drept de autor, pana la nastere. (Daca nu aveam venituri si imi plateam eu singura acele dari catre stat beneficiam de CIC?) Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu sunt redundante - se majora cuantumul pensiei tale.
Acum pt a beneficia de CIC iti trebuie 12 luni anterioare datei nasterii copilului sa inregistrezi venituri profesionale sau asimilate impozabile. Platesti impozit? Esti inregistrata la Adm Financiara? Daca da e Ok daca vor fi 12 luni deci mai 2010 - mai 2011

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Multumesc pentru raspuns! La drepturile de autor s-a platit mereu impozit, deci aici nu imi fac probleme, acuma chiar s-a majorat acest impozit.

Mergi la inceput