Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

OUG148/2005, art.11, alin.1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

carmen_ch_12

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12

OUG148/2005, art.11, alin.1


Multumesc inca o data!

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

AMR 4 saptamani !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Adeverinta se ia de la directia muncii unde se pune dosarul in plata.acolo incepe prima data plata acolo se afla evidenta platilor pe calculator.
A si plata Cic se face incepand cu a 42 zi ..de aia sunt obligatorii.
duminica placuta.




Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Adeverinta se ia de la directia muncii unde se pune dosarul in plata.acolo incepe prima data plata acolo se afla evidenta platilor pe calculator.
A si plata Cic se face incepand cu a 42 zi ..de aia sunt obligatorii.
duminica placuta.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009



Directiile de munca au fost desfiintate, atributiile acestora au fost preluate de Agentiile Judetene/a municipiului Bucuresti de Prestatii Sociale (asta ca sa nu umble cineva cautand firma cu directia...).)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna ziua,

Am o intrebare, poate pare prea simpla, dar nu-i gasesc un raspns exact.
In data de 13 nov 2010 imi expira CIC2-ul caci copilul implineste 2 ai.
Intrebarea este, cand trebuie sa ma prezint la serviciu? Pe data de 13, de ziua copilului sau in ziua imediat urmatoare?
Daca ziua copilului "cade" in weekend, cum se procedeaza? Se incepe inainte sau dupa respectiva data?

Cazul meu concret:
Data de 13 nov 2010 pica intr-o zi de sambata (deci nelucratoare). Cand trebuie sa incep serviciul pe 12 nov (vineri) sau pe 15 nov (luni)?

Multumesc

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Pe 15.

Daca n-at fi asa, cine ar spala vasele dupa petrecere? (Asta e o gluma, raspunsul este serios).

Editez pentru o completare importanta:
Suspendarea inceteaza duminica, pe 14 nov., deci de acolo iti reiei contractul de munca. Dar tu te duci luni la slujba.
Atrage-le atentia celor de la RU (sau cui se ocupa de asta), pentru ca altfel te vei trezi ca pe 14 esti nicaieri (nici in CiC, nici cu contractul reluat. Asta poate conta la concediu, la pensie etc).
Fac aceasta precizare pentru ca am avut o situatie cand CIC s-a terminat pe 23 dec., au urmat zilelel libere muuulte, si desteptii aia au operat incetarea suspendarii pe 3 ianuarie, cand s-a dus efectiv la munca. Mi-au trebuit 2 ore sa le explic expertelor de la RU (nu-ti mai spun ca era o institutie de stat!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

de exemplu la mine in oras sunt tot acolo.nici nu am bagat de seama ca-i cheama altfel.Mai ales ca avm sediu propriu facut de 4 institutii..adica itm,somaj,pensii si directie.ca tot acolo sunt oamenii si birourile..e altceva sau s-au mutat dupa buget.ai mei au fost mai destepti si nu platesc chirie nimanui.Si in multe orase e asa.Daca voi credeti ca numai Bucurestiul existA...atunci faca-se voia ta....


Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009 http://picasaweb.google.com/lhmadalina/EvaUnAn?authkey=Gv1sRgCJ669MzNktGsCw#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

de exemplu la mine in oras sunt tot acolo.nici nu am bagat de seama ca-i cheama altfel.Mai ales ca avm sediu propriu facut de 4 institutii..adica itm,somaj,pensii si directie.ca tot acolo sunt oamenii si birourile..e altceva sau s-au mutat dupa buget.ai mei au fost mai destepti si nu platesc chirie nimanui.Si in multe orase e asa.Daca voi credeti ca numai Bucurestiul existA...atunci faca-se voia ta....


Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009 http://picasaweb.google.com/lhmadalina/EvaUnAn?authkey=Gv1sRgCJ669MzNktGsCw#




Personal n-am inteles afirmatia cu "voi credeti ca exista doar Bucurestiul..." - eu nu sunt in Bucuresti.
Da, si in orasul meu institutiile subordonate Ministerului Muncii sunt in acelasi sediu.

Aici nu discutam despre sediu - directiile de munca au fost DESFIINTATE. Nu au plecat dupa buget - Agentiile de Prestatii Sociale exista de cativa ani (ele sunt de fapt si gestionarii CIC de vreo doi ani, nu raposatele directii de munca).
S-a constatat ca multe atributii erau suprapuse, si cam multi functionari se bateau de musca, cam multi directori, secretare si plimbatori de hartii - asa ca au desfiintat directiile, iar atributiile acestora (cate mai erau) au fost preluate de agentii.

Editez ca sa-ti dau si baza legala a desfiintarii - HG 1387/2009, publicata in M. Of. nr. 807/nov. 2009.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Serviciul social din cadrul Primariei.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Pentru cine se mai loveste de problema asta: am facut cererea la Agentia Nationala pentru Protectie Sociala, str. Ion Campineanu nr. 20, etaj 3, depusa la Registratura (formular tip de la ei + copie CI), se elibereaza adeverinta in 3 zile lucratoare.
Sugestie: e time-saving sa nu incercati sa ii contactati la telefon, nu raspund (concluzie dupa cam 50 incercari )

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

AMR 3 saptamani !!

Mergi la inceput