Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

va rog frumos sa-mi spuneti si mie care este articolul sau legea care da acel salariu mediu pe unitate la nastere?

chiar daca sunt bugetar la primul copil am primit
vreau sa incerc si acum
dar nu mai stiu la ce cadru juridic sa raportez cererea care o voi face

multumesc mult

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 29+ PETRA ADRIANA
[/b][/red]AMR 10 SAPTAMANI[/red][/b]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Pico,conf. oug 111/2010:
Art. 9
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1), art. 5 si 6, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin. (2).
(2) La stabilirea celor 3 nasteri si, dupa caz, a celor 3 situatii se iau in calcul si cele pentru care s-a beneficiat de concediu si indemnizatie, precum si de stimulent in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Am citit si eu asta dar nu pricep.Daca ai trecut de 3 nasteri nu "se pune"? Ca nu scrie de al 4,5,10 lea copil.
Mi se pare aiurea sa nu primesc indemnizatia doar ca fac al 4 lea copil.Nu e tot cetatean roman sau ce? Asta nu intelg.Precizez ca am cotizat si cotizez in continuare intre 3 si 4.Platesc o gramada la stat si ma aleg doar cu 200 lei?
Astept sa ma lamuriti si pe mine.

Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si (DPN 8.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

e vorba de primele 3 nasteri de dupa 01.01.2006, de cand a fost in vigoare oug 148/2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

daca pt. maria-carolina ai beneficiat tot pe 148/2005(si cred ca asa este, ca cele 42 de zile au fost undeva prin ian. 2006), atunci esti la al 3lea, asa ca te incadrezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Mersi Carmen!

Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si (DPN 8.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare. Am un baiat nascut pe 16 martie 2010 si acum sunt in CIC, dar trebuie sa ma intorc la munca din motive personale. Intrebarea e daca poate sotul meu sa intre in CIC in continuare pana face cel mic 2 ani??? Mentionez ca el a lucrat pana acum( si inca lucreaza), deci a cotizat cel putin 12 luni inainte.
Multumesc anticipat de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui catus76_ro

Buna ziua!
Am si eu o intrebare. Am un baiat nascut pe 16 martie 2010 si acum sunt in CIC, dar trebuie sa ma intorc la munca din motive personale. Intrebarea e daca poate sotul meu sa intre in CIC in continuare pana face cel mic 2 ani??? Mentionez ca el a lucrat pana acum( si inca lucreaza), deci a cotizat cel putin 12 luni inainte.
Multumesc anticipat de raspuns.

GINA, mami de PETRU-CRISTIAN, 21 dec 2007 si de VLAD-ALEXANDRU, 16 martie2010!

Da poate

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

buna ziua

am si eu cateva intrebari legate de noua lege.

o prietena are fetita de 2 ani, nascuta pe 31.12.2008 si baietelul de 3 luni nascut pe 30.09.2010. acum trebuie sa depuna dosarul ptr cic2. intra sub incidenta noii legi, va trebuie sa aleaga varianta 1 an sau 2 ani? practic ea trece din cic1 in cic2 sau se aplica prenatalul si postnatalul?

noua lege face referire la copiii nascuti incepand cu 01.01.2011 sau ptr cele care intra in cic incepand cu data de mai sus?

multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Oug 111/2010 face referire la copiii nascuti dupa data de 01.01.2011.Prietena ta intra tot pe vechea lege,dar trebuia sa solicite prelungirea concediului pentru cel de-al doilea copil, incepand cu 01.01.2011, dupa ce a implinit primul 2 ani.Nu mai solicita concediu postnatal pt. al doilea.

Mergi la inceput