maria_rubi, o mamica DC, are nevoie de ajutor!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Vin cu vesti, nu stiu daca sunt bune sau rele. Oricum, greu m-am stapanit sa nu plang si am incercat sa o incurajez pe soacra Cristinei.

Asadar operatia a fost mult mai grea decat s-a estimat. Doctorul a fost nevoit sa ii scoata clavicula si o parte din stern deoarece erau macinate de criptococus. Au avut nevoie de ceva placa sa-i fixeze coloana si din pacate nu aveau asa mare cum ii trebuia ei asa ca au prins-o cumva in suruburi (ceva de genu asta din cate am inteles, sper sa nu vorbesc prostii). In timpul operatiei a trebuit resuscitata, era sa o pierdem ... mi-e greu sa scriu asta ... Trebuie sa stea 7 zile nemiscata. Dr a trimis in mai multe locuri pentru analize, deoarece el credea ca e cancer insa s-a dvedit ca e tot criptococus. Ea a luat tratament cu Diflucan pentru asta si dr ii va face o fungigrama sa vada in ce masura tratamentul luat deja pana acum a avut vre-un efect sau ce tratament sa urmeze in continuare.
Doctorii au laudat-o ca e optimista, au spus ca pentru un ghemotoc de om (are sub 50 de kg) e foarte optimista.

Inca ceva, din cauza ca operatia a fost mult mai grea costurile sunt mai mari decat estimate initial. Nu li s-a spus inca cu cat mai mari, dr a spus ca vor trage linie cand ea va fi in stare sa stea in scaun.

Acum este cu ea la Szeged Adi, ca asa a dorit Cris, nu are telefon deschis pentru ca nu au voie cu telefon deschis in salon. I-am spus soacrei ei sa ii spuna la Adi sa ne sune cand vine putin acasa ca sa discutam despre deschidere de cont la BRD eventual si sa vedem cum facem sa avem confirmarile de incasare pentru bazar si alte donatii.
Inca nu are la dispozitie alte acte pentru ca nu i-au dat nimic, dar vor avea.


de Bogdan cel nazdravan (05.09.2006)

Alaturi de Cristina (maria_rubi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

pentru mine, din vestile primite, singura buna e faptul ca nu am pierdut-o...in rest doar lacrimi si rugaciuni!





www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea Licuriciului iubit!

Claudia si Raul-Andrei


Aradencele alaturi de maria_rubi

Impreuna pentru maria_rubi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Am mai primit 2 mesaje:
"Cristinei i-au fost scoase 3 tuburi de dren din cele 4. Taietura pe piept este in forma de T. Despre cea din spate inca nu stim. Mai are un drum lung si greu, dar acum fiecare zi care trece este spre vindecare."

"Eu merg maine seara sa il schimb pe Adrian asa ca luni va fi in Arad."

Daca sotul ei e luni in Arad vom vorbi cu el sa isi deschida cont si la BRD sau aalta banca ce nu are comisioane la incasare sa fie mai usor pt bazar.

de Bogdan cel nazdravan (05.09.2006)

Alaturi de Cristina (maria_rubi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Flavia, am citit acum ce ai scris chiar daca stiam deja ca mi-ai spus azi cand ne-am intalnit si greu mi-am stapanit lacrimile. Doamne cat trebuie sa sufere saraca Cristina, dar ma bucur ca ii curajoasa si optimista.
Bine ca nu-i nimic malign, desi vad ca-i "parsiva" si ciuperca asta. Nici nu-mi pot imagina ce grea a fost operatia (cum i-au scos clavicula, o parte din stern)...sper sa fie bine, ma gandesc ca recuperarea va fi destul de grea si lunga.
Doamne ajuta sa se intoarca cu bine acasa la fetitele ei.

Aradencele alaturi de maria_rubi


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaArad spune:

Multa sanatate ii doresc Cristinei si multa putere lui Adi cu care am fost colega de serviciu.
Doar aseara am aflat de la un prieten comun si m-am cutremurat.

Sunt alaturi de voi, Cristina si Adi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Sanatate Cristinei si recuperare rapida. Da cidata ciuperca asta si in general sunt parsive ciupercile.
Eu nu am mai auzit pana acum si de brontozaurul asta de boala, fir-ar sa fie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Citat:
Eu nu am mai auzit pana acum si de brontozaurul asta de boala, fir-ar sa fie!

Carmina, daca cauti cu google despre Criptococoza (cu Cryptococcus neoformans) te ingrozesti ce parsiva ii boala asta. Iti invadeaza tot corpul, cel mai frecvent creierul si meningele.
La Cristina a inceput in plamani, apoi coasta, 2 vertebre, clavicula, sternul...

Aradencele alaturi de maria_rubi

Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Refacere rapida Cristina!
Dumnezeu sa te intareasca si sa-ti dea multa sanatate!


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Am vorbit acum cu Adi. Cristina e bine, mananca si se ridica ajutata de doua fizioterapeute. Poarta guler o vreme si o sa stea cel putin inca o saptamana la Szeged. Mi-a spus ca partea cu resuscitarea a fost o incurcatura, ca in timpul operatiei a iesit un medic din blocul operator si a spus ca a fost nevoie de resusucitare dar era vorba de o alta pacienta, nu de Cris. Dar au stat saracii de ei jumatate de ora pana a iesit din nou alt doctor intr-o stare de nedescris, ca nu stiau daca Cristina a fost resuscitata sau nu. Doctorul a spus ca in timpul operatiei Cris a avut pulsul foarte slab si ca au avut nevoie de foarte mult sange. Placa despre care stim noi ca au avut nevoie dar nu aveau atat de mare se refera la coloana, ca i-au scos trei vertebre si i-au pus un tub care are pe interios ceva ce imita structura osoasa si mai trebuia sa le lege si cu o placa metalica, dar nu au avut atat de lunga. Clavicula i-au scos-o pur si simplu, a zis ca nici el nu intelege fizic si medical cum se poate fara...
Maine merge sa deschida cont la ce banca ii spunem noi...si apoi se intoarce miercuri la Szeged.
Ne gandim in continuare la ea si o asteptam acasa!

Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Aradencele alaturi de maria_rubi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici plecat in ceruri


Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Cristina, Maria-rubi,
Sunt alaturi de tine, iti doresc sa te faci bine pentru ca acasa te asteapta doua minuni mici si sotul tau.

Noi te sprijinim, tocmai ne-a spus Cristina - CGE, cumnata ta, despre situatie.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155962&whichpage=12



Noi suntem in Canada, am citit si postarile tale mai vechi tocmai pentru ca ma simt vizata, sper sa fie doar o coincidenta fara realizare in realitate aceasta ciuperca pentru mine.

Pentru mine subiectul are importanta si pentru faptul ca de cativa ani si eu acuz acelasi gen de dureri spate stanga, mana stanga, etc.
Ceea ce am facut eu pana acum e departe de durerea resimtita de Maria in momentul acesta, dar fara sa aprofundez f mult: drumul si simtomele sunt aceleasi.
Am facut acupunctura, chiro si masaj specializat, am 36 de ani, de doi ani fac aici toate testele neuro posibile.
Sunt ca o broscuta la test, si va asigur ca aceste teste nu sunt deloc confortabile, tocmai pentru ca ei incearca sa vada daca nervii sunt inca viabili atunci de unde vine durerea si deci in afara substantei de contrast RMN se fac teste de stimulare/ verificare a terminatiilor nervoase.
Dar si neplacerile testelor ar trece in momentul in care as avea un diagnostic fixat. Eu inca nu-l am pe acel diagnostic, mi s-a propus sa mai repetanm din teste peste cateva luni, poate se acutizeaza problemele si ies testele mai clare
In definitiv ciuperca aceea monstru, Cryptococcus neoformans, m-a facut sa nu prea dorm, am citit despre ea si m-am ingrozit si am citit si postari mai vechi de ale Mariei. Bine ca nu citeste sotul meu Forumul, ar panica putin.
Nu sunt genul care ma plang, dar acum am zis tot din casa si face bine!

Am scris si aici pentru ca poate mai tarziu cand o sa fie bine Maria-rubi o sa intre si o sa citeasca si poate mai da cateva detalii. Multumesc.

Mergi la inceput