maria_rubi, o mamica DC, are nevoie de ajutor!

maria_rubi, o mamica DC, are nevoie de ajutor! | Autor: adablackcat

Link direct la acest mesaj

Mesajul de mai jos este al unei mamici aradence, prietena noastra care acum are nevoie de ajutor! Ajutati-ne sa o ajutam!

Sunt Cristina Rubinstein, pe DC maria_rubi, locuiesc in Arad, am 30 de ani, sunt sotie si mama a doua fetite frumoase.
Dupa 7 luni de dureri cumplite, de nopti nedormite si medicamente luate zi de zi, timp in care am consultat mai multi doctori si am urmat mai multe proceduri de fizioterapie, acupunctura, curenti, am facut un RMN unde mi s-au descoperit doua formatiuni tumorale. Prima imi erodase o coasta si o parte din plamanul drept, cealalta erodase doua vertebre toracale.
Am fost internata o saptamana la Timisoara, doctorilor fiindu-le teama sa ma opereze din cauza anesteziei (trebuia sa fiu intubata si le era frica sa nu imi lezeze si mai mult vertebrele). Dr. Hazm s-a ocupat de mine la Timisoara si nu a fost prea incantat ca am cerut externarea, orgoliul....
Am trimis toate analizele la mai multe clinici din Europa in speranta aflarii unui potential diagnostic. Toti doctorii erau convinsi ca este vorba de tumori maligne si deja ma sfatuiau sa fac chimioterapie si radioterapie. Am trait mai mult de o luna cu gandul ca pot avea cancer si, credeti-ma, este cumplit!
Astfel am ajuns la Szeged unde am facut operatia de toracotomie (mi-au scos formatiunea de pe coasta). Dr. Furak m-a operat. In urma biopsiei s-a stabilit ca o ciuperca – “criptococcus” – este responsabila de tot dezastrul acesta. Ce usurare! Orice este bine in loc de cancer.
Una din probleme fiind rezolvata, mai ramanea cea de la vertebre. Asa am ajuns la un doctor neurochirurg tot in Szeged care mi-a spus ca este nevoie de o reconstructie de coloana vertebrala, materialele folosite pentru aceasta se importa din SUA si ca, in Romania nu este nimeni care sa poata face aceasta operatie. Nu exista cale de intoarcere, coloana mea stand sa se prabuseasca si sa lezeze iremediabil maduva.
Daca prima operatie, care a costat aproape 4000 euro, am putut sa o suportam cu sprijinul familiei, acum apelam la bunavointa dumneavoastra, a oamenilor cu suflet bun si curat.
Operatia, care va avea loc pe 9 septembrie, va costa in jur de 7000 euro. Va fi efectuata de Dr. Barzo Pal impreuna cu un alt Prof. Dr. din Budapesta.
In plus, tratamentul pentru exterminarea ciupercii trebuie efectuat pe timp indelungat, iar pe luna costa 1500 ron, gata compensat.

Multumesc tuturor celor care pot sa ma ajute facand donatii sau trimitand mesajul meu mai departe!
Multumesc si firmelor care pot sa contribuie cu o donatie prin contract de sponsorizare pe persoana fizica.
Multumesc tuturor!
Conturile in care puteti face donatii:

banca: ING BANK Arad
adresa bancii: Str. Corneliu Coposu, nr.2b
cod SWIFT: INGBROBU
nume: Rubinstein-Ilisie Maria-Cristina
adresa: Arad str.Blajului nr.4 ap.2

Titular cont: Rubinstein-Ilisie Maria-Cristina
LEI: RO82INGB0000999902069415 deschis la ING
EURO: RO87INGB0000999902069422 deschis la ING

BRD: RO68 BRDE 020S V418 6388 0200
Titular cont Rubinstein Ilisie Adrian


Multumim donatorilor:
X-Ray
Alinamoro
adablackcat
flavia ramona
ancapolgar
Podeanu
pooh
dozz
DianaArad
mQQm
Laura_B
Ana_Stroe
Nelia
Philip
cris1511
_carmen
Ioana M. - Arad (nu e membra DC)
Somleac
Nico26
aidaciolac
Ayla21
cge
Miillyy
mamagiuliei
kid
Dana_Mario
Rocs02
Pitilache
DarkBendis
gudinde
ILDI25
Helbi
Mikiion
Crisflo34
Iselin
Pidana
Doloress
Diana2007
Oanagabriela
Giova
ancadragoman
rall
valentinaq
desprecopii
Maru
T Ioana
cristinacsa
mimitete
Dodo-pui
nushulica
Ducky
Boticelina
Simi
aka
anna_mama
Khristin
MADYN
gabitzica
Monnvas
Pucku
ellinia
kokiy
anca16
simonapro





Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Aradencele alaturi de maria_rubi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici plecat in ceruri


Bazar umanitar DC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Receptionat documentele solicitate pentru acest caz.
Va doresc mult succes si sanatate!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Marius, multumim mult!

Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Aradencele alaturi de maria_rubi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici plecat in ceruri


Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

maria_rubi, iti doresc sanatate si reusita in operatie...
cu siguranta fetele DC se vor mobiliza si pentu tine


BAZAR GENERAL PE DC
ajutati la terapia pentru Ema pe DC

Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG


Mari,36+ PETRU si mami de bomboana EMA

AMR - 2s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Ada,

Marius, multumim!

Cristina (ca asa ii spunem noi, aradencele DC) in momentul de fata este in operatie! Ne rugam pentru ea!


O vrem inapoi intreaga si sanatoasa! O vrem inapoi asa cum o stim noi...vesela, optimista, plina de viata...ne vrem prietena inapoi si pentru asta avem mare nevoie si de ajutorul vostru! Ne-am mobilizat impreuna pentru ea, dar avem nevoie si de ajutorul vostru!
haideti sa o aducem inapoi la fetitzele ei pe care nu le-a vazut de mai bine de o luna de zile!
Stiu sigur ca impreuna putem face minuni




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea Licuriciului iubit!

Claudia si Raul-Andrei


Aradencele alaturi de maria_rubi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

In primul rand sa ne pentru Cristina, sa iasa bine din operatie. Din ce stiu eu operatia dureaza cam 6 ore, daca voi primi vesti de la soacra ei va scriu.


Eu azi incerc sa fac rost de aparat foto, insa trebuie sa ma initiati cum pun produse la bazar ca nu stiu si nu am foarte mult timp sa studiez, am mult de lucru zilele astea.

de Bogdan cel nazdravan (05.09.2006)

Alaturi de Cristina (maria_rubi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Flavia, cu bazarul e foarte simplu, o sa vezi dupa incarcarea primului anunt cat de repede merge. Mai complicat e cu trimiterea coletelor, ca posta nu le accepta decat ambalate cutii si in hartie alba. Dar facem saptamanal cate o sesiune de ambalat colete in grup si o sa mearga repede. Mergem una din noi la o alimentara si cumparam hartie mai multa... Eu de cutii mai fac rost de pe la lucru, dar cam putine. Trebuie incercat la o farmacie sau undeva...

Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Aradencele alaturi de maria_rubi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici plecat in ceruri


Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Unde incarc pozele cu produsele? La asta ma refeream, unde adaug pozele sau la cine le trimit?

de Bogdan cel nazdravan (05.09.2006)

Alaturi de Cristina (maria_rubi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

- un produs se adauga de la "Anunt nou"
Pas 1: Categorie si eventuale subcategorii (aici e clar)
Pas 2: Alegem "Licitatie" si la "Locatia Articolului" se scrie orasul unde se afla, sa stie cei care liciteaza daca negociaza ca merg pe jos dupa el sau alte aspecte.
Pas 3: Completam:
Titlu: scrieti si ce e, chiar daca se deduce din categorie, si marimea, chiar daca se deduce din subcategorie, sau daca e specificata in detaliu pentru ca titlul apare ca si link al produsului si sa aiba informatii destule in el.
Pretul de inceput: e clar
Procesul de plata - lasam "Factura"
Tarife transport:
- pentru "pecu" (plata expediere in cont umanitar): ne intelegem la telefon cu cost/posta, la cost se adauga 3 lei (obligatoriu pentru mamicile cu caz dar trebuie sa seteze ele personal)
- trimitere gratuita: trimitere gratuita cu cost 0
- pentru "per" (plata expediere ramburs) - plata taxelor ramburs: se trece 7 lei la costul taxelor postale

Obs: daca ai selectat un serviciu transport care nu se potriveste scopului poti sa-l deselectezi daca iei din lista optiunea "Adauga un serviciu de transport" acolo in locul in care ai gresit.

Campanie umanitara!!!: oricare optiune in afara de "NU", deci "DA" sau pentru care caz anume.
Salvare informatii listare - bifeaza.
Descriere detaliata: pe langa titlu adaugati: dimensiuni, stare, de la cine e, din ce material este, toate informatiile.

Pas 4:
Durata anuntului: 2 zile
Relistare automata: alegeti maximul, acum e 10.
Si mai jos, maxim 3 fotografii per produs. In plus costa.

Apoi, produsele urcate de tine se vad in Contul meu, Anunturi -> Active, de acolo se pot edita (categorie, denumire, pret, fotografii toate se pot modifica) sau sterge cu totul ("Incheiere devreme").
Dupa ce un produs a fost licitat nu se mai pot modifica multe, se poate adauga nota la descriere doar.

Am dat copy-paste de la prima pagina din Bazar. Scuze de off topic dar e important. Trebuie sa dau mail la admin sau Mirela pt. aprobarea cazului la Bazar.

Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Aradencele alaturi de maria_rubi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici plecat in ceruri


Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Ma doare inima sa citesc astfel de cazuri. Sanatate multa!
Un cont la alta banca de ce nu deschideti? E 4 lei comisionul de depunere la ING daca nu ai cont acolo, si la bazar va fi ocolit cazul, tocmai din cauza asta.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Offf...parca era vorba de BCR cu comisionul la depunere... Si la ING e la fel?

Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Aradencele alaturi de maria_rubi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici plecat in ceruri


Bazar umanitar DC

Mergi la inceput